Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Fedora 22 má požívat v základním nastavení Xf86-input-libinput místo evdev a synaptics pro vstupní zařízení. Protože jsem dost zvědavý a rád zkouším nové věci tak jsem se rozhodl že jej vyzkouším už teď a k tomu na mém ntb DELL 7240 s openSUSE:Tumbleweed.
Příprava:
10-evdev.conf , 11-evdev.conf , 50-synaptics.conf
Section "InputClass" Identifier "libinput" Driver "libinput" MatchDevicePath "/dev/input/event*" EndSection Section "InputClass" Identifier "libinput touchpad" MatchIsTouchpad "on" MatchDevicePath "/dev/input/event*" Driver "libinput" Option "Tapping" "On" EndSection
Funguje to překvapivě dobře, a ještě lepší pro mě jako uživatele DELL Latitude 7x40 neobjevuje se 'out of sync bug' synaptics driveru.
Jediná nevýhoda je že nefunguje midleclick stlačením mechanických tlačítek touchpadu, ale to řeší Option "Tapping" "On" a ťuknutí na touchpad třemi prsty.
Tiskni
Sdílej:
tak middleclick dvema tlacitky mi nejak moc nechybi, spis me pri prvnim pokusu prekvapilo ze vyvojari tohoto ovladace nastavili "tapping" na default off
tak middleclick dvema tlacitky mi nejak moc nechybiHodí se na hardware, kde žádný jiný middle click není.
Hodí se na hardware, kde žádný jiný middle click není.
a proto pisu ze mi tap tremi prsty staci :) na tom touchpadu jsou jen dve hw tlacitka .. a stejne je pouzivam minimalne
vychozi konfigurace openSUSE to samozrejme umi, ja chtel jen testnou bleeding edge tech co bude za chvili v nekterych distrech jako default , a tam asi mnohe uzivatele prekvapi pokud ji vyvojari Fedory nepriohnou k obrazu BFU ,
na druhou stranu kdyz jsem vydel konfig synaptics tak byl daleko hnusnejsi ...
Někde jsem musel zapínat takovou základní věc jako právě emulaci prostředního tlačítka pomocí kombinace levého a pravého
V době vzniku XFree86 byla třítlačítková myš obvyklejší - a tím spíš u někoho, kdo chtěl provozovat X - takže je celkem logické, že volba umožňující rozumně fungovat nešťastníkům s "debilizovanou" myší byla defaultně vypnutá a zapnul si ji jen ten, kdo ji potřeboval. Koneckonců, tehdy bylo potřeba konfigurovat i to, jaký protokol ta myš vlastně používá, takže tohle už nebylo až takové příkoří. Měnit default v nějaké pozdější verzi by byl jen spolehlivý způsob, jak naštvat stávající uživatele.
která by opravdu nemusela nikomu v defaultu vadit
Mně by vadila docela určitě.
Mně by vadila docela určitě.Jak se ti jako majiteli „nedebilizované“ třítlačítkové myši povedlo omylem stisknout levé a pravé tlačítko zároveň?
Section "InputClass" Identifier "libinput touchpad"10-evdev.conf , 11-evdev.conf , 50-synaptics.confMatchIsTouchpad "on" MatchDevicePath "/dev/input/event*" Driver "libinput" Option "Tapping" "On" EndSection
dikz, opraveno:)
V mé hlavě je taky chybička.
kdyz tam prihodim break tak na me editor abclinuxu rve znacka B neni povolena