Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:50
eálná kapacita je btw ~4,55TB "okradeni" budeme o celých 450GBNemusí být pravda, 500 GB disk co jsem kupoval v květnu má opravdovou kapacitu 500,1 GB!
...má opravdovou kapacitu 500,1 GB...
A neni to nahodou 500.1 miliard bytu? To je prave ten velky rozdil (podvod ze strany vyrobcu), ze vyrobce uda 500 GB, ale ve skutecnosti ten disk ma 500 miliard bytu, coz je 465.66 GB.
A to jeste ten udaj od vyrobce bude docela urcite zaokrouhleny nahoru.
Ne, neuvádějí, výrobci podvádějí tím, že nepoužívají jednotky, které se v kombinaci s bytem vždy používaly. Později se kvůli tomu bohužel skupinka novátorů rozhodla od stolu vymyslet mebi- a další předpony, o které nikdo nestál a nikdo je nepotřeboval. Tím teprve vznikl pořádný chaos, protože jim na to bohužel část veřejnosti skočila a začala nejen používat ty nesmysly, ale také používat původní předpony ve významu, v jakém je dřív používali pouze podvodníci z firem vyrábějících disky. Dřív se člověk mohl spolehnout, že když nějaký program ukazuje "100 MB", je to opravdu 100 MB. Dnes tím každý program myslí něco jiného, často to není popsáno ani v dokumentaci, a lidé jako vy ten chaos podporují a ještě mu nadšeně tleskají… :-(
Vy si sice asi představujete, že se vám (a těm, kdo _iB zavedli) podaří od stolu změnit svět tak, aby všichni začali jednotky označovat podle vás, ale k tomu nedojde, protože by to zlikvidovalo zpětnou kompatibilitu. Doufám, že se nikdy nedočkám třeba toho, že by mi příkaz 'dd ... bs=1M count=1
' místo megabytu zkopíroval jen milion bytů. Vy byste z toho byl možná nadšený, ale pro drtivou většinu systémáků by to byl pořádný bolehlav.
Vždy se tak používala pouze jednotka KB, která má ovšem jinou předponu než kB. Pak někoho napadlo použít pro mocniny se základem dva předpony používané v SI
Kdepak, i MB, GB, ba i TB se běžně používaly dávno před tím, než přišli věrozvěstové s mebi-.
čímž došlo k dokonalému zmatení. Ilustrací toho může být třeba třiapůlpalcová disketa, jejíž formátovaná kapacita má velikost 1,44·1000·1024 B přesně
Ta disketa má 2x80x18=2800 sektorů po 512 bytech, tedy přesně 1440 KB. Žádný problém v tom není, návrh té diskety nešel směrem "chceme kapacitu 1.44 MB, jak to uděláme?", ale postupným vývojem od 180 KB disket, kdy postupně došlo (kromě zmenšení fyzických rozměrů) k zavedení oboustranného zápisu, zdvojnásobení počtu stop a zdvojnásobení počtu sektorů na stopu (pořadí si nepamatuju). Těch 1.44 MB je chybné označení, které má asi tak stejný původ (i důvod) jako chybné používání jednotek u harddisků, u nichž výrobce také tvrdí, že disk má 500 GB, přestože ve skutečnosti má jen necelých 466 GB.
Za jediné rozumné řešení považuji právě důsledné rozlišování předpon s binárním a dekadickým základem, jak se snaží „skupinka novátorů“, čemuž se vy úporně bráníte.
Jenže právě k tomu nedojde a dojít nemůže. Takže jediné, čeho se novátorům podařilo docílit, je zavedení podstatně většího chaosu.
Kdepak, i MB, GB, ba i TB se běžně používaly dávno před tím, než přišli věrozvěstové s mebi-.Jenže již tehdy se používaly nejednoznačně, jednou dekadicky, jednou binárně, a právě proto „věrozvěstové“ přišli.
Ta disketa má 2x80x18=2800 sektorů po 512 bytech, tedy přesně 1440 KB. Žádný problém v tom není, návrh té diskety nešel směrem "chceme kapacitu 1.44 MB, jak to uděláme?", ale postupným vývojem od 180 KB disket…Jistě není sporu o fyzických parametrech disket i o cestě, jak se k nim dospělo. Nicméně tento příklad ilustruje hned dvě věci: (i) Již před dvaceti lety byla značena kapacita záznamových médií naprosto chaoticky. (ii) Předpony o binárním základu nemají pro plotnové disky a diskety narozdíl od polovodičových pamětí racionální základ.
Jenže právě k tomu nedojde a dojít nemůže. Takže jediné, čeho se novátorům podařilo docílit, je zavedení podstatně většího chaosu.IMO vycházíte z mylného předpokladu, že MB, GB atd. měly před používáním jednotek MiB, GiB atd. jednoznačný význam. Jak ukazuji výše, neměly. Čím méně lidí se bude urputně vzpouzet rozlišování předpon, tím dříve se situace vyjasní.
vysvětlil systémákům dřív, že ani to, že jim řečtina nic neříká, není důvod proč krást slova a měnit jim význam
Ono snad v řečtině mega znamená milion a giga miliarda? Nebo jak s tím souvisí (ne)znalost řečtiny?
Nemohlo... a přesto nebyl. Přinejmenším byl podstatně menší, než jaký způsobili ti, za které se tak berete.
Ale spor o to, jak to dopadne, stejně rozhodne až čas. Za pět (deset?) let si to povíme…
Nemohlo... a přesto nebyl. Přinejmenším byl podstatně menší, než jaký způsobili ti, za které se tak berete.Ale to jen proto, že se to týkalo jenom pár vyvolených, kteří byli „zasvěceni“ do „tajného jazyka“. Problém nastal, jakmile se IT dostalo mezi lidi. Zmatek se značením totiž nezačal až s ustanovením binárních předpon, ani to nebyla nějaká marketingová akce prodejců disků – problém nastal v okamžiku, kdy se k jednotkám dostali běžní uživatelé, které nenapadlo, že někdo vezme předponu pro „tisíc“ a udělá z ní „tisíc a kousek“. Onen zmatek tedy způsobilo rozšíření počítačů mezi běžné lidi. Můžeme se to snažit opravit (a počítače nějak lidem znechutit, aby je zase přestali používat), nebo opravit tu původní chybu – ukradení přípon. Hádám, že jednodušší bude to druhé – to první je totiž neproveditelné. Takže otázka není, který přístup se zvolí, otázka je jenom, jak dlouho ten druhý přístup bude trvat. Postup, že by se ve školách (aby se z toho stala základní znalost a o téhle výjimce věděl každý) v hodině fyziky učilo, že kilo- znamená tisíc, jenom v IT to v některých případech musí být něco extra, asi aplikovat nepůjde. Mimochodem, kolik znáte ve svém okolí lidí, kteří když mají někde třeba velikost souboru vyjádřenou v nevhodném násobku (třeba velikost DVD v bajtech), vydělí či vynásobí danou hodnotu poctivě násobkem 210, a kolik jich použije jednoduchý posun řádové čárky, který funguje pro násobky 1000 v desítkové soustavě?
Mimochodem, kolik znáte ve svém okolí lidí, kteří když mají někde třeba velikost souboru vyjádřenou v nevhodném násobku (třeba velikost DVD v bajtech), vydělí či vynásobí danou hodnotu poctivě násobkem 210, a kolik jich použije jednoduchý posun řádové čárky, který funguje pro násobky 1000 v desítkové soustavě?
Ono je to ve většině případů celkem jedno, protože přibližná hodnota pro pro představu stačí. Když si plánuju vyjížďku na kole, také vystačím s tím, že je to 40 km, a nezkoumám detailně, jestli je to 38.2 nebo 42.6. A když to někdy potřebuji přesně, bylo by dobré, kdybych věděl, čím to vlastně mám násobit nebo dělit. Před příchodem mebi-lobby to bylo jasné, dnes už bohužel ne.
A když to někdy potřebuji přesně, bylo by dobré, kdybych věděl, čím to vlastně mám násobit nebo dělit. Před příchodem mebi-lobby to bylo jasné, dnes už bohužel ne.Ne, před příchodem binární prefixů to jasné také nebylo. Bylo k tomu potřeba speciální znalosti, že u bajtů jsou ty předpony jinak. A jasné to nebude do té doby, dokud se SI předpony budou používat v jiném významu, než jako dekadické násobky. Nic jiného se s tím dělat nedá, do „systému“ binárních předpon vyjadřovaných podobnou dekadickou předponou vnese zmatek každý, komu bude divné, že zrovna u bajtu je to „asi tisíc“, když všude jinde je to „přesně tisíc“; a také každý, koho ani nenapadne přemýšlet o tom, že by ty předpony mohly vůbec vyjadřovat něco jiného, než desítkové řády. Takových lidí, kterým tohle přijde divné, nebo kteří o nějakém 210 nebudou vědět, bude vždycky dost, protože to jednoduše je divné. Ostatně je trochu divné volat po přesnosti u něčeho, co vzniklo jako „je to přibližně tisíc a ve dvojkové soustavě se s tím dobře počítá“.
mimochodem, neporadek v tom zacali delat az lidi z marketingu firem vyrabejici disky a aby toho nebylo dost, tak se toho chytli puriste a vymysleli nesmysl v podobe MiB a jinych hovadin, ktery vlastne nikdo nepotrebuje... vubec nechapu, jak se informatika mohla za tech 50-60 let vubec vyvijet bez techto bajecnych zkratekNe, nepořádek v tom začali dělat první uživatelé, kteří o té bajtové specialitě SI předpon nevěděli. A dělali v tom nepořádek i samotní informatici, kteří sami místo poctivého dělení 1024 posouvali desetinnou tečku nebo čárku o tři místa v desetinném zápisu – sice tak uvedli nepřesnou hodnotu, ale bylo to jednodušší. Používání násobků 1024 nemá pro běžné použití v IT žádnou výhodu, má jen samé nevýhody – takže je logické, že se budou používat spíš jednodušší dekadické předpony. Přesto byl zaveden binární prefix, aby ti, komu 210 vyhovuje, mohli tenhle rozměr i dál uvádět. Takže jediný, kdo v tom dělá zmatek, jsou ti, kteří používají dekadické předpony a myslí tím binární. Ve skutečnosti je to ještě zábavnější – takový IT odborník, který lpí na binárních předponách, vidí velikost souboru 46 000 bajtů, přečte to jako „46 kilobajtů“, myslí tím „asi 46 kibibajtů“ – takže jenom kvůli lpění na nepraktický binárních předponách tu hodnotu uvádí méně přesně. To je opravdu velká výhoda…
A dělali v tom nepořádek i samotní informatici, kteří sami místo poctivého dělení 1024 posouvali desetinnou tečku nebo čárku o tři místa v desetinném zápisu – sice tak uvedli nepřesnou hodnotu, ale bylo to jednodušší.nechapu, co myslite.
Používání násobků 1024 nemá pro běžné použití v IT žádnou výhodulip se tim vyjadruji hodnoty, ktere jsou z principu zaokrouhlene ve dvojkove soustave a ze jich neni malo. schvalne, co je lepsi uvadet 64kB nebo 65.535kB?
takový IT odborník, který lpí na binárních předponách, vidí velikost souboru 46 000 bajtů, přečte to jako „46 kilobajtů“, myslí tím „asi 46 kibibajtů“ – takže jenom kvůli lpění na nepraktický binárních předponách tu hodnotu uvádí méně přesně. To je opravdu velkátakova argumentace je zcela chybna, jelikoz vychazite z rozporne premisy. nechapu, proc by IT odbornik pouzil pro 46 tis. bytu jako 46 kilobytu. v takovem pripade to neni IT odbornik. takze, abych to shrnul, mame rozporny system a v takovem systemu lze dokazat cokoliv.
lip se tim vyjadruji hodnoty, ktere jsou z principu zaokrouhlene ve dvojkove soustave a ze jich neni malo. schvalne, co je lepsi uvadet 64kB nebo 65.535kB?Psal jsem pro běžné použití. Běžný uživatel nevytváří soubory o velikosti, která se dobře vyjadřuje ve dvojkové soustavě, neudržuje volnou kapacitu disku na takové velikosti ani se jinak s takovou velikostí běžně nesetká. Brání vám něco pro ty speciální případy, kdy se skutečně jedná o dvojkovou soustavu, používat binární prefixy? Nebo je nutné za každou cenu používat pro tyhle případy název shodný s dekadickým prefixem, čímž vzniká zmatek?
takova argumentace je zcela chybna, jelikoz vychazite z rozporne premisy. nechapu, proc by IT odbornik pouzil pro 46 tis. bytu jako 46 kilobytu. v takovem pripade to neni IT odbornik. takze, abych to shrnul, mame rozporny system a v takovem systemu lze dokazat cokoliv.Takže vy, když někde udáváte velikost souboru nebo kapacitu disku atd., vždy poctivě dělíte 1024, případně 10242 nebo 10243? To bych tedy chtěl vidět…
Běžný uživatel nevytváří soubory o velikosti, která se dobře vyjadřuje ve dvojkové soustavě, neudržuje volnou kapacitu disku na takové velikosti ani se jinak s takovou velikostí běžně nesetká.Běžný uživatel nás ovšem příliš nezajímá, protože si stejně pod pojmem byte představí to, že čím víc těch bajtů v tom počítači je, tím víc se tam vejde...
Běžný uživatel nás ovšem příliš nezajímáMluvte za sebe.
Dobrá - proč nás zajímá, aby uživatel přesně věděl, kolik bytů má megabyte?Třeba proto, aby když si připraví 650 MB souborů k vypálení na CD, nedivil se pak, proč mu tam zůstalo ještě 30 MB volných. A třeba taky proto, že v informatice se pořád vyžaduje přesnost, všude slyšíte, že počítač dělá přesně to, co mu řeknete, a pak někdo přijde s jednotkou „přibližně tisíc“. Kdyby vám v obchodě jako „pět kilo brambor“ prodali čtyři a půl kila, určitě byste si myslel, že vás ošidili. A kdyby vám pak vysvětlili, že u brambor ale kilogram znamená 900 gramů, považoval byste je za blázny místo za podvodníky. Ale užitečné by to pro vás nebylo ani tak.
Mimo jiné nikde nevidím reakci na své vyjádření, že spousta lidí (a většinou jsou to zároveň běžní uživatelé) neví, co je to mega.Běžný člověk neví, že kilometr je tisíc metrů? Neví, že gram je tisícina kilogramu? Pokud někdo náhodou neví, co je to mega-, pak je to jen kvůli tomu, že někdo používá mega- ve významu mebi-. Protože jinak by běžný uživatel zaregistroval, že stejně jako kilo- posouvá desetinnou čárku o tři místa, mega- ji posouvá o další tři.
Třeba proto, aby když si připraví 650 MB souborů k vypálení na CD, nedivil se pak, proč mu tam zůstalo ještě 30 MB volných.Tvůj oblíbený vypalovací program nemá teploměr, který ukazuje zabrané místo? Oblíbený program většiny běžných uživatelů (Nero) to umí.
Pokud někdo náhodou neví, co je to mega-, pak je to jen kvůli tomu, že někdo používá mega- ve významu mebi-.Tak teď jsi mě skoro rozesmál. Takovouhle logickou kličku už jsem dlooouho neviděl. Jinak ti doporučuji vydej se někdy mezi normální lidi...
Tvůj oblíbený vypalovací program nemá teploměr, který ukazuje zabrané místo? Oblíbený program většiny běžných uživatelů (Nero) to umí.To je řešení jak ve Windows. Počítá váš program špatně jednotky? Nevadí, doplníme teploměr.
Tak teď jsi mě skoro rozesmál. Takovouhle logickou kličku už jsem dlooouho neviděl. Jinak ti doporučuji vydej se někdy mezi normální lidi...Do mateřské školky? Ti, co absolvovali alespoň druhý stupeň ZŠ nebudou mít s kilo- a mega- problém. Pokud se jich tedy nebudete ptát na počítače, tam možná někteří znejistí a budou vědět, že tam je to nějaké divné. Zkuste se třeba někdy vypravit do nějakého hypermarketu, jak tam lidé složitě bádají nad tím, že chtějí půl kila něčeho, a na cenovce je napsáno 250 gramů, tak kolik toho vlastně mají vzít…
To je řešení jak ve Windows. Počítá váš program špatně jednotky? Nevadí, doplníme teploměr.Ne, to není žádné řešení. To je prostě fakt, že většina programů takový teploměr obsahuje a nikdo se tak už od začátku nemusí počítat s tím, kolik se mu toho na CD vejde. Prostě se podívá. Krom toho, jak bylo řečeno níže, málokdo pálí tak, aby se mu to přesně vešlo - většina lidí (tedy všichni kromě jedinců posedlých předponami a jednotkami) prostě vezme data, která potřebuje vypálit a buď se to tam vejde nebo ne.
Ti, co absolvovali alespoň druhý stupeň ZŠ nebudou mít s kilo- a mega- problém.Na Primě dávali nějaký pořad s Krampolem - nevzpomenu si na název - kde se lidí ptali na deset otázek a hádalo se, kolik jich odpoví správně. Většina otázek, které byly druhý stupeň základní školy, měla úspěšnost kolem poloviny. Proto ti doporučuji vrátit se mezi normální lidi, kteří tyhle mega a giga přípony pozapomínali, protože je nepoužívají.
Pokud se jich tedy nebudete ptát na počítače, tam možná někteří znejistí a budou vědět, že tam je to nějaké divné.Sotva.
Běžný uživatel nevytváří soubory o velikostibezny uzivatel opravdu nevytvari soubory o urcite velikosti.
Takže vy, když někde udáváte velikost souboru nebo kapacitu disku atd., vždy poctivě dělíte 1024, případně 10242 nebo 10243? To bych tedy chtěl vidět…ano! za co me povazujete?! i kdyz je pravda, ze u kapacity disku to uvadim jenom jako orientacni, protoze presna kapacita disku se blbe uvadi... to vite, kdyz se bezne zapisuje po blocich o 4kB (a tim nemyslim 4 tisicich bytech) a do toho ty ruzne hlavicky a podobne neefektivne vyuzite misto, tak se spatne odhaduje kolik se tam toho realne vleze.
bezny uzivatel opravdu nevytvari soubory o urcite velikosti.No vida. Takže se asi málokdy trefí do velikosti, která se dobře vyjadřuje ve dvojkové soustavě. Zato v desítkové soustavě se učí počítat od malička, takže vyjádřit velikost souboru v desítkové soustavě mu půjde lépe.
reknete mi priklad, kdy uzivatel vytvori treba tisici bytovy soubor?Asi se stále nechápeme. Uživatel v drtivé většině případů nevytváří soubor s úmyslem, aby měl nějakou konkrétní velikost – a to ani vhodně vyjádřenou ve dvojkové soustavě, ani v desítkové. Ale když už má nějaký soubor o velikosti 3 712 189 843 bajtů, je pro něj mnohem jednoduší říct, že ten soubor má (po zaokrouhlení) 3,7 gigabajtu, než počítat, že má (po zaokrouhlení) 3,5 mebibajtu.
mimochodem ten vas priklad s CD, zmineny vyse (nebo nize) je mirne zcestny, protoze bezny uzivatel CD vytvari podle toho, jak mu to na to CD vleze (navic velikost vsech souboru neni obvykle rovna zabranemu mistu)... takze uzivatelum nebrani vubec nic v pouzivani ,,jak rikate pribliznych'' jednotek.I kdyby si soubory předem do nějakého adresáře připravoval jen jeden uživatel z tisíce, pořád to není důvod, proč počítat bajty složitě, když to jde jednoduše. Že to uživatel nepotřebuje vědět přesně je totiž jenom výmluva, když mu to přesné počítání chcete ztěžovat. U hmotnosti, délky nebo třeba práce taky nikoho nenapadne používat nedekadické předpony jenom proto, že uživatel ten údaj vlastně nepotřebuje znát úplně přesně.
bezny uzivatel opravdu nevytvari soubory o urcite velikosti.Nejběžnější situace, kdy uživatel vytváří soubor určité velikosti, je překódování videa tak, aby se vešlo pokud možno bezezbytku na optické medium.
to vite, kdyz se bezne zapisuje po blocich o 4kB (a tim nemyslim 4 tisicich bytech)Mohu se zeptat, proč píšete kB a nikoliv KB ve významu 1024 B?
Používání násobků 1024 nemá pro běžné použití v IT žádnou výhodu, má jen samé nevýhodyDokud se člověk nezačne pohybovat u mikropočítačů, které podle tebe mají kapacitu paměti třeba 262,144kB, kdežto podle mě 256kB. Ostatně...
Jistě, nejběžnější jev v IT je, že si sekretářka spíchne nějaký ten prográmek ve strojovém kódu pro mikropočítač… Podle mne má taková mikropočítač kapacitu paměti 256 KiB – to jedno písmenko navíc za předejití zmatku podle mne stojí.… běžné použití v IT …Dokud se člověk nezačne pohybovat u mikropočítačů, …
to jedno písmenko navíc za předejití zmatku podle mne stojí.Nevím, jakému zmatku by se mělo předcházet. 99.9% lidí, kteří pracují s mikropočítači, by v životě nepoužilo kB pro 1000×B, protože pak by jim tam prostě haprovalo těch pár bytů navíc. Adresovací dráty k pamětem mají dva stavy, takže adresa je přirozeně 2^(počet drátů). Ergo dávat jiné předpony, než mocniny dvou, nemá smysl...
Co je mi do sekretářky? Té do kapacit paměti vůbec nic není, protože nepracuje na svém stroji.To má být jako jiná jednotka pro kapacitu paměti, a jiná pro velikost souboru? Jenom proto, abyste nemusel psát o jedni „i“ ve zkratce navíc?
Ergo dávat jiné předpony, než mocniny dvou, nemá smysl...A proč tedy pořád trváte na tom, že musíte používat předpony, které znamenají mocniny desíti? Nikdo vám přece nebrání používat předpony vyjadřující mocniny dvou…
To má být jako jiná jednotka pro kapacitu paměti, a jiná pro velikost souboru? Jenom proto, abyste nemusel psát o jedni „i“ ve zkratce navíc?Ne. Má být stejná bez toho "i"
Nikdo vám přece nebrání používat předpony vyjadřující mocniny dvou…Stupidní, umělý, nezvyklý a špatně vyslovitelný... ne, děkuji pěkně.
Stupidní, umělý, nezvyklý a špatně vyslovitelný... ne, děkuji pěkně.Tak proč pro těch 1024 bajtů musíte používat zrovna označení kilobajt, které znamená něco jiného? Proč to není dekabajt, milibajt, megabajt, blbobajt nebo třeba šílená kráva?
(U megabajtů a vyšších to naopak zmatek teprve vytváří, protože megabajt se nikdy jenom jako 220 bajtů nepoužíval, tam v tom byl zmatek hned od začátku.)mate pro to nejake podklady. napriklad procesor intel 8086 mel dvacetibitovou adresni sbernici a byl tudiz schopen adresovat az 1MB RAM, to se psal nejak rok osmdesat... a nikdo s tim problem nemel.
mega (M). (1) A prefix indicating one million. (2) In statements involving size of computer storage, a prefix indicating 220, or 1,048,576.Explicitnější snad už ani být nemohli. Teď se to bude kvůli vidlákům měnit, jako když zrušili povinnou matematiku u maturity?
Ten pán, co se živí návrhem algoritmů, nikoli architekturou počítačůArchitekti počítačů ať si dělají klidně čárky na pivní tácek. Tady se bavíme o jednotce pro „spotřební zboží“. Astronomové taky nikoho nenutí, aby vzdálenost měřil ve světelných rocích, a nijak jim nevadí, že lidi používají k měření metry, centimetry, kilometry. Že si počítačoví architekti vymysleli binární prefixy, ale pojmenovali je stejně jako nejbližší dekadický prefix, to je jejich problém.
už v roce 1986 na to byl jednoznačný ANSI/IEEE standardSI standard je trošku starší (v roce 1986 bylo standardizováno vše od atto- po exa-). Že si pak někdo v roce '86 vzpomněl a rozhodl se některým předponám přiřadit jiný význam, to je jeho problém. Ano, vím že bajt nepatří do jednotek SI, ale použít standardizovaný SI prefix pro jednotku bajt v jiném než původním významu bylo, řečeno diplomaticky, neprozíravé.
Teď se to bude kvůli vidlákům měnit, jako když zrušili povinnou matematiku u maturity?Když je to špatně, je dobré to změnit – a čím dřív, tím lépe.
Tady se bavíme o jednotce pro „spotřební zboží“.A je vidět, že výrobci tohoto "spotřebního zboží" tu jednotku používali chybně...
Bylo k tomu potřeba speciální znalosti, že u bajtů jsou ty předpony jinak.
Což je znalost asi tak stejně "speciální" jako znalost, co to vlastně je ten byte. Kdo věděl to druhé, věděl i to první, a kdo to nevěděl, toho při nákupu disku nebo paměti (který stejně většinou svěřil poučenějšímu kamarádovi) těch pár procent příliš netrápilo. 340 MB je prostě větší disk než 210 MB disk, ať berete kteroukoli ze čtyř (nebo i devíti) možných interpretací.
mimochodem, vsiml jste si, ze cely vas pocitac je navrzeny ve dvojkove a ne desitkove soustave?Všiml. Ale také jsem si všiml, že lidé počítají většinou v desítkové soustavě. Ostatně, když budete uvádět velikost ve dvojkové soustavě, klidně použijte binární prefix (pokud byste chtěl používat SI prefixy, pak byste je správně měl používat jako kilo = 23, mega- = 26, ne?). Ale všechny případy, o kterých se bavíme, se týkají toho, že je velikost vypsána v desítkové soustavě. Počítač je třeba také navržen tak, že používá elektrické obvody – přesto ale nejspíš i vy používáte k jeho ovládání klávesnici a myš, i když z pohledu počítače by bylo přirozenější, kdybyste mu posílal přímo elektrické impulzy. Ovšem lidé jsou tak sebestřední, že neustále chtějí, aby se počítače přizpůsobili lidem, ne naopak.
pokud byste chtěl používat SI prefixy, pak byste je správně měl používat jako kilo = 23, mega- = 26, ne?A nebo možná spíš použít násobky 24 nebo 28. Ale 210 je nesmysl, po deseti číslicích dnes nikdo dvojkový zápis v souvislosti s počítači nerozděluje. Těch 210 je tam zase kvůli desítkové soustavě – protože je to skoro desítkových tisíc. Kdyby se ty SI předpony používali nějak rozumně u dvojkové soustavy, nebyl by to takový problém. Problém je právě v tom, že se ty předpony používají v desítkové soustavě pro „číslo někde přibližně okolo tisíce, které má rozumnou hodnotu i ve dvojkové soustavě“.
Skutečně je počet sektorů na plotnovém disku či frekvence sběrnice kulaté dvojkové číslo?
A desítkové snad ano?
Ne, ale snažil jste se naznačovat, že je chybou uvádět velikost disku v tradičních jednotkách, protože počet sektorů není kulaté číslo ve dvojkové soustavě. Tak se vám snažím ukázat, že přesně stejný (pochybný) argument by platil i pro desítkovou.Argument to není pochybný, ale vychází z toho, kde se vzalo upřednostňování dvojkových předpon. Totiž polovodičové paměti mají standardně kapacitu vyjádřitelnou ve dvojkové soustavě jako 2n, tedy při použití dvojkových předpon není nutné vůbec zaokrouhlovat, neboť číslo je to ve dvojkové soustavě nadmíru kulaté. Že vy byte hájil i vídeňský loket proti metru.
Že vy byte hájil i vídeňský loket proti metru.
Nehájil, protože bych chápal užitečnost metru, coby jednotky (na rozdíl od vídeňského lokte) platné nejen ve Vídni a okolí, ale dnes už po (téměř) celém světě. Jenže mebibyty a jejich bratříčci nepřinášejí zjednodušení a porozumění, ale naopak komplikace a nedorozumění. Sice uznávám, že motivace autorů byla opačná, výsledek je takový, jaký jsem uvedl. Mezi námi: dalo se to čekat a (nejen) já jsem to očekával. Jen jsem byl příliš optimistický a doufal jsem, že tyto předpony budou akceptovány v podstatně menší míře, takže tolik škody nenapáchají a zůstanou jen podobnou historickou kuriozitou, jako třeba socialistické snahy říkat znaku s kódem 36 "měnový symbol" (případně "string") místo "dolar" (a pro jistotu ten imperialistický tvar nahradit "sluníčkem").
...třeba socialistické snahy říkat znaku s kódem 36 "měnový symbol" (případně "string") místo "dolar" (a pro jistotu ten imperialistický tvar nahradit "sluníčkem").Jo, když jsem to na konci osmdesátých let viděl, tak jsem vůbec nechápal, o co jde. Obzvlášť když můj kapitalistický počítač nic takového neměl.
Našel, já se sek o jedno písmeno v paměti.
Nicméně tento příklad ilustruje hned dvě věci: (i) Již před dvaceti lety byla značena kapacita záznamových médií naprosto chaoticky. (ii) Předpony o binárním základu nemají pro plotnové disky a diskety narozdíl od polovodičových pamětí racionální základ.
Naopak, před dvaceti lety v tom byl naprostý pořádek a nikoho nenapadlo pod MB vidět něco jiného než 2^20 B. Těch "1.44 MB" se na krabičky disket začalo psát až později. Racionální základ tam samozřejmě je, vy snad používáte disky s 500 B dlouhými sektory?
IMO vycházíte z mylného předpokladu, že MB, GB atd. měly před používáním jednotek MiB, GiB atd. jednoznačný význam.
To není mylný předpoklad, to je osobní zkušenost. Jediný, kdo v tom před zavedením mebinesmyslů dělal nepořádek, byli výrobci disků a o těch se to všeobecně vědělo a bralo se to jako hloupý reklamní trik.
Čím méně lidí se bude urputně vzpouzet rozlišování předpon, tím dříve se situace vyjasní.
Nevyjasní se nic. Pokud nebudete chtít zavádět nekompatibility v chování standardních příkazů (a to doufám nechcete ani vy), budou muset přinejmenším někde zůstat tradiční informatické veličiny. Kdyby se někdo urputně nesnažil zavádět nepřirozené a nepraktické významy tradičním zkratkám, zůstalo by to tak všude (až na marketingové materiály známých podvodníků) a jasno by byl dál. Teď musím bohužel u každého příkazu zkoumat, jestli interpretuje MB normálně nebo po vašem. Vašeho ideálu nikdy dosaženo nebude a k tomu mému se to už bohužel asi také nevrátí. :-(
Racionální základ tam samozřejmě je, vy snad používáte disky s 500 B dlouhými sektory?A vy používáte jen takové disky, kde těch sektorů je 2n? Dříve či později budete muset číslo udávající kapacitu převést na dekadické, aby bylo lidem snadno srozumitelné. Já si myslím, že je vhodné to učinit co nejdříve, tedy ještě předtím než se mu přiřadí jiná než základní jednotka.
To není mylný předpoklad, to je osobní zkušenost. Jediný, kdo v tom před zavedením mebinesmyslů dělal nepořádek, byli výrobci disků a o těch se to všeobecně vědělo a bralo se to jako hloupý reklamní trik.Stejně matou i síťaři, když udávají propustnost sítě v Mb/s? (Jeden by totiž předpokládal, že převod na MB/s bude intuitivně snadný.)
Nevyjasní se nic. Pokud nebudete chtít zavádět nekompatibility v chování standardních příkazů (a to doufám nechcete ani vy), budou muset přinejmenším někde zůstat tradiční informatické veličiny.Které konkrétní standardní příkazy máte namysli? Elegantně to má vyřešen např. příkaz dd či du, kde sám vhodným parametrem určujete, jaký lidsky čitelný formát chcete použít.
Teď musím bohužel u každého příkazu zkoumat, jestli interpretuje MB normálně nebo po vašem.Zkoumáte tak i interpretaci MiB? Jinak jsme na tom stejně, pouze „normálně“ a „po vašem“ má vyměněné významy.
Které konkrétní standardní příkazy máte namysli? Elegantně to má vyřešen např. příkaz dd či du, kde sám vhodným parametrem určujete, jaký lidsky čitelný formát chcete použít.
A to je univerzální vlastnost nebo specialita GNU verze?
K tomu poslednímu odstavci: podstata je v tom, že dříve jsem to zkoumat nemusel, protože to vždy znamenalo to, na co byli všichni zvyklí. Takže mebi-lobby nezavedla pořádek, ale naopak chaos.
Doufám, že se nikdy nedočkám třeba toho, že by mi příkaz 'dd ... bs=1M count=1Viz man dd:
BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes: xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.Tedy dd ... bs=1MB count=1 prekopiruje jen milion bytu.
dd
. Platí to i u ostatních?
A tehdy byly wokna na 8 disketách (3.1), velká hra na třech disketách (dune2(?)). To byly doby 286
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Chtel jsem napsat neco podobneho. Jen doplnim. Pamatujete "640kb ought to be enough for anybody."
Chlape, já tě fakt nechápu ... Děláš na takové pozici a když LCD tak TN, když paměť tak 2GB, když audio tak do 5000kč a teď disky.
Jak souvisí práce kterou dělám s názorem na takový hardware. Věř mi, že by naopak bylo velmi na škodu, kdybych byl do všeho zažraný a na každou novinku se těšil jako malé dítě, abych si ji osahal. Právě naopak, pro tuto práci je potřeba mít určitý odstup.
Jinak se ještě vrátím k těm tvým příkladům: ano, TN mi vyhovuje. Levné, rychlé, bezproblémové (input lag), nízkospotřebové. Kdysi dávno jsme seděli doma u windows v 640x480/256 a nevadilo nám to, pak jsme seděli u 800x600/65536 a ani tehdy nám nedostatek barev nevadil. Nyní sedím u 1680x1050/16,7M@262000@16,2M a ani nyní mi to nevadí. Ve všech těch obdobích byla k dispozici cenově přijatelná technologie, která by mi poskytla plnou kvalitu barev, ale já ji nevyužil. I dnes, když mi tu déle než týden vedle sebe stály 22" TN a 30" S-IPS jsem seděl u svého TN a IPS pouštěl jen při benchmarkování (momentálně je už déle než týden v krabici a čeká na odvoz). Má pěkný obraz, ale že by byl nějak VIDITELNĚ lepší než TN, to nikoli (a pozor, nechytej mě za slovo. Samozřejmě že když si zobrazím něco s přechody a začnu hledat chyby ditheringu, tak je okamžitě najdu, ale to není má typická činnost na monitoru. To je analýza, která nemá s reálným použitím monitoru u běžného franty nic společného).
Paměti mi také plně stačí 2GB. Ano, už jsem se dokázal dostat do situace, kdy to bylo málo (konkrétně benchmarkování Crysis v 2560x1600 si vezme téměř celé ty 2GB samo pro sebe), ale to jsou jen absolutně výjimečné situace, bežně mi Vista za provozu žere tak 1-1,3GB. Audio už jsme probrali, k tomu se nebudu vracet.
Jinak, HD film na 8GB DVD? To je nějaký omyl ne? HD má datový tok cca 30Mbit/s, což je 13GB/h. Alespoň tohle všude čtu a kámoš má na kameře 60GB/5h záznamu, což pěkně koresponduje. Takhle ten 5TB disk zaplní za půl roku.Já v těch orientačních propočtech hovořím o HDripech, které typicky bývají na dvouvrstvé DVD. Samozřejmě že blu-ray zdroják nebo avchd z kamery je výrazně větší. Ale... potřebuješ vše skladovat ve zdrojové verzi? Já ne (i pokud pominu, že na HD kašlu), každou ptákovinu také nesháním ve FLACu, ale stačí mi lepší MP3 nebo ogg. Jinak mě ještě napadly fotky, slyšel jsem o nějakém profíkovi, co zálohuje svoje středoformátové fotky tak, že je prožene scannerem a bezztrátově zálohuje stylem co fotka, to 700MB CD (samozřejmě zlaté archival grade a hned dvakrát) .... jenže to je opět případ člověka, který by těžko svou životní práci svěřil jednomu kusu 5TB disku, ani dvěma v RAID1, ani více.
Je to stejné jako každou generaci HW, kdy leckdo řve, jak je to zbytečné a že se to nevyužije. Počkej si pár let, až budeš dělat recenze na 20TB disky.Stojím si za tím, že za 5 let budu tvrdit, že jsem měl pravdu a 5TB disk pro normálního desktopového uživatele je zbytečný. Samozřejmě se najdou spousty lidí, kterým by 2 nebo 3TB disk byl malý, ale to budou z pohledu desktopového uživatele lidé, kteří jen potvrdí výjimku z pravidla. Avšak dokáži si představit situaci, že 5TB disk bude v roce 2013 stát 2500Kč, pročež bude neopodstatněné kupovat 1TB za 1000Kč. Jenže to nic nemění na faktu, že běžný uživatel, i když koupí superlevný 5TB disk, dokáže jeho kapacitu smysluplně využít.
Neměl jsem na mysli novinky. Spíše jde o to, že se pohybuješ v nějakém prostředí, např. na stole máš kvalitní S-IPS monitor, vidíš rozdíly (ok jasně, pro tebe to nemusí být tak podstatné a raději využiješ předností jiné technologie, tohle beru). Ale jak jsem psal už dřív, překvapuje mě to. Nic víc. A nemyslel jsem to negativne, to vůbec.
a pozor, nechytej mě za slovo. Samozřejmě že když si zobrazím něco s přechody a začnu hledat chyby ditheringu, tak je okamžitě najdu
Nebudu. Teď jsem komprimoval nějaká BMP do JPG a vzájemně kontroloval. No a co jsem zjistil, odstín barvy byl u jpg viditelně posunutý (což je jasné a takhle to pracuje). Na TN to vypadá zcela stejně. A není to o laboratorní analýze, je to o běžné práci, kterou dělám často.
Já v těch orientačních propočtech hovořím o HDripech, které typicky bývají na dvouvrstvé DVD
jj, omlouvám se.
Stojím si za tím, že za 5 let budu tvrdit, že jsem měl pravdu a 5TB disk pro normálního desktopového uživatele je zbytečný. Samozřejmě se najdou spousty lidí, kterým by 2 nebo 3TB disk byl malý, ale to budou z pohledu desktopového uživatele lidé, kteří jen potvrdí výjimku z pravidla. Avšak dokáži si představit situaci, že 5TB disk bude v roce 2013 stát 2500Kč, pročež bude neopodstatněné kupovat 1TB za 1000Kč. Jenže to nic nemění na faktu, že běžný uživatel, i když koupí superlevný 5TB disk, dokáže jeho kapacitu smysluplně využít.
Tohle slyším od dob, kdy jsem přešel na PC. Tehdy letěli 200MB disky. Dnešní kapacita disků je 5000x vyšší. Po celou tu dobu disky jakékoliv kapacity praskaji ve švech a jsou nedostatečné.
btw a co že to vlastně na PC dělá ten běžný uživatel? A kdo to vlastně je?
640K ought to be enough for anybody.Bill Gates, 1981
Provádět hodinové inkrementální zálohy formou bitového rozdílu vyžaduje nejprve sestavit seznam sektorů, které se změnily.Nevyzaduje, a moderni Linuxove filesystemy takovou vec maji - inotify.
Tehdy mocní se taky kolikrát sekli, jak bylo připomenuto výše, mj. i IBM (?), že pro PC nebude užití, bude stačit několik kusů pro všechny.
K otázce a tématu: 3 disky by se mi pro zálohování hodily, abych je mohl střídat i duplikovat. Navíc pro práci s videem a audiem ... kdysi jsem dával příklad, že dokud na to nebylo železo, nebyly mp3, když bylo, rozčířily se, pozdějš přišel mp4. Teď je/bude velká kapacita a trh/šikovný člověk si taky uplatnění najde.
Tak trochu mam jen vítr z centralizace, že bych přišel o celou zálohu najednou. Stejně tak přijde "zvědavá ruka" (třeba BSA) a vezme jeden disk a jde. Že to má usnadněnější, jednodušší.
Tehdy mocní se taky kolikrát sekli, jak bylo připomenuto výše, mj. i IBM (?), že pro PC nebude užití, bude stačit několik kusů pro všechny.nenarazite nahodou na citat: "I think there is a world market for about five computers" (udajne) od T.J.Watsona z roku 1943, tehdejsiho reditele IBM?
Jasně, že jo, ať se tu pořád neomílá jen Bill.
Záleží na tom, co rozumíte užitnou hodnotou. Jestli to berete tak, že mám-li 400 GB dat, je jedno, jestli budu mít 500 GB diskového prostoru nebo 10 TB, tak máte asi pravdu. Pro mne je užitná hodnota disku dána tím, jak dlouho mi vydrží, než budu muset zase koupit větší, takže bych to viděl spíš na ty 2 TB.
V každém případě bych s těmi hodnotami, které uvádíte, nevystačil už dnes, natož za pár let. Momentálně používám 16 GB kořenový filesystém, 64 GB /home
a pak nějaké větší odkládací prostory. Takže spíš než to, co uvádíte, bych to spíš viděl na 64 GB pracovní disk a 2-4 TB storage.
V 80 roce byl jeden chytrej co říkal že pro počítač bude stačit 64Kb pamětiJá 64kB (+ 16kB na VideoRAM a podobné lahůdky) měl a stačilo(resp. muselo stačit) a fungovalo.
92 roce jsem si říkal já, že ten svůj 850MB HD v životě nezaplnimVždyť Intel 80486 byl představen v roce 1989(v tu dobu u nás vyšly Didaktiky), tak teda nevím.
V 80 roce byl jeden chytrej co říkal že pro počítač bude stačit 64Kb paměti Já 64kB (+ 16kB na VideoRAM a podobné lahůdky) měl a stačilo(resp. muselo stačit) a fungovalo....a dneska ti to taky stačí?
92 roce jsem si říkal já, že ten svůj 850MB HD v životě nezaplnim Vždyť Intel 80486 byl představen v roce 1989(v tu dobu u nás vyšly Didaktiky), tak teda nevím.No, já nevim, já skočil rovnou do Amčy
...a dneska ti to taky stačí?Na tom šrotiči o 3,5 MHz? Víc než dost.
No, já nevim, já skočil rovnou do AmčyA ta měla 850MB disk? Vždyť já na své první 486ce měl 120MB a nejsem si vůbec jistý jestli se v té době 850MB disky vůbec dělaly.
...a dneska ti to taky stačí?To jo, ale z něho tohle asi nepíšešNa tom šrotiči o 3,5 MHz? Víc než dost.
No, já nevim, já skočil rovnou do Amčy A ta měla 850MB disk? Vždyť já na své první 486ce měl 120MB a nejsem si vůbec jistý jestli se v té době 850MB disky vůbec dělaly.Rok sem, rok tam, dneska už to nedokoumám, ale měl jsem největší disk na sídláku, bejvalka v tý době měla na 486ce 240MB. Jinak sériově se Amča prodávala s 4,8,20, 40 a 80MB disky, který už tehdy byly oproti novým zatraceně malinký, proto jsem jí koupil bez disku a koupil si to největší co bylo k mání
To jo, ale z něho tohle asi nepíšešProtože tehdá se jim ve Skalici o něčem takovém jako je IEEE 802.3 ani nezdálo, jinak bych klidně mohl.
Rok sem, rok tamNo jo, ale docela na něm záleží.
bejvalka v tý době měla na 486ce 240MB.Rok 1992 v ČR(tehdy myslím ještě ani ČR neexistovala)?
Koupil to její fotr na firmu a nikdo se toho nesměl ani dotnout kolik to stálo...No právě, viděl jsem někde ceník počítačových komponent z roku 1994 a na to s jakými čísly tady šermuješ…né že by ty technologie už tehdy neexistovaly, ale běžnému smrtelníkovi nebyly moc dostupné. Zvláště v té době u nás. Jinak plně vybavený počítač s Intel 80486DX4 v 93,94 u nás stál mám pocit něco kolem 40 tisíc.
ale s těma smrtelníkama bych to zas tak nehrotil, DX2-66 měl tehdy každej druhej co měl PC.Tak 486 zrovna jo, ale 850MB HDD nebo turbokarta s MC68060 v letech 1990-94…no nevim.
bejvalka na tom svim PC falšovala nějaký papíry ještě na základceHuh, a v čem? Mě se to v mspaintu dařilo, ale to bylo až na tom co přišel s Win95. Na mspaintu z Win3.11 to šlo taky?
Nicméně tento flame o tom co bylo nic nemění na mém původním komentářiTo máš pravdu. Ten je už od základu špatně. 64KB (BTW. neříkal ten maník náhodou 640KB?) prostě musí stačit každému, jen lidi dneska už samýma roupama nevědí coby.
Tu 060ku jsem kupoval někdy v 96ymAle 1996 je přece jen něco úplně jinšího než 1990-1994, proto tak trvám na správných letech.
Mě to nedá se nezeptat: co si s takovým diskem běžný uživatel počne?Při dnešních hrách s hratelností na tři hodiny a velikostí 10GB?
hudby v 192kbpsFuj, takové plýtvání. Hudbu zásadně v AAC+ o 24kbps.(BTW to je přibližně 60 let neustálého kmitání, jestli teda počítám dobře)
HD filmů 1920x1080p H.264 po 8130MB (DVD DL)No tak to už radši ani komentovat nebudu.
A teď mi zkuste někdo vysvětlit, kdo takový disk SKUTEČNĚ dokáže zaplnit smysluplnými daty.Ááá, tady ještě asi někdo neměl tu čest s kompilací. Jinak velmi jednoduše:
dd if=/dev/urandom of=/dev/sda
.
Možná má smysl do jistých typů serverů, ale to až ve chvíli verzí pro 24/7 nasazení a i tak mám pochybnosti.Tak to buďte rád, že nevíte na čem běží BGR vašeho ISP.
Fuj, takové plýtvání. Hudbu zásadně v AAC+ o 24kbps.Ehm... no, posluž si. Btw. čím encoduješ?
Co je na tom špatnýho? Když má člověk full HD obrazovku, tak není co řešit... I když 8GB mi přijde nějak málo, spíš tak 20GB.HD filmů 1920x1080p H.264 po 8130MB (DVD DL)No tak to už radši ani komentovat nebudu.
Co je na tom špatnýho? Když má člověk full HD obrazovku, tak není co řešit...Mam 22" (1680x1050) - je to full HD?
Ehm... no, posluž si.No dobře, tak není to možné u všeho. Třeba už jednou encodované zvuky čímkoliv není možné ještě více snížit, protože zní strašně, ale všelijaké to bugy, bugy od podrugy o 44100Hz, S16_LE a dvou kanálech ještě jakš takš jde.
čím encoduješ?Používám aacplusenc, který vykuchal 3GPP reference code(to mám ještě na disku také) a to protože má balíček v repositáři Ubuntu. Na dekódování používám faad2, jelikož jsem líný to pořád převáďet do Wavů. Je to sice bez parametrického sterea(to a ještě nějaký cypinky navíc má Nero Coder, ale ten mi zase u Linuxové verze s hev2 profilem dělá psí kusy), ale stačí to. Věřím, že s parametrickým sterem a VBR by to šlo ještě níž.
Co je na tom špatnýho? Když má člověk full HD obrazovku, tak není co řešit.Neplkám ani tak na rozlišení jako spíš na bitrate. S dnešními H.264 kodeky je to zbytečný luxus. I když to je i to rozlišení.
Tohle se říkalo též o 10 MB, když vzikaly první pevné disky. Úžasných 360 kB na disketě přece musí každém stačit a i kdyby ne, má přece těch disket víc, že jo...
Realita je dnes taková, že každý uživatel má na stole obrovskou výpočetní kapacitu, kterou nemůže využít. Proč by tedy nemohl mít někde 5 TB dat? Já bych nad tím nelamentoval a nechal to na volné ruce trhu. Nebo bych si tam ukládal něco z /dev/urandom
.
Ani různí animátoři produkující neuvěřitelný kýbl dat jistě nesvěří 5TB své produkce tak spolehlivé věci jako je "bežený SATA disk"RAID 1 - radši dva levné disky než jeden super kvalitní.
Technologie prostě dosáhla za hranice praktické použitelnosti.Tohle mě už kdysi napadlo v souvislosti s grafickými kartami - jednou budou tak daleko, že zdvojnásobení rozlišení nebo FPS už lidské oko nebude schopno rozpoznat a grafika bude realistická. Pak se vývoj grafických karet zastaví? Možná ano. Ty velké disky mohou být praktické pro zálohování, místo páskových mechanik - půjde dělat víc věcí najednou, např. zálohovat a obnovovat současně (což by s jednou mechanikou nešlo). Ale použití pro obyčejného uživatele, jak píšeš, to není
v souvislosti s grafickými kartami - jednou budou tak daleko, že zdvojnásobení rozlišení nebo FPS už lidské oko nebude schopno rozpoznat
Co se rozlišení týká, úzkým hrdlem není grafická karta ale monitor. Už v první polovině 90. let měly běžné spotřební monitory velikost bodu 0.35 mm, ty lepší 0.28 mm. Dnes mají LCD velikost pixelu 0.25 a více. Takže v podstatě žádný pokrok, pořád se plácáme do 100 dpi, jen roste plocha monitorů. Výjimkou jsou víceméně jen notebooky, ale ani tam to není nějak výrazně jemnější. Nejsem si ale moc jistý, jestli by větší rozlišení na monitorech vůbec mělo smysl.
Takže v podstatě žádný pokrok, pořád se plácáme do 100 dpi, jen roste plocha monitorů. Výjimkou jsou víceméně jen notebooky, ale ani tam to není nějak výrazně jemnější. Nejsem si ale moc jistý, jestli by větší rozlišení na monitorech vůbec mělo smysl.Jednoznačně mělo! Vyřešilo by se tím zatím dost mizerné zobrazení písma (velmi dobře postřehnutelné na serifové kurzívě). Obávám se však, že 300 ppi se jen tak nedočkám.
Napadla mne jiná věc: pořád je to záležitost, disk, elektromagnetismu, není odolný proti přepětí, blesku apod., jako dvd atd. Čili zatim nevidim pro něj náhradu v jiné technologii pro zálohování?
Pouze nekonečná kapacita je dostatečně velká.Tak to byla tezka rana pro moje uloziste dat. To, ze se disk zaplni, me dycky donuti udelat si poradek v datech. Kdyby byl nekonecnej, vznikl by chaos, v kterym bych se sam prestal vyznat...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.