Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
O problémech rozchodit linux na mém notebooku Acer TravelMate 4650 jsem již psal. O prázdninách jsem se pokoušel o to pokoušel asi 14 dnů, a nakonec jsem to vzdal. Pořád nějaké problémy a kdo to má furt řešit (jsem líný a linux nutně nepotřebuju). Před týdnem jsem se dozvěděl, že projekty do programování májí být kompilovány v linuxu a vlastně, že veškeré programování by mělo probíhat pod linuxem.
A tak jsem začal opět zkoušet. Předevčírem mi kamarád půjčil SuSe 10. Zkusil jsem to dát do mechaniky, ikdyž po předchozích zkušenostech jsem věděl, že instalátory nemají rádi moji mechaniku a proto musím instalovat z ftp. Ale čekalo mě příjemné překvapení! Najelo... No a pak, jsem si řek, že zkusím zvolit klasickou instalaci, když už to tak dobře dopadlo, že třeba nemusím davát noacpi atd. Taky fungovalo! Dokonce instalátor hned přidal do jádra podpou Centrina a podobných věcí, takže po najetí Gnome, mě fungoval indikátor baterky, WiFi a SpeedStep.
Protože o prázdninách jsem tu viděl více lidí, kteří mají s Acerama problémy, zkuste SuSe 10. U mě vše vyřešil a nic jsem nemusel dodělávat ručně.
Tímto mě SuSe alias Novell velice překvapil a doufám, že mi bude dlouho služit...
Tiskni
Sdílej:
Já rozchodil předtím jen Debian a i ten po nějaké době panikařil (kernel panic při startu).
S tím SuSe jsem velice spokojený, líbí se mi, že ikdyž Acer nepoužívá standartni ACPI a musí se to dokompilovávat ručně, v SuSe to udělá samo a vše jede jak má, dokonce 3D akcelerace funguje jak má.
K tomu KDE : V SuSe při instalaci je výběr mezi instalací KDE a Gnome, takže není problém..