Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Za mého mládí se v Československé státní televizi
Ona tady IIRC žádná nestátní československá televize ani nikdy nebyla.
Jé, tak tohle si pamatuju celý. Horší je to však s dětskými říkadly. Většinou končím u prvních dvou vět.
A páč malému i zpívám, občas žasnu, jaký je ten text nesmysl. Třeba Nanynka šla do zelí, natrhala lupení. Přišel za ní Pepíček, rošlapal jí košíček. Nanynka hrozí, že ho Pepíček musí zaplatit a on říká, že ne, že se raději dá na vojnu. Tak nevím, připadá mi to vadný.
Nebo když malučkému pacholíčkovi stoupne kůň na malíček, říká:"Jauvej, jauvej, to to bolí, snad se mi malíček nezahojí.." To je taky divný. A asi toho bude víc, zatím vím o těhle.
Když jsem byl mladičký svobodníček, spadl mi granátek na malíček, ouvej, ouvej, to to bolí, hledám svůj malíček po okolí. Kdybych na malíček pustil minu, hledal bych teď celou končetinu, jeden prstík - to nic není, mám přece na úraz pojištění.
Aha, díky, to mě nikdy nenapadlo. Lidový autor možná nebyl tak pitomý, jak jsem si myslel - ale ten text je stejně slabomyslný.Jen jestli nejsou slabomyslní dnešní interpreti textů
Šla Nanynka do zelí evidentně zobrazuje scénu z jedné strany víceméně nedobrovolného pohlavního styku dvou vesnických výrostkůKdyž se nad tím člověk pořádně zamyslí, tak dechovkové a lidové písničky jsou prakticky výhradně o sexu.
Achich ouvej, toto bolí, snáď se ně malíček nezahójí.Jak pozbyva smyslu? tsts ... Xmetrakovy kun ti rozdrti malicek a ty premyslis, jestli se ti to vubec zahoji, anebo bude amputace.
Tiskni
Sdílej: