Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
navyse, JNI ta priviaze na tu jednu konkretnu platformu. Nevraviac o tom, ze vyuzivanie action-handlerov v konecnom dosledku vedie k mnozstvu anonymnych tried.
pre mna osobne je java prilis obmedzujuca. je to jazyk pre drevorubacov.
uznavam, navrhnut vykonny jazyk s cielmi povodne propagovanymi javou je tazke, v konecnom dosledku by sa clovek dostal k MVC, kde M a V su len deklarativne, interpretovane jazyky. Skutocna prenositelnost (v mojom pohlade) znamena, ze rozne casti systemu dokazes prenasat medzi roznymi dodavatelmi, ze mas jednoznacne a otvorene definovany kazdy interface. tuna imho je velky priestore pre open-source teoretikov )
k obsahu eseje?Myslim ze tak hrozne to neni, pokud zrovna nejde o veci jako zminovany JOGL/JOAL, tak minimalne Free BSD a MacOSX jsou v pohode (a na MacOSX bezi ostatne i ty knihovny a zminovany Jake. Pokud jde o cistou javu, tak myslim ze prenositelnost je velice slusna.moj osobny nazor je, buducnost javy nesie skratku rip. ono, povodne motto sa zmenilo na "write once, run on 4 platforms" (Linux x86, Solaris x86, Solaris SPARC, windos x86).
navyse, JNI ta priviaze na tu jednu konkretnu platformu. Nevraviac o tom, ze vyuzivanie action-handlerov v konecnom dosledku vedie k mnozstvu anonymnych tried.ale to nepopiram, take to ostatne zminuju, ale jak rikam, pokud napisete ciste javovou aplikaci, tak na tento problem nenarazite. a aplikaci vyuzivajicich JNI opravdu zas tak moc neni...
pre mna osobne je java prilis obmedzujuca. je to jazyk pre drevorubacov.tak k tomu nevim co bych napsal, nevim jaka omezeni mate na mysli (i kdyz spousty jsem si samozrejme vedom ;)
Skutocna prenositelnost (v mojom pohlade) znamena, ze rozne casti systemu dokazes prenasat medzi roznymi dodavatelmi, ze mas jednoznacne a otvorene definovany kazdy interface.Ale toto je prave podle mne neco co v jave funguje docela solidne. Neni to ani tak o jazyku, jako spise o podpore tech rozhrani dodavateli, coz samozrejme vzdycky trosku skripe, protoze to nikdo z nich doopravdy nechce. Ale s javou zde myslim fakt neni problem, a ostatne pri rozumnem pouziti reflexe toto muze fungovat i kdyz treba rozhrani nejsou uplne stejna, nebo nektere komponenty implementuji i neco navic. Krasna ukazka myslim je, ze je ve vyvoji API, ktere umozni pouzivat mnozstvi pluginu jak pod eclipse, tak pod netbeans. Az tohle bude fungovat, tak to bude opravdu fajn...
Myslim ze tak hrozne to neni, pokud zrovna nejde o veci jako zminovany JOGL/JOAL, tak minimalne Free BSD a MacOSX jsou v pohode (a na MacOSX bezi ostatne i ty knihovny a zminovany Jake. Pokud jde o cistou javu, tak myslim ze prenositelnost je velice slusna.ono aj ciste C alebo C++ je prenositelne velmi slusne
tak k tomu nevim co bych napsal, nevim jaka omezeni mate na mysli (i kdyz spousty jsem si samozrejme vedom ;)ok, veci ktore mi vadili (javu od verzie 1.5 uz nesledujem, mozno sa nieco pomenilo alebo chysta zmenit)
Ale toto je prave podle mne neco co v jave funguje docela solidne. Neni to ani tak o jazyku, jako spise o podpore tech rozhrani dodavateli, coz samozrejme vzdycky trosku skripe, protoze to nikdo z nich doopravdy nechce. Ale s javou zde myslim fakt neni problem, a ostatne pri rozumnem pouziti reflexe toto muze fungovat i kdyz treba rozhrani nejsou uplne stejna, nebo nektere komponenty implementuji i neco navic. Krasna ukazka myslim je, ze je ve vyvoji API, ktere umozni pouzivat mnozstvi pluginu jak pod eclipse, tak pod netbeans. Az tohle bude fungovat, tak to bude opravdu fajn...hej? vyskusajte si pouzivat rozne J* interface z inych programovacich jazykov
ono aj ciste C alebo C++ je prenositelne velmi slusnejakou migraci mate na mysli? popularni javove programy se vetsinou pouzivaji na vsem moznem (windows, linux, macky), takze ani v realu to nebude tak spatne ;). i kdyz uznavam, ze existence separatnich balicku pro ruzne platformy trochu vypovida i o tom, ze to neni uplne bez problemu. i kdyz casto jde jen o ruzne instalatory atd.. nemal som na mysli teoreticku schopnost jazyka, ale realnu migraciu programov.
ok, veci ktore mi vadili (javu od verzie 1.5 uz nesledujem, mozno sa nieco pomenilo alebo chysta zmenit)no nektere z tech veci uz jsou opravdu resene prave v 1.5, ale to Vas uz asi nenalaka co?
chybajuci overloading operatorovto je jedna z veci ktera podporovana neni, a myslim ze nejspis ani nebude. osobne prinos pretezovani operatoru povazuju za minimalne diskutabilni, i kdyz nekomu to asi muze chybet...
zakladne typy nie su objekty, objektove reprezentacie sa nedaju zmysluplne pouzit v algoritmochto je prave jedna z veci ktere v 1.5 doznaly vcelku podstatnych zmen...
chybajuca viacnasobna dedicnost. kazdy projekt, na ktorom som pracoval, trpel problemom cut&paste prave kvoli tomuto. samozrejme, da sa to vyriesit odsunutim implementacie metody do inej triedy, ale ta rezia ...)k vicenasobne dedicnosti asi tolik co k pretezovani operatoru. v jave k tomu proste slouzi implementace rozhrani a oddelene tridy, jak jste napsal. ze by si nekdo stezoval na prilis velkou rezii vidim poprve, i kdyz nejaka jiste bude...
absencia premenliveho poctu argumentov - napriklad inicializializacia hashtablepromenne pocty argumentu uz jsou take podporovane, i kdyz jestli primo podpora v hashtables ani nevim...
striktna previazanost jeden subor, jedna public trieda a opacne - v konecnom dosledku to viedlo k zdrojakom velkosti radovo desiatky kB. tu by som navrhoval moznost implementovat jednotlive metody v separatnom suborenevim, ja se vzdycky snazim skladat kod spise z mensich fragmentu, i kdyz vzdycky to asi taky neni mozne. ale ani obrovske tridy mi zase problemy nedelaji, ale dokazu si predstavit ze pro lidi co jsou zvykli na editory jako vim to nemusi byt pohodlne (no flame prosim, poukazuju jen na to, ze existence ruznych outline pohledu a podobne v nastrojich jako eclipse nebo netbeans tohle proste hrozne usnadnuje)
hej? vyskusajte si pouzivat rozne J* interface z inych programovacich jazykovtak to moc nechapu, o prenositelnosti na jine jazyky jsem vubec nemluvil. i kdyz uznavam ze tohle je jedna z velkych vyhod .NET oproti jave. v jave sice existuje spousta projektu na podporu vseho mozneho, ale AFAIK pouze python se nejak vice pouziva. ale v 1.6 uz by to melo byt lepsi, zahledl jsem zminky o oficialni podpore pythonu, perlu a javascriptu (proc javascript osobne moc nechapu). nicmene v tomhle je .NET asi mnohem dal, protoze uz to bylo soucasti navrhu. jestli je to dobre nebo spatne si ale uplne 100% jisty taky nejsem. no nic, jdu taky neco delat
ale dokazu si predstavit ze pro lidi co jsou zvykli na editory jako vim to nemusi byt pohodlne (no flame prosim, poukazuju jen na to, ze existence ruznych outline pohledu a podobne v nastrojich jako eclipse nebo netbeans tohle proste hrozne usnadnuje)Příště prosím nezmiňovat vim, ale vybrat si omezenější editor
thready? thready sux, 99,999% programatorov nevie programovat multithreadove aplikacie, takze je lepsie (a castokrat s lepsim vykonom) pouzivat oddelene aplikacie.
priklad: mam server s 1000 paralelnymi konexiami. co pouzijete? 1 thread a 1 poll s neblokujucimi socketmi alebo 1000 threadov a blokujucimi socketmi ?
neblokujuce je tazsie, tam si treba pamatat stav, treba viac osetrovaciek, narocnejsi parser protokolu ...
a tak
Je až neuvěřitelné, jak tuhý má Java život. Byla určena pro průmyslovou automatizaci, ovšem procesory co interpretovaly Java bytecode v mikrokódu byly ve srovnání s čímkoliv rozumným (RISCy) příliš pomalé a žravé, tak to po zásluze chcíplo.no jak je to s podporou prumyslovych zarizeni moc nevim, ale na mobilech se jave myslim dari v posledni dobe celkem dobre
Tiskni
Sdílej: