Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
V Našem městě, když Vám přijde poštou nějaký balík, tak najdete v poštovní schránce jen oznámení o tom, že jste v dobu X:Y nebyli doma a máte se pro něj v tolik a tolik hodin zastavit na poštu. Nic na tom nemění, že v určenou dobu jste
.
Když to tak veznu, přece bychom nemohli chtít po státních úřednících, aby se s balíkem tahali(vezli) až k Vám domů a pokud byste tam nebyly, aby to zpět vezli na poštu. Do bychom chtěli moc
.
Po této zkušenosti s místní poštou, jsem se ráno vydal na poštu. Čekal jsem na notebook Acer (TravelMate 4650), o kterém jsem psal v neděli. Přišel jsem k přepážce a starší paní jsem se zeptal, jestli mi náhodou něco nepřišlo. Důrazným tónem mi bylo sděleno, že nic a ať si zavolám v pět.
Když jsem přišel domů, čekalo mě překvapení. Jen co sem zabouchnul dveře, uviděl jsem auto české pošty, jak zastavuje před domem. zazvonil chlápek, že pro mě má dobírku za 31 tisíc korun. Ja vše zaplatil a vesele začal rozbalovat.
Notebook mě opravdu překvapil. Příjemný vzhled vzal za své...
Zasunul jsem baterku a pustil.
Po spuštění mě uvítal Acer Recovery Tool, který se mě zeptal jakou jazykovou verzi Windows XP Professional budu chtít. Vybral jsem českou a za 5minut mě vítal krásný modrý Windowsácký vzhled (pls no flame, mě se prostě líbí
). Pak nějaká utilitka sama nainstalovala všechny programy a zachvíli jsem si mohl hrát. Prvotní výdrž byla něco kolem 4 hodin, což se mi zdá dobré. Je teda pravda že jsem skoro nic nedělal, ale tak ho budu používat většinou.
Při provozu ani při nabíjení se vůbec nezahřívá, to se mi moc líbí. Můj předchozí notebook Toshiba se při nabíjení zahříval tak, že se nedal udržet na klíně.
Acer mě prostě překvapil. Do konce týdne tam přidím Ubuntu, tak pak napíšu jetli s tím bude nějaký problém.
Závěr - 3 body pro Českou poštu a 5 bodů pro Acer
Tiskni
Sdílej:
Ja jsem student, takže beru automaticky 5 stupňů
anebo:
4) "Pane kolego, přijďte příště"
"Pane docente, zkontrolujte mi to ještě jednou, třeba tam něco najdete."
"Ne, nic tam nevidím... Ale ano, zrovna tady jsem přehlédl tři chyby. Bohužel nemáme další stupně klasifikace..."
Jsem zvědavej na baterku. Není v ACPI! Ono to jde, viděl jsem tady někde odkaz na návod, ale zatím jsem se k tomu nedokopal. Napiš sem, jak to šlo.
Určitě k němu máš reinstalační CD. Opraví Win, snaží se zachovat data, zachovají i Lin oblasti disku, jenom musíš opravit bootování. Co mi ale vadí, chtěl bych si při instalaci zvolit NTFS. Máš nějaký nápad? Konvertor fatky pro nainstalovaný disk jsem nehledal, myslím si, že nenastaví správně práva, že použije nějaky bezpečný default, kde každý může vše.
OEM Win jsem si koupil, že se jim musím učit. Tak proč Acer s Microsoftem mi je schazují na FAT32?! Smutné je, že kdybych je ukradl, měl bych to jednodušší.
Až budu instalit Linux, určitě to sem napíšu, už se mě na to ptalo víc lidí.
Syntaxe convert [svazek] /fs:ntfs [/v] [/cvtarea:Název_souboru] [/nosecurity] [/x]
Parametry
svazek Určuje písmeno jednotky (za ním následuje dvojtečka), přípojný bod nebo název svazku, který má být převeden na systém NTFS.
/fs:ntfs (Povinné) Převede svazek na systém NTFS.
/v Určuje režim s komentářem. V průběhu převodu se v tomto režimu zobrazují všechny zprávy.
/cvtarea:Název_souboru (Pouze pro pokročilé uživatele) Určuje, že tabulka MFT (Master File Table) a další soubory metadat systému NTFS budou zapsány do existujícího souvislého zástupného souboru. Má-li být tento soubor převeden, musí být umístěn v kořenovém adresáři souborového systému. Použitím parametru /CVTAREA lze v některých případech docílit nižší fragmentace souborového systému po převodu. Nejlepších výsledků lze dosáhnout tehdy, je-li velikost tohoto souboru násobkem 1 kB a počtu souborů a adresářů v souborovém systému. Nástroj Convert však pracuje se soubory libovolné velikosti. Další informace o použití parametru /cvtarea naleznete v dokumentu File Systems (Systémy souborů) na webovém serveru Microsoft Windows XP Resource Kits.(http://www.microsoft.com/)
Důležité informace
Zástupný soubor je nutné vytvořit pomocí příkazu fsutil file createnew před spuštěním nástroje convert. Nástroj convert tento soubor nevytvoří automaticky. Při použití příkazu Convert je soubor přepsán metadaty systému NTFS. Po převodu je uvolněno veškeré nepoužité místo v tomto souboru. Další informace o příkazu fsutil file získáte po klepnutí na odkaz Příbuzná témata.
/nosecurity Určuje, že nastavení zabezpečení převedených souborů a adresářů bude k dispozici všem uživatelům.
/x V případě potřeby před začátkem převodu odpojí svazek. Platnost všech otevřených popisovačů na svazku bude ukončena.
Poznámky Převod jednotky je třeba provést při restartování počítače. V opačném případě nelze převést aktuální jednotku. Pokud nástroj convert nemůže uzamknout jednotku (k tomu může dojít například u systémové jednotky nebo u aktuální jednotky), navrhne její převedení při příštím spuštění počítače. Umístění tabulky MFT je u svazků převedených ze starší verze systému NTFS odlišné a výkon svazků převedených ze systému Windows NT může být proto nižší. Svazky převedené ze systému FAT na systém NTFS nemohou využívat některá zlepšení výkonu dostupná u svazků formátovaných původně v systému NTFS. U převedených svazků může dojít k postupné fragmentaci tabulky MFT. U převedených spouštěcích svazků navíc nejsou po převodu k dispozici oprávnění NTFS.
Příklady Chcete-li převést svazek na jednotce E: do systému NTFS a zobrazit všechny zprávy, zadejte:
convert e: /fs:ntfs /v
Funguje, díky. Pro convert C: se Win restarovaly a po přechroustání znovu. Jsem si téměř jistý, že se mi pod neadmin účtem podařilo vytvořit adresář ve složce c:\windows, což bych neměl! Po restartu už bylo vše O.K., na vytvoření adresáře nemám nárok.
Podle mých zkušeností doručovatelé obvykle dobře vědí, kdo bývá dopoledne doma a kdo ne, takže zvoní jen na ty, u kterých si myslí, že to má smysl. Když je někdo doma třeba jen o prázdninách, je to mimořádná situace a s tou algoritmus nepočítá… Na druhou stranu, balíky chodí zvlášť od normální pošty, takže tam by obvyklá pravidla platit neměla.
Když to tak veznu, přece bychom nemohli chtít po státních úřednících, aby…
Jakých státních úřednících? Na České poště, a.s., není nic státního, má stejná práva a povinnosti jako kterákoli jiná a.s., pouze má coby historický relikt zákonem přidělen monopol na určité typy služeb. Její zaměstnanci ale nejsou o nic víc státními úředníky než třeba čeští telekomici*. Rozhodně, a to mnohdy v naprostém rozporu s vlastním přesvědčením, nemají žádnou zákonodárnou ani výkonnou moc.
Podle mých zkušeností doručovatelé obvykle dobře vědí, kdo bývá dopoledne doma a kdo ne...U nás chodí už asi 20 let stejná listonoška, ví dobře, že je skoro vždycky někdo doma. Když ale za ni někdo zaskakuje, s 99% pravděpodobností se třeba doporučený dopis ani nepokusí doručit - a hned vhodí oznámení. Balíky totéž. A v některých vesnicích sice dovezou balík, ale u doporučeného dopisu nedoručí (v rozporu se smluvními podmínkami) ani oznámení. Takže se lidé musí jezdit ptát nebo volat na poštu, jestli tam něco nemají.