plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Založil jsem a nyní i spravuji dva weby/servery, oba jsou zaměřené víceméně na podporu GNU/Linux a obecně svobodného softwaru. Ovšem aktivity těch serverů jsou tak trochu jiné. Jeden má za úkol publikovat články, druhý je takovej menší jabber server a tam bych rát trochu víc života hlavně na konferencích.
Vznikl již před pár lety a dával si za úkol být naprosto nekomerční a spoléhat pouze na komunitu, financování nebyl žádný problém, problém byl ale v tom, že bez honoráře tam nikdo nic nepsal. Ze začátku sice článků bylo víc, ale postupem času přispěvatelé začali strácet zájem v současné době je jediným přispěvatelem človek říkající si g33k
Poměrně mladý projekt, v současné době jde jen jabber server nabízející konference a pár transportů, k dnešnímu dni je na tomto serveru registrováno kolem 300 účtů a ani na konferencích není až tak uplně prázdno, server vznikl spojením sil tří lidí, jedním jsem byl já, druhým byl člověk říkající si mibo a třetím byl hwsoft, hwsoft nám dokonce poskytl vlastní HW a zajišťuje i konektivitu do sítě internet. LinJab v současné době sídlí na doménách linjab.net|org|cz|sk, nejsilnější zastoupení v konferencích na linjab má slovenská komunita sídlící na kubuntu@chat.linjab.net
Zatímco LinJabu se v současné době daří dobře a uživatelé spíše přibívají, tuxbase pomalu upadá do zapomění. Což je docela škoda, vemu-li v potaz práci autorů článků, byla by škoda, nechat jejich práci upadnout do zapomění.
Čím víc nad tím přemýšlím, dospívám k názoru, že sloučení bude asi nejlepším řešením. Čím víc si porovnávám pro a proti, vychází mi více zásadních "pro" než nepodstatných "proti".
Nakonec když bych přesunul TuxBASE.NET na linjab, vynaložené peníze bych mohl třeba prinvestovat do reklamy, o které si myslím, že je v současné době jedním ze základních kamenů úspěchu.
Ale než to udělám, rád bych si vyslechl i vaše názory na to zda to mám udělat a zda to bude mít nějaký efekt.
Tiskni
Sdílej: