Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Tenhle článek jsem napsal pro svůj web TuxBASE.NET, ale tam si ho moc lidí nevšimne - na druhou stranu když ho budu publikovat tady bude to tak trochu reklama.
originál se nachází zde a řekl bych že je to asi ten nejlepší článek co jsem napsal. Jedinej článek kterej mu snad ještě může konkurovat je tenhle dost bylo kecání okolo, tady je co jsem slíbil:
Nabootovani probehlo bez problemu, po nabootovani vas SLAX vyzve abyste zadali uzivatelske jmeno, jmeno je "root" a heslo "toor" (root pozpatku). Spustite xconf ktery nastavi vase Xka a uz nebudem na nic cekat a napiseme "startx"... Jako Desktop manager je zde KDE 3.4, nabehlo mi s rozlisenim 1152x768@55Hz. Rozliseni jsem si zmenil na 1024x768@70Hz, protoze z 55Hz me po par minutach u meho monitoru Hansol 500A zacaly bolet oci. Jste-li zvykli pouzivat klavesnici s qwertz, budete si ji muset nastavit, protoze normalne je zde ceska qwerty. Pouzivateli pro pridelovani IP adres DHCP, s nejvetsi pravdepodobnosti nebudete potrebovat nic nastavovat, vse se nastavi samo a Vy tak budete moc rovnou surfowat po internetu, komunikovat s pomoci KOPETE se svymi znamymi, pripojit se na sdilene disky jibnych PC, FTP servery ci delat na siti cokoliv jineho (krome hrani her). Her si tu moc neuzijete, SLAX ma jen 3 hry Lode, Passians a KBounce. Pokud chcete pouzit SLAX v kancelari jsou pro vas zde programy Kword(text), KSpread(tabulky), KPresenter(prezentace). Pogramatori a webmasteri urcite vyuzijou Kate, nebo KWrite. Nebojte, bude na vas mluvit cesky.
Co se tyce SW vybaveni, jsem s nim spokojeny. Jen bych vymenil webbroswer Konqueror za FireFoxe. HW podpora slaxu je skvela kdyz si vemete ze cela distribuce ma jen 200mb, me multimedialni klavesnici zde nefungujou multimedialni klavesy jinak neni na co si stezovat.
Ovladani SLAXe je jednoduche, neco ve stylu ,,Pro pokracovani kliknete na 'pokracovat' ktere je v pravem dolnim rohu" nemeli byste mit s ovladanim vetsi problemy.
PC ktere jsem pouzil na test
Procesor: Intel Pentium 350MHz Pamet: 256MB SDRAM Graficka karta: S3 Trio 3D BEZ HDD
Je to znackovy stroj IBM 300GL
Obcas pri praci nestihal procesor, a tak se pocitac treba pri prohlizeni internetu zacal sekat. SLAX si zaslouzi 8 bodu z moznych 10, je to zatim nejmene narocna distribuce se kterou jsem pracovat a doporucuji ji vsem uzivatelum kteri premysleji o tom ze by si chteli GNU/Linux vyskouset. Chceteli si SLAX skusit muzete si ho stahnout na adrese www.slax.cz
Já vím... je to příliž krátké a chybí diakritika - je to můj první článek kterej jsem kdy o Linux psal.
Tiskni
Sdílej:
Po prenosu na disk me stvalo, ze se pri vypnuti vzdy otevrela CD mechanika. Neresil jsem to, nemel jsem cas.Kód, který to způsobuje je v
/etc/rc.d/rc.0
. Hledej příkaz cdrecord eject
, který vysune všechny CD-ROM mechaniky. <reklama>Abc Linux 2005 vysouvá CD pouze tehdy, pokud je nabootováno z CD a v tom případě vysune pouze to se systémem.</reklama>