Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tenhle článek jsem napsal pro svůj web TuxBASE.NET, ale tam si ho moc lidí nevšimne - na druhou stranu když ho budu publikovat tady bude to tak trochu reklama.
originál se nachází zde a řekl bych že je to asi ten nejlepší článek co jsem napsal. Jedinej článek kterej mu snad ještě může konkurovat je tenhle dost bylo kecání okolo, tady je co jsem slíbil:
Nabootovani probehlo bez problemu, po nabootovani vas SLAX vyzve abyste zadali uzivatelske jmeno, jmeno je "root" a heslo "toor" (root pozpatku). Spustite xconf ktery nastavi vase Xka a uz nebudem na nic cekat a napiseme "startx"... Jako Desktop manager je zde KDE 3.4, nabehlo mi s rozlisenim 1152x768@55Hz. Rozliseni jsem si zmenil na 1024x768@70Hz, protoze z 55Hz me po par minutach u meho monitoru Hansol 500A zacaly bolet oci. Jste-li zvykli pouzivat klavesnici s qwertz, budete si ji muset nastavit, protoze normalne je zde ceska qwerty. Pouzivateli pro pridelovani IP adres DHCP, s nejvetsi pravdepodobnosti nebudete potrebovat nic nastavovat, vse se nastavi samo a Vy tak budete moc rovnou surfowat po internetu, komunikovat s pomoci KOPETE se svymi znamymi, pripojit se na sdilene disky jibnych PC, FTP servery ci delat na siti cokoliv jineho (krome hrani her). Her si tu moc neuzijete, SLAX ma jen 3 hry Lode, Passians a KBounce. Pokud chcete pouzit SLAX v kancelari jsou pro vas zde programy Kword(text), KSpread(tabulky), KPresenter(prezentace). Pogramatori a webmasteri urcite vyuzijou Kate, nebo KWrite. Nebojte, bude na vas mluvit cesky.
Co se tyce SW vybaveni, jsem s nim spokojeny. Jen bych vymenil webbroswer Konqueror za FireFoxe. HW podpora slaxu je skvela kdyz si vemete ze cela distribuce ma jen 200mb, me multimedialni klavesnici zde nefungujou multimedialni klavesy jinak neni na co si stezovat.
Ovladani SLAXe je jednoduche, neco ve stylu ,,Pro pokracovani kliknete na 'pokracovat' ktere je v pravem dolnim rohu" nemeli byste mit s ovladanim vetsi problemy.
PC ktere jsem pouzil na test
Procesor: Intel Pentium 350MHz Pamet: 256MB SDRAM Graficka karta: S3 Trio 3D BEZ HDD
Je to znackovy stroj IBM 300GL
Obcas pri praci nestihal procesor, a tak se pocitac treba pri prohlizeni internetu zacal sekat. SLAX si zaslouzi 8 bodu z moznych 10, je to zatim nejmene narocna distribuce se kterou jsem pracovat a doporucuji ji vsem uzivatelum kteri premysleji o tom ze by si chteli GNU/Linux vyskouset. Chceteli si SLAX skusit muzete si ho stahnout na adrese www.slax.cz
Já vím... je to příliž krátké a chybí diakritika - je to můj první článek kterej jsem kdy o Linux psal.
Tiskni
Sdílej:
Po prenosu na disk me stvalo, ze se pri vypnuti vzdy otevrela CD mechanika. Neresil jsem to, nemel jsem cas.Kód, který to způsobuje je v
/etc/rc.d/rc.0
. Hledej příkaz cdrecord eject
, který vysune všechny CD-ROM mechaniky. <reklama>Abc Linux 2005 vysouvá CD pouze tehdy, pokud je nabootováno z CD a v tom případě vysune pouze to se systémem.</reklama>