Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Na E vám 4 nezávislé procesy pojedou v podstatě poloviční rychlostí než na Q.A co z toho pro uzivatele plyne? Lide nejsou zvykli takhle pracovat. V naproste vetsine chteji, aby byla hotova co nejrychleji jedna konkretni uloha a smitec.
tmpfs
?
/var/tmp/portage je umístěn na tmpfs.
Tipnul bych si, že v procesoru integrovaný řadič by v tomhle případě asi hodně pomohl, ale AMD ještě čtyřjádrové procesory neprodává, takže porovnání nebude.Taky bych čul problém tady. FSB je na intelí platformě nejužší místo a s rostoucím počtem procesorů se musí zužovat čím dál tím víc.
Neco takoveho jsem chtel presne napsat. V pocitaci je proste spousta komponent sekvencni (pameti, disky, ...). Ceka se take casto na sdilena data.
Dalsi problem bych videl v tom, ze napsat neco pro n vlaken, kde si n dopredu stanovim treba na 2 je jeste pomerne snadne. Ale napsat spolehlive neco pro n, kde se n odvodi az za behu je mnohem slozitejsi. Navic ono pokud si neco vicevlaknoveho zkusite napsat, tak zjistite, ze vas paralelni program zas tak paralelni byt nemusi.
Nesdileji mezi vlakny a tedy mezi jadry zadna data atd. Takze tady bych v tomto pripade problem opravdu nevidel.Nešlo mi o sdílení dat mezi jádry, ale o paměťovou propustnost. Překlad programu je na práci s pamětí dost náročný...
Kdyz A zavisi na B a B zavisi na C tak tyto tri cinnosti je proste nutne provest sekvencne.Tady vyloženě záleží na tom, jak je program napsán a rozdělen do souborů. AFAIK překlad většinou probíhá tak, že se nejdřív ze všech *.c zdrojáků přeloží *.o a ty se nakonec slinkují dohromady. Tu první část lze vcelku snadno provést paraleleně. Samozřejmě když je všechno v jednom souboru, tak už to tak jednoduché není.
Tiskni
Sdílej: