Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tenhle článek jsem napsal pro svůj web TuxBASE.NET, ale tam si ho moc lidí nevšimne - na druhou stranu když ho budu publikovat tady bude to tak trochu reklama.
originál se nachází zde a řekl bych že je to asi ten nejlepší článek co jsem napsal. Jedinej článek kterej mu snad ještě může konkurovat je tenhle dost bylo kecání okolo, tady je co jsem slíbil:
Nabootovani probehlo bez problemu, po nabootovani vas SLAX vyzve abyste zadali uzivatelske jmeno, jmeno je "root" a heslo "toor" (root pozpatku). Spustite xconf ktery nastavi vase Xka a uz nebudem na nic cekat a napiseme "startx"... Jako Desktop manager je zde KDE 3.4, nabehlo mi s rozlisenim 1152x768@55Hz. Rozliseni jsem si zmenil na 1024x768@70Hz, protoze z 55Hz me po par minutach u meho monitoru Hansol 500A zacaly bolet oci. Jste-li zvykli pouzivat klavesnici s qwertz, budete si ji muset nastavit, protoze normalne je zde ceska qwerty. Pouzivateli pro pridelovani IP adres DHCP, s nejvetsi pravdepodobnosti nebudete potrebovat nic nastavovat, vse se nastavi samo a Vy tak budete moc rovnou surfowat po internetu, komunikovat s pomoci KOPETE se svymi znamymi, pripojit se na sdilene disky jibnych PC, FTP servery ci delat na siti cokoliv jineho (krome hrani her). Her si tu moc neuzijete, SLAX ma jen 3 hry Lode, Passians a KBounce. Pokud chcete pouzit SLAX v kancelari jsou pro vas zde programy Kword(text), KSpread(tabulky), KPresenter(prezentace). Pogramatori a webmasteri urcite vyuzijou Kate, nebo KWrite. Nebojte, bude na vas mluvit cesky.
Co se tyce SW vybaveni, jsem s nim spokojeny. Jen bych vymenil webbroswer Konqueror za FireFoxe. HW podpora slaxu je skvela kdyz si vemete ze cela distribuce ma jen 200mb, me multimedialni klavesnici zde nefungujou multimedialni klavesy jinak neni na co si stezovat.
Ovladani SLAXe je jednoduche, neco ve stylu ,,Pro pokracovani kliknete na 'pokracovat' ktere je v pravem dolnim rohu" nemeli byste mit s ovladanim vetsi problemy.
PC ktere jsem pouzil na test
Procesor: Intel Pentium 350MHz Pamet: 256MB SDRAM Graficka karta: S3 Trio 3D BEZ HDD
Je to znackovy stroj IBM 300GL
Obcas pri praci nestihal procesor, a tak se pocitac treba pri prohlizeni internetu zacal sekat. SLAX si zaslouzi 8 bodu z moznych 10, je to zatim nejmene narocna distribuce se kterou jsem pracovat a doporucuji ji vsem uzivatelum kteri premysleji o tom ze by si chteli GNU/Linux vyskouset. Chceteli si SLAX skusit muzete si ho stahnout na adrese www.slax.cz
Já vím... je to příliž krátké a chybí diakritika - je to můj první článek kterej jsem kdy o Linux psal.
Tiskni
Sdílej:
Po prenosu na disk me stvalo, ze se pri vypnuti vzdy otevrela CD mechanika. Neresil jsem to, nemel jsem cas.Kód, který to způsobuje je v
/etc/rc.d/rc.0
. Hledej příkaz cdrecord eject
, který vysune všechny CD-ROM mechaniky. <reklama>Abc Linux 2005 vysouvá CD pouze tehdy, pokud je nabootováno z CD a v tom případě vysune pouze to se systémem.</reklama>