Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Založil jsem a nyní i spravuji dva weby/servery, oba jsou zaměřené víceméně na podporu GNU/Linux a obecně svobodného softwaru. Ovšem aktivity těch serverů jsou tak trochu jiné. Jeden má za úkol publikovat články, druhý je takovej menší jabber server a tam bych rát trochu víc života hlavně na konferencích.
Vznikl již před pár lety a dával si za úkol být naprosto nekomerční a spoléhat pouze na komunitu, financování nebyl žádný problém, problém byl ale v tom, že bez honoráře tam nikdo nic nepsal. Ze začátku sice článků bylo víc, ale postupem času přispěvatelé začali strácet zájem v současné době je jediným přispěvatelem človek říkající si g33k
Poměrně mladý projekt, v současné době jde jen jabber server nabízející konference a pár transportů, k dnešnímu dni je na tomto serveru registrováno kolem 300 účtů a ani na konferencích není až tak uplně prázdno, server vznikl spojením sil tří lidí, jedním jsem byl já, druhým byl člověk říkající si mibo a třetím byl hwsoft, hwsoft nám dokonce poskytl vlastní HW a zajišťuje i konektivitu do sítě internet. LinJab v současné době sídlí na doménách linjab.net|org|cz|sk, nejsilnější zastoupení v konferencích na linjab má slovenská komunita sídlící na kubuntu@chat.linjab.net
Zatímco LinJabu se v současné době daří dobře a uživatelé spíše přibívají, tuxbase pomalu upadá do zapomění. Což je docela škoda, vemu-li v potaz práci autorů článků, byla by škoda, nechat jejich práci upadnout do zapomění.
Čím víc nad tím přemýšlím, dospívám k názoru, že sloučení bude asi nejlepším řešením. Čím víc si porovnávám pro a proti, vychází mi více zásadních "pro" než nepodstatných "proti".
Nakonec když bych přesunul TuxBASE.NET na linjab, vynaložené peníze bych mohl třeba prinvestovat do reklamy, o které si myslím, že je v současné době jedním ze základních kamenů úspěchu.
Ale než to udělám, rád bych si vyslechl i vaše názory na to zda to mám udělat a zda to bude mít nějaký efekt.
Tiskni
Sdílej: