V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Filip Korbel
Přezdívka: SAKI
Moje domovská stránka: http://www.stickfish.com
O mně: Vedu firmu Stickfish což je ICT firma specializující se na technologie VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Stickfish poskytuje řešení předních výrobců, jako jsou Oracle, Sun, IBM, Red Hat, Oracle či VMware, vyspělé síťové prvky Juniper a dále vlastní vysoce bezpečné a rychlé řešení enterprise virtual desktop Raydesk. Stickfish provozuje známý elektronický obchod 64bit.eu
Linux používám od roku: 1999
Používám tyto distribuce: Debian na server, Fedora na desktop
Můj blog: Orwell na AbcLinuxu.cz
Můj prima blog: Strana němého úžasu
Seznam příspěvků na abclinuxu.cz
(články, komentáře, dotazy, zprávičky, hardwarové a softwarové záznamy, pojmy ve slovníku).
Vydali jsme nástroj pro výpočet TCO (Total Cost of Ownership), ve volném překladu nástroj pro výpočet celkového množství finančních prostředků, které budou investovány do pořízení hardwaru / softwaru i jeho správy a provozu. Nástroj, založený na OpenOffice nebo MS Excel formátu, vám pomůže odhadnout rychlost návratu vašich investic do Raydesku, VMware View, MS Windows 7 na PC, Sun Ray nebo WYSE tenkých klientech. Tento TCO kalkulátor poskytuje detailní report potenciálních míst, kde se dá ještě více ušetřit, příkladem na licencích, hardwaru, servisu na straně uživatele atd. Pro více informací se podívejte na Raydesk Wiki.
Tiskni
Sdílej:
Žádný vendor netvrdí, že VDI je samospásné a že dokáže nahradit workstation s Catia a pod. Dokud nedozraje PCoIP a plná podpora framebuffer na serveru, tak VDI vyřeší méně jak 100% desktopů.
Nevím, jaký buzmek zmiňujete. VDI je většinou spíše SW, ale běží i na tenkém klientovi alias buzmek. Před dvěma lety o úspoře na energii nikdo nechtěl slyšet. Je to tím, že se účet 4,- Kč/kWh nedává na vrub provozu ICT. V organizaci, kde je 800 "buzmeků" se spotřebou 4W dělá úspora jen na energii 708.922,- Kč. Pro někoho je to možná číslo, co se nepíše ani do reportu. Ale neznám společnost, co by hodila úsporu 700k jen tak do kanálu. Možná jsem konzervativní a úspory nejsou od roku 2008 v kurzu
cca 1 kč/kwhTo je velmi zkreslená informace. 1 Kč/kWh je řekněme průměrná burzovní cena za silovou elektřinu. Odběratelé připojení na VN sice neplatí transformaci a "poslední míli" (NN přípojku), ale ty zbývající složky platí stejně - tím myslím poplatky za přenos, dispečink, OTE, OZE atd. Co se týká silové elektřiny, tam je to výrazně složitější než u odběratelů NN. Záleží na způsobu, jak se elektřina odebírá (fabrika odebírající prakticky konstantní příkon může dosáhnout na dost výhodné ceny, ale každé vybočení nahoru i dolů je tvrdě penalizováno). Nehledě na sledování účiníku a přirážky za nedostatečnou kompenzaci jalového výkonu.