Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Od té doby, co se doma objevil objevil nový noťas [haku], mám jaksi o jeden PC navíc. Někdo by možná vyhodil starý notebook [kanashimi], mně ale přijde obdivuhodné, jak skoro devět let stará mašina stíhá rychlé prohlížení webu, nějaké ty dlouhotrvající downloady a žere hluboko pod 40 W. Odstavil jsem tedy svůj starší desktop (A64 3000+, 1GB RAM, NVidia 5700, 80 GB disk, 17" monitor) [tsubaki]. Před nedávnem jsem z něj vyjmul jeden půlgigový modul, protože 1 GB RAM je pro mě na hlavním stroji s 64-bit systémem a KDE4 prostě málo. No a když jsem teď koukal, jak se na [tsubaki] jen práší, rozhlodl jsem se vyzkoušet Dual Head.
Fyzické propojení bez problémů, jen jaksi nemám na grafárně 2x DVI, takže druhý monitor jede na D-Subu, což je trochu škoda. Fyzické umístění bylo díky širokému stolu taky vpohodě, jen jsem hlavní monitor šoupl trochu doleva, abych otáčel hlavu rovnoměrněji na obě strany.
Softwarové řešení... chvilka napětí... až nečekaně snadná klikačka. Do KRunneru: kdesu nvidia-settings
a pak už jen vybrat TwinView, Xineramu a umístění displaye. Dobrá, byl tu jeden zádrhel -- display přes D-Sub se nedetekoval, protože jsem měl v /etc/X11/xorg.conf
volbu: Option "ConnectedMonitor" "DFP"
. Tu jsem si tam zadával sám v rámci urychlení startu xserveru.
S výsledkem jsem spokojený. Obrazovky jsou reálně stejně vysoké, nastavení barev se blíží, ač rozdíl v technologiích (M?VA x TN) je znát. No a možnost otevřít najednou 2 až 4 okna a něco na nich reálně vidět je supr. V KDE jsem si nastavil zkratku na přehození okna na další monitor, takže dál svižně ovládám desktop z klávesnice.
Jediný problém, na který jsem zatím narazil byl s ,,půlením`` obrazu při přehrávání videa. Nastavení Sync to VBlank na hlavním monitoru v nvidia-settings a výstupu na xvideo extension a yadif deinterlacingu ve VLC to zdá se řeší.
Pak jsem se chtěl kamarádovi pochlubit s prozatimní tapetou na druhé ploše, přičemž jsem narazil na nenastavený transport souborů v Kopete. Tak jsem se jal tunelovat svůj domácí dvojitý NAT, hledat správné porty v nápovědě Googlu, hledat všemožné další návody, až jsem kdesi v diskuzi k čemusi našel doporučení použít k tomuto účelu veřejnou Jabber proxy... Detaily popsané na jabber.cz tu duplikovat nebudu...
Pro amigapowera: až budu mít definitivní verzi tapety, tak zas budeš mít k čemu postovat příspěvky o své normálnosti.
Tiskni
Sdílej:
treba takovej kulinsky nebo opocensky, meli radi mlady masicko a hajili se (nebo nekdo je hajil) tim, ze to je jen takova libustka ... proc ne, kdyz je to dobrovolne ...
Cokoliv od amigy je vtipné (nebo taky trapné)Děkujeme za všežíkající definici
Pro amigapowera: až budu mít definitivní verzi tapety, tak zas budeš mít k čemu postovat příspěvky o své normálnosti.No, zase sem to odsral já i když ty kecy měl ten škaredej homofob kotyz...