Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Já vždy odpovídám: „peníze nerozdávám“. Většinou dřív, než stačí doříct, co chtějí. Dvakrát se mi stalo, že jsem tak odpověděl člověku, který se mne chtěl zeptat na cestu - ale oba to brali s úsměvem. Pouze jednou jsem dal desetikorunu klukovi bez nohy, a v Praze na Florenci hrst grahamových tyčinek, kterými jsem se zrovna živil, nějakému cca 20letému klučinovi, když odpověděl, že mu stačí trocha jídla.
Zato ale někteří jsou takoví, že začnou nadávat. Jednou mi jeden takový začal říkat, že je slušný člověk... tak mu říkám, ať jde makat, že je v Brně dost bordelu po chodnících, že nějakého zametače určitě přijmou. A on na mne, „že je slušný člověk, že ho právě pustili z kriminálu“, a že si zaslouží slušnou práci, a ne zametání chodníků, a že to vůbec nechápu... tak se ho ptám, proč na mne funí smrad z cigarety a cítím k tomu pivo, proč to raděj neutratil za jídlo, a to už začal být sprostej...
Tiskni
Sdílej: