Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Filip Korbel
Přezdívka: SAKI
Moje domovská stránka: http://www.stickfish.com
O mně: Vedu firmu Stickfish což je ICT firma specializující se na technologie VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Stickfish poskytuje řešení předních výrobců, jako jsou Oracle, Sun, IBM, Red Hat, Oracle či VMware, vyspělé síťové prvky Juniper a dále vlastní vysoce bezpečné a rychlé řešení enterprise virtual desktop Raydesk. Stickfish provozuje známý elektronický obchod 64bit.eu
Linux používám od roku: 1999
Používám tyto distribuce: Debian na server, Fedora na desktop
Můj blog: Orwell na AbcLinuxu.cz
Můj prima blog: Strana němého úžasu
Seznam příspěvků na abclinuxu.cz
(články, komentáře, dotazy, zprávičky, hardwarové a softwarové záznamy, pojmy ve slovníku).
Vydali jsme nástroj pro výpočet TCO (Total Cost of Ownership), ve volném překladu nástroj pro výpočet celkového množství finančních prostředků, které budou investovány do pořízení hardwaru / softwaru i jeho správy a provozu. Nástroj, založený na OpenOffice nebo MS Excel formátu, vám pomůže odhadnout rychlost návratu vašich investic do Raydesku, VMware View, MS Windows 7 na PC, Sun Ray nebo WYSE tenkých klientech. Tento TCO kalkulátor poskytuje detailní report potenciálních míst, kde se dá ještě více ušetřit, příkladem na licencích, hardwaru, servisu na straně uživatele atd. Pro více informací se podívejte na Raydesk Wiki.
Tiskni
Sdílej:
Žádný vendor netvrdí, že VDI je samospásné a že dokáže nahradit workstation s Catia a pod. Dokud nedozraje PCoIP a plná podpora framebuffer na serveru, tak VDI vyřeší méně jak 100% desktopů.
Nevím, jaký buzmek zmiňujete. VDI je většinou spíše SW, ale běží i na tenkém klientovi alias buzmek. Před dvěma lety o úspoře na energii nikdo nechtěl slyšet. Je to tím, že se účet 4,- Kč/kWh nedává na vrub provozu ICT. V organizaci, kde je 800 "buzmeků" se spotřebou 4W dělá úspora jen na energii 708.922,- Kč. Pro někoho je to možná číslo, co se nepíše ani do reportu. Ale neznám společnost, co by hodila úsporu 700k jen tak do kanálu. Možná jsem konzervativní a úspory nejsou od roku 2008 v kurzu
cca 1 kč/kwhTo je velmi zkreslená informace. 1 Kč/kWh je řekněme průměrná burzovní cena za silovou elektřinu. Odběratelé připojení na VN sice neplatí transformaci a "poslední míli" (NN přípojku), ale ty zbývající složky platí stejně - tím myslím poplatky za přenos, dispečink, OTE, OZE atd. Co se týká silové elektřiny, tam je to výrazně složitější než u odběratelů NN. Záleží na způsobu, jak se elektřina odebírá (fabrika odebírající prakticky konstantní příkon může dosáhnout na dost výhodné ceny, ale každé vybočení nahoru i dolů je tvrdě penalizováno). Nehledě na sledování účiníku a přirážky za nedostatečnou kompenzaci jalového výkonu.