Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Byla vydána nová verze 14.3 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ upozorňuje, že na základě rozhodnutí federálního soudu ve Spojených státech budou veškeré konverzace uživatelů s ChatGPT uchovávány. Včetně těch smazaných.
Ač semestr ve škole právě končí, bastlíři ze studentského klubu Silicon Hill neodpočívají a opět se jako každý měsíc hlásí s pravidelným bastlířským setkáním Virtuální Bastlírna, kde si můžete s ostatními techniky popovídat jako u piva o novinkách, o elektronice, softwaru, vědě, technice obecně, ale také o bizarních tématech, která se za poslední měsíc na internetu vyskytla.
Z novinek za zmínku stojí Maker Faire, kde Pájeníčko předvedlo … více »Na WWDC25 byl představen balíček Containerization a nástroj container pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS. Jedná se o open source software pod licencí Apache 2.0 napsaný v programovacím jazyce Swift.
Do 16. června do 19:00 běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | červen 2025 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC25 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: designový materiál Liquid Glass, iOS 26, iPadOS 26, macOS Tahoe 26, watchOS 26, visionOS 26, tvOS 26, nové funkce Apple Intelligence, …
Organizátoři konference LinuxDays 2025, jež proběhne o víkendu 4. a 5. října 2025 v Praze na FIT ČVUT, spustili přihlašování přednášek (do 31. srpna) a sběr námětů na zlepšení.
Po roce byla vydána nová stabilní verze 25.6.0 svobodného multiplatformního multimediálního přehrávače SMPlayer (Wikipedie).
Žádný vendor netvrdí, že VDI je samospásné a že dokáže nahradit workstation s Catia a pod. Dokud nedozraje PCoIP a plná podpora framebuffer na serveru, tak VDI vyřeší méně jak 100% desktopů.
Nevím, jaký buzmek zmiňujete. VDI je většinou spíše SW, ale běží i na tenkém klientovi alias buzmek. Před dvěma lety o úspoře na energii nikdo nechtěl slyšet. Je to tím, že se účet 4,- Kč/kWh nedává na vrub provozu ICT. V organizaci, kde je 800 "buzmeků" se spotřebou 4W dělá úspora jen na energii 708.922,- Kč. Pro někoho je to možná číslo, co se nepíše ani do reportu. Ale neznám společnost, co by hodila úsporu 700k jen tak do kanálu. Možná jsem konzervativní a úspory nejsou od roku 2008 v kurzu
cca 1 kč/kwhTo je velmi zkreslená informace. 1 Kč/kWh je řekněme průměrná burzovní cena za silovou elektřinu. Odběratelé připojení na VN sice neplatí transformaci a "poslední míli" (NN přípojku), ale ty zbývající složky platí stejně - tím myslím poplatky za přenos, dispečink, OTE, OZE atd. Co se týká silové elektřiny, tam je to výrazně složitější než u odběratelů NN. Záleží na způsobu, jak se elektřina odebírá (fabrika odebírající prakticky konstantní příkon může dosáhnout na dost výhodné ceny, ale každé vybočení nahoru i dolů je tvrdě penalizováno). Nehledě na sledování účiníku a přirážky za nedostatečnou kompenzaci jalového výkonu.
Tiskni
Sdílej: