Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
O Číně se vždy mluvilo jako o komunistickém kapitalistovi, který jde přes mrtvoly, jen aby vydělal. Mluvilo se o tom, že to začíná být nepřemožitelná ekonomika, která si koupí celý svět. Nasáčkovali se všude, včetně Afriky a Ruska. Mají podíly v obrovských světových západních firmách. Spousta států si od nich půjčuje atd. HDP stále obrovsky rostlo, vše vypadalo super růžově atd. Kvůli ekonomickému růstu bojovali a bojují všemožně. Nejvíce patrné je asi jejich měnová politika na stabilizaci kurzu a jejich politika ohledně podnikání (jen Číňan může vlastnit doménu, firmu atd.).
Začaly se objevovat první vlaštovky a Covid tomu moc nepomohl. Politika Číny ohledně nulové tolerance byl velký propadák. Nasrali si obyvatele, brutálně utlumili ekonomiku a dopadli snad nejhůře ze všech států, kde covidové vlny proběhly. Celé to skončilo tak, že po vlně demonstrací vláda cukla a vše plně rozvolnila.
Covid ale jen urychlil to, co už bylo v běhu a zřejmě tomu ani nepohlo to, když Čínský prezident přijel do Wu-chanu a prohlásil, že pandemie je pod kontrolou a veškeré statistiky utichly.
Čína se také dostala do energetické krize. A zřejmě kvůli tomu v Číně nastal hon na těžaře kryptoměn a dostalo se to tam do problémů. Je také otázka, zda za dalším útlumem výroby stál skutečně hon na emise. Byly zprávy, že některé výroby fungují 14 dní v měsíci jen proto, protože pokuty za měsíční překročení emisí je vyšlo dráž, než 14 dní nevyrábět. Je to pravda? Je to fáma? Netuším.
V poslední době vylezly na veřejnost informace ohledně krachu velkých stavebních firem. Nejdříve přišel krach firmy Evergrande, která je největší stavební firmou v Číně. Bavíme se o závazcích v hodnotě 300 miliard dolarů (letos vyhlásila bankrot). Na tuto firmu byly navázané další stavební firmy, které stáhla sebou / dostaly se taktéž do platební neschopnosti. Údajně to je přes 40% firem, co údajně tvoří prodej nemovitostí v Číně. Celá ta sranda odpovídá 2% Čínského hdp. Tím to ovšem neskončilo. Další obrovská firma, Country Garden, oznámila, že jí hrozí platební neschopnost a už nesplatila dvě splátky na dluhopisech, resp. nakonec něco splatila. Tam jde o přes 3000 projektů v rámci Číny se závazky 150 miliard dolarů. Akcie firmy od roku 2020 ztratily 99% hodnoty.
Prý neregulovaný trh. Prý rozhazovali prachy a postupně to došlo k tomu, že prachy z předprodejů dávali do staveb, co měli nasmlouvané už v předchozím kole a postupně se to tak nabalilo, že bublina praskla.
Nezaměstnanost mladých ve věku 16-24 let se dostala na 21% a vláda následně zrušila uvádění této statistiky (údajně kvůli zastaralému výpočtu). Lidé nad 35 let mají prý problém sehnat práci. Oficiální nezaměstnanost je 5,2%. Zaměstnaný člověk je ten, kdo odpracuje aspoň 1h týdně.
Začíná to tak vypadat a těžko říci, zda to uřídí. Pokud ne, tak deflační spirála.
Čínské stínové bankovnictví je úzce napojeno na stavební sektor a hypotéky. Když jdou do zádele stavební firmy, lidi nemohou splácet hypo na nemovitosti (buď proto, že je už nikdo nepostaví a prachy v trapu, nebo proto, že nemají práci), tak to vypadá jako něco, co jsme částečně poznali při hypoteční krizi v roce 2008. Ve spojitosti se stavebnictvím a celým tím realitním trhen je to údajně 1/4 hdp Číny.
Šíří se zprávy, že to tam není moc superzelený, jak je naznačováno. Vše se údajně řeší nehledě na efektivitu. Existence měst duchů, které se nevhodně postavili a zase se bourají, používání "tofu" stavebního materiálu, spousta věcí jen na oko bez funkce (polofunkční kanalizace, systém hydrantů, stavby atd.). Farmáři údajně musí pěstovat to, co je jim nařízeno, pokud pěstují něco více výdělečného, tak tam místní garnitura pošle traktory a rozorají to (částečně prý dáno velkou korupcí). V srpnu byly v Číně 140 leté záplavy. Vše prý probíhalo tak, aby např. Peking utrpěl co nejméně a na oko vše vypadalo dobře. Tj, upouštěli přehrady podle Pekingu. Pokud si někdo stavěl protipovodňové valy kolem svých vesnic / polností apod., tak pokud to ohrožovalo Peking, tak jim ty valy garnitura zničila. Schválně zatopili oblasti s menšími městy a ani jim o tom neřekli / nevarovali. Toto prý nastalo např. v Čuo-čou. Během záplav podle Číny zemřelo několik lidí. Na netu prý kolují fotky ze zatopeného silničního tunelu, kde se jich prý jen tam utopilo několik set.
Podobných zpráv je všude hodně. Snaží se Čína všem nasazovat růžové brýle a jablko je prohnilejší, než zlí jazykové hlásali?
Prý to i s prodejem EV není tak růžové, jak je nastiňováno. Výroba běží, registrace běží, ale prodeje prý váznou. Do statistik se prý dávají auta po registraci. V roce 2023 byly zveřejněny videa tisíců odstavených aut s registračními značkami a na dosti místech ve značně omšelém stavu. Celé to vypadá, že predikce výrobců byly mylné a vyrobily o mnoho více aut, než se dalo prodat.
Čína vlastní asi největší devizové rezervy, celkem v hodnotě 3,13 bilionů dolarů. Kromě toho dlouhé roky nakupuje a syslí zlato a diverzifikuje si tak rezervy. Má tedy mj. i hodně slušný polštář. Nicméně ve stínu zpráv zmíněných výše, by to tak velký polštář být nemusel.
Některé zprávy zní až apokalypticky (450mld dolíků manko, hypoteční krize, spirálová deflace apod.). Každopádně na každém šprochu pravdy trochu. Asi si nemusíme pokládat otázku, zda je jablko prohnilé, ale spíše jak moc? Je Čína nafouknutá bublina, která možná praskne, nebo jsou to všechno jen plané poplašné zprávy? Pokud Čínská ekonomika padne, zahučí do toho celý svět, tj. není to nic, co by si třeba západ mohl přát. A co myslíte vy?
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
To není o nechotě, to je spíš o absenci potřebné "transakční infrastruktury" napřímo mezi lokálními měnami (bez prostředníka jako je usd) a směnitelnost měn.To nejsou důvody, které by tomu bránily déle než pár měsíců pokud by byl reálný oboustranný zájem. Vzhledem k nerovnováze obchodní bilance (Indie/ČLR) 1:10 v roce 2022 by patrně vyrovnání bilance muselo proběhnout v třetí měně. Pochybuji, že by se ČLR smířila s nevyvozitelnými rupiemi z Indie. Do tohoto stavu se údajně dostala letos RF, V.P. si stěžoval že přebytek obchodní bilance v jejich prospěch není umožněno vyrovnat platbou v dolarech ze strany Indie. A i kdyby přebytek v rupiích transformovali na investice v Indii, je prý problém s vývozem případného v budoucnosti zisku.
According to Pettis, however, the reason for the dominant position of the dollar is not that it puts the US economy in a privileged position, but that it allows the largest economies in the world to take advantage of American consumption to promote their economic growth. One of those countries is China, which claims it very much wants to replace the dollar with the yuan, even though its own economic policies make that impossible, Pettis explains. According to him, if anyone benefits from the dethronement (another de-word) of the dollar, it is the United States itself: “The enormous geopolitical power that control of the global financial system gives Washington and Wall Street is costing American manufacturers, farmers and businesses dearly, and as the rest of the world grows relative to the US, that cost can only grow.”
Takže sorry, že nesdílím tvůj brekot, že si nějaká maminka samoživitelka nemůže dovolit vlastní hrad s panstvím.Sdilet nemusis.
Stat vsak prece nema byt od toho, aby na obcany nejak tlacil.Ano, od toho je tady přece trh
Jinak proti tlačení na emise a stavět úspornější domy, na tom nevidím nic špatného. Z dlouhodobého horizontu dává smysl oboje.Tento pristup je prece silene sobecky a subjektivni. Jsou lide, kteri toto nesdileji. Jsou lide, kteri ani zadny dlouhodoby horizont nemaji (nemoci, vek). Co clovek, to nazor. A stat dela presne to, ze tlaci zajmy jen urcite skupiny a skodi ostatnim. Misto volneho trhu a efektivni alokace zdroju rozhoduji politici a urednici, kteri se prsi pred svymi volici. Bylo to tak za virozy, kdy vlada delala divadlo pro sve volice, aby to jako vypadalo, jak je efektivni a jak to ma pod palcem. Green deal a souvisejici legislativa je neco podobneho.
Ber to tak, že někdo je rychlejší, někdo musí prošlapat cestičkuale to beru a souhlasím - jsem pro poskytnout maximální technologickou a třeba i finanční podporu, ale odmítám si sypat popel na hlavu, spalovat uchošťoury v plasmových pecích, dělat si tabulku kolik jsem zachránil želv a brát na sebe vinu za celý vesmír, když vedle se děje třeba tohle
Veškeré snahy se zbavit lokálních koncentrací jsou podle mě dobré, má to pak pozitivní vliv na vše, co v té oblasti žije. V případě lidí to pak může být i snížení počtu různých chorob atd.Toto je presne ten sobecky pristup, kdy ty chces, aby stat silou narizoval legislativu, ktera mozna povede k optimalizaci nejake jedne metriky, ktera je zrovna pro tebe dulezita. Vtip je v tom, ze je to subjektivni! Ostatnim lidem mohou byt tve cile a nazory jedno! Nemuzeme rici, ze zrovna zdravi je spravna hodnota nade vse!
Minimálně je snaha dobrá v tom, že se dá zbavit lokálních emisí.Ve meste proste jezdi auta. Pokud chces prirodu, vrat se do jiznich cech. Mne je nejlepe v sudetskych hvozdech, ale pres to nebudu chtit narizovat prazakum, aby jezdili na kolobezce, jelikoz nejsem sobec.
Ve meste proste jezdi auta. Pokud chces prirodu, vrat se do jiznich cech. Mne je nejlepe v sudetskych hvozdechTak tady se musím ohradit, sudetské hvozdy jsou na severovýchodě. V jižních čechách máme šumavské hvozdy.
1/8 In June and July, amid all the concerns about a Chinese economic collapse, I suggested that the second half of the year would be better than the first half. It's still too early to say, but for now the data do seem to be improving.
jsou to všechno jen plané poplašné zprávyty firmy maji cele jmeno vcetne pravni formy a vcetne sidla a vcetne vlastnika ktery jiste nebude z ciny pokud tohle v clanku chybi dany autor o tom nic nevi a slepe kopiruje jen z nejakeho pr clanku
Jsi me odhalil Maxi. ;)Well, he did..
80% populace CR je na hranici idiocie (IQ80) takze zmenu IMHO neni mozne ocekavat.Well, that's where you're knitting yourself. A potvrzuji, ze tam byla drive mezizubni mezera, ted uz ne. Na nEUkompatibilnim plakate nekdo subliminalne dokresli krasny bily, nebo verny zub. Ha! JiK je nejvetsi fanda EU!
Kde se v historii nezavedl takový socialismus a jak to pak dopadlo? Napadají mě asi jenom USA.USA uz jsou jen smutnou vzpominkou na doby davno minule... Bohuzel to vypada, ze demokracie a soucasne existence vseobecneho volebniho prava (i pro ty, ktery tyji z prerozdelovani) vzdy konci v socialismu.
Slovy klasika: As soon as the land of any country has all become private property, the landlords, like all other men, love to reap where they never sowed and demand a rent even for its natural produce. (Adam Smith)
love to reap where they never sowedMyslis treba dane obecne, konkretne dan z nemovitosti nebo DPH?
Ne, jak je zjevné z uvedeného úryvku, který se věnuje „soukromému vlastnictví“ a rentiérství.
Klasik Adam Smith měl samozřejmě co říct i k daním: Canons of Taxation
The private revenue of individuals, it has been shown in the first book of this Inquiry, arises ultimately from three different sources: Rent, Profit, and Wages. Every tax must finally be paid from some one or other of those three different sorts of revenue, or from all of them indifferently. […]
Cože? Hned první teze: The subjects of every state ought to contribute towards the support of the government, as nearly as possible, in proportion to their respective abilities; that is, in proportion to the revenue which they respectively enjoy under the protection of the state. The expense of government to the individuals of a great nation is like the expense of management to the joint tenants of a great estate, who are all obliged to contribute in proportion to their respective interests in the estate.
in proportion to their respective abilitiesJak rovne zdaneni souvisi s "[governments] love to reap where they never sowed and demand a rent"?
enjoy under the protection of the stateUz jsi nekdy videl stat, jak te odskodnuje za vykradeny byt? Vzdyt si platis dan z nemovitosti (a DPH pri porizeni, a dan z prijmu pri vydelavani na) za ochranu, ktera selhala! Uz jsi nekdy videl stat, jak odskodnuje pozustale obeti vrazdy? Vzdyt si platis dan z prijmu za ochranu dle svych schopnosti!
Prerozdelovani zdroju existuje vsude, v socializmu je vynucene ...Vynucené kým, čím? A co vedlo k tomu, že to bylo vynuceno?
socializmus v CSSR
Státostrana řekla, že je socialismus, tak je socialismus. Politici přece nikdy nelžou, že? Ale tak někdo jim to evidentně sežral i s navijákem.
Autoritářské zřízení s vůdčí úlohou Strany, silnými prvky technokracie a konzervativismu.
Ale socialismus, tj. řízení výrobních prostředků pracujícími, jakožto pokračování svobodomyslné demokratické tradice, to opravdu ne. Tím spíš, když zvláště v pozdějších dekádách byl trend dřívější „družstva“ přinejmenším slučovat, o byrokratickém řízení shora nemluvě. Kontrastovat možno zvláště s Jugoslávií, kde nicméně podnikové rady formálně demokratické byly.
Demokracie obecně je vůbec dobrý příklad. Označení „lidová demokracie“ nebere vážně skoro nikdo a „demokratický centralismus“ má s demokracií společného asi tolik, že ve stranických kruzích se před rozhodnutím vede diskuze, přičemž vstoupit do Strany aspoň v Československu zase tak těžké pro většinu lidí nebylo, přesto by to jako demokracii označil málokdo. Tak proč „socialismus“?
Uvědomujete si, že socialismus zažili stovky milióny lidí po desítky let.
To je oblíbená záměna pojmů.
Jako když Spojené státy americké „šíří demokracii“ nebo naopak je část zdejší společnosti „zklamána demokracií“, ale ve skutečnosti se tím myslí kapitalismus (a teď pederastpedant vyskočí jako čertík z krabičky s oblíbeným aLe To NeNí SkUtEčNý KaPiTaLiSmUs!!1!).
Tak jako pro význam pojmu národní socialismus v německém podání není důležité to jak to v Mnichovské pivnici někdo vymyslel, ale to co v jeho jménu bylo v následujících letech napácháno.
Každopádně někteří lidé to z nějaké mnichovské pivnice vážně vzali a na jedné straně se to pokusili uvést v praxi, na druhé straně jiní před tím důsledně varovali. Takže důležité to je.
Čistě prakticky a aktuálně: část voličů amerických Republikánů ani neví a nechce uvěřit, co tito politici programově prosazují. Např.:
Democrats, eager to go on the offensive, convened focus groups to help sharpen their message. The party, however, quickly discovered a problem: Voters literally couldn’t believe that Republicans would respond to deadly terrorism by pushing corporate tax breaks. As The New York Times’ Paul Krugman explained at the time, the Republican proposal “was so extreme that when political consultants tried to get reactions from voter focus groups, the voters refused to believe that they were describing the bill accurately.”
More than a decade later, it happened again: A super PAC supporting Barack Obama’s re-election informed focus group participants about Paul Ryan’s budget plan and Mitt Romney’s support for it. As the New York Times reported soon after, respondents “simply refused to believe” what they were hearing, despite the fact that what they were hearing was true.
As New York magazine’s Jon Chait summarized at the time, focus group participants were receiving accurate descriptions of real GOP proposals, but the truth “struck those voters as so cartoonishly evil that they found the charge implausible.”
Mimochodem, národní socialismus v českém podání představovala např. Milada Horáková. To něco vypovídá o možném rozdílném, ba spíš neupřímném používání termitů.
...the modern expression of Technocracy and the New International Economic Order is clearly seen in global programs such as Agenda 21, Sustainable Development, Green Economy, Councils of Governments, Smart Growth, Smart Grid, Total Awareness surveillance initiatives and more.https://www.amazon.com/Technocracy-Rising-Trojan-Global-Transformation/dp/0986373907