Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
V Našem městě, když Vám přijde poštou nějaký balík, tak najdete v poštovní schránce jen oznámení o tom, že jste v dobu X:Y nebyli doma a máte se pro něj v tolik a tolik hodin zastavit na poštu. Nic na tom nemění, že v určenou dobu jste .
Když to tak veznu, přece bychom nemohli chtít po státních úřednících, aby se s balíkem tahali(vezli) až k Vám domů a pokud byste tam nebyly, aby to zpět vezli na poštu. Do bychom chtěli moc .
Po této zkušenosti s místní poštou, jsem se ráno vydal na poštu. Čekal jsem na notebook Acer (TravelMate 4650), o kterém jsem psal v neděli. Přišel jsem k přepážce a starší paní jsem se zeptal, jestli mi náhodou něco nepřišlo. Důrazným tónem mi bylo sděleno, že nic a ať si zavolám v pět.
Když jsem přišel domů, čekalo mě překvapení. Jen co sem zabouchnul dveře, uviděl jsem auto české pošty, jak zastavuje před domem. zazvonil chlápek, že pro mě má dobírku za 31 tisíc korun. Ja vše zaplatil a vesele začal rozbalovat.
Notebook mě opravdu překvapil. Příjemný vzhled vzal za své...
Zasunul jsem baterku a pustil.
Po spuštění mě uvítal Acer Recovery Tool, který se mě zeptal jakou jazykovou verzi Windows XP Professional budu chtít. Vybral jsem českou a za 5minut mě vítal krásný modrý Windowsácký vzhled (pls no flame, mě se prostě líbí ). Pak nějaká utilitka sama nainstalovala všechny programy a zachvíli jsem si mohl hrát. Prvotní výdrž byla něco kolem 4 hodin, což se mi zdá dobré. Je teda pravda že jsem skoro nic nedělal, ale tak ho budu používat většinou.
Při provozu ani při nabíjení se vůbec nezahřívá, to se mi moc líbí. Můj předchozí notebook Toshiba se při nabíjení zahříval tak, že se nedal udržet na klíně.
Acer mě prostě překvapil. Do konce týdne tam přidím Ubuntu, tak pak napíšu jetli s tím bude nějaký problém.
Závěr - 3 body pro Českou poštu a 5 bodů pro Acer
Tiskni
Sdílej:
anebo:
4) "Pane kolego, přijďte příště"
"Pane docente, zkontrolujte mi to ještě jednou, třeba tam něco najdete."
"Ne, nic tam nevidím... Ale ano, zrovna tady jsem přehlédl tři chyby. Bohužel nemáme další stupně klasifikace..."
Jsem zvědavej na baterku. Není v ACPI! Ono to jde, viděl jsem tady někde odkaz na návod, ale zatím jsem se k tomu nedokopal. Napiš sem, jak to šlo.
Určitě k němu máš reinstalační CD. Opraví Win, snaží se zachovat data, zachovají i Lin oblasti disku, jenom musíš opravit bootování. Co mi ale vadí, chtěl bych si při instalaci zvolit NTFS. Máš nějaký nápad? Konvertor fatky pro nainstalovaný disk jsem nehledal, myslím si, že nenastaví správně práva, že použije nějaky bezpečný default, kde každý může vše.
OEM Win jsem si koupil, že se jim musím učit. Tak proč Acer s Microsoftem mi je schazují na FAT32?! Smutné je, že kdybych je ukradl, měl bych to jednodušší.
Až budu instalit Linux, určitě to sem napíšu, už se mě na to ptalo víc lidí.
Syntaxe convert [svazek] /fs:ntfs [/v] [/cvtarea:Název_souboru] [/nosecurity] [/x]
Parametry
svazek Určuje písmeno jednotky (za ním následuje dvojtečka), přípojný bod nebo název svazku, který má být převeden na systém NTFS.
/fs:ntfs (Povinné) Převede svazek na systém NTFS.
/v Určuje režim s komentářem. V průběhu převodu se v tomto režimu zobrazují všechny zprávy.
/cvtarea:Název_souboru (Pouze pro pokročilé uživatele) Určuje, že tabulka MFT (Master File Table) a další soubory metadat systému NTFS budou zapsány do existujícího souvislého zástupného souboru. Má-li být tento soubor převeden, musí být umístěn v kořenovém adresáři souborového systému. Použitím parametru /CVTAREA lze v některých případech docílit nižší fragmentace souborového systému po převodu. Nejlepších výsledků lze dosáhnout tehdy, je-li velikost tohoto souboru násobkem 1 kB a počtu souborů a adresářů v souborovém systému. Nástroj Convert však pracuje se soubory libovolné velikosti. Další informace o použití parametru /cvtarea naleznete v dokumentu File Systems (Systémy souborů) na webovém serveru Microsoft Windows XP Resource Kits.(http://www.microsoft.com/)
Důležité informace
Zástupný soubor je nutné vytvořit pomocí příkazu fsutil file createnew před spuštěním nástroje convert. Nástroj convert tento soubor nevytvoří automaticky. Při použití příkazu Convert je soubor přepsán metadaty systému NTFS. Po převodu je uvolněno veškeré nepoužité místo v tomto souboru. Další informace o příkazu fsutil file získáte po klepnutí na odkaz Příbuzná témata.
/nosecurity Určuje, že nastavení zabezpečení převedených souborů a adresářů bude k dispozici všem uživatelům.
/x V případě potřeby před začátkem převodu odpojí svazek. Platnost všech otevřených popisovačů na svazku bude ukončena.
Poznámky Převod jednotky je třeba provést při restartování počítače. V opačném případě nelze převést aktuální jednotku. Pokud nástroj convert nemůže uzamknout jednotku (k tomu může dojít například u systémové jednotky nebo u aktuální jednotky), navrhne její převedení při příštím spuštění počítače. Umístění tabulky MFT je u svazků převedených ze starší verze systému NTFS odlišné a výkon svazků převedených ze systému Windows NT může být proto nižší. Svazky převedené ze systému FAT na systém NTFS nemohou využívat některá zlepšení výkonu dostupná u svazků formátovaných původně v systému NTFS. U převedených svazků může dojít k postupné fragmentaci tabulky MFT. U převedených spouštěcích svazků navíc nejsou po převodu k dispozici oprávnění NTFS.
Příklady Chcete-li převést svazek na jednotce E: do systému NTFS a zobrazit všechny zprávy, zadejte:
convert e: /fs:ntfs /v
Funguje, díky. Pro convert C: se Win restarovaly a po přechroustání znovu. Jsem si téměř jistý, že se mi pod neadmin účtem podařilo vytvořit adresář ve složce c:\windows, což bych neměl! Po restartu už bylo vše O.K., na vytvoření adresáře nemám nárok.
Podle mých zkušeností doručovatelé obvykle dobře vědí, kdo bývá dopoledne doma a kdo ne, takže zvoní jen na ty, u kterých si myslí, že to má smysl. Když je někdo doma třeba jen o prázdninách, je to mimořádná situace a s tou algoritmus nepočítá… Na druhou stranu, balíky chodí zvlášť od normální pošty, takže tam by obvyklá pravidla platit neměla.
Když to tak veznu, přece bychom nemohli chtít po státních úřednících, aby…
Jakých státních úřednících? Na České poště, a.s., není nic státního, má stejná práva a povinnosti jako kterákoli jiná a.s., pouze má coby historický relikt zákonem přidělen monopol na určité typy služeb. Její zaměstnanci ale nejsou o nic víc státními úředníky než třeba čeští telekomici*. Rozhodně, a to mnohdy v naprostém rozporu s vlastním přesvědčením, nemají žádnou zákonodárnou ani výkonnou moc.
Podle mých zkušeností doručovatelé obvykle dobře vědí, kdo bývá dopoledne doma a kdo ne...U nás chodí už asi 20 let stejná listonoška, ví dobře, že je skoro vždycky někdo doma. Když ale za ni někdo zaskakuje, s 99% pravděpodobností se třeba doporučený dopis ani nepokusí doručit - a hned vhodí oznámení. Balíky totéž. A v některých vesnicích sice dovezou balík, ale u doporučeného dopisu nedoručí (v rozporu se smluvními podmínkami) ani oznámení. Takže se lidé musí jezdit ptát nebo volat na poštu, jestli tam něco nemají.