Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Postup je taký, že v Linuxe vytvoríme súkromný kľúč a požiadavku na certifikát. Potom z Windows požiadame o podpísanie požiadavky, uložíme podpísaný certifikát a prenesieme na Linux. Tam ešte prípadne vytvoríme PFX súbor, aby sa certifikát so súkromným kľúčom dal použiť aj vo Windows.
uzivatel@server:~$ openssl genrsa 2048 > sukromny.kluc
uzivatel@server:~$ openssl req -new -key sukromny.kluc -out certziadost.csr
You are about to be asked to enter information that will be incorporated
into your certificate request.
What you are about to enter is what is called a Distinguished Name or a DN.
There are quite a few fields but you can leave some blank
For some fields there will be a default value,
If you enter '.', the field will be left blank.
-----
Country Name (2 letter code) [SK]:
State or Province Name (full name) [Stat]:
Locality Name (eg, city) [Mesto]:
Organization Name (eg, company) [Firma]:
Organizational Unit Name (eg, section) [Kotolna]:
Common Name (eg, YOUR name) []:Jozko Mrkvicka
Email Address []:jozko.mrkvicka@firma.sk
Please enter the following 'extra' attributes
to be sent with your certificate request
A challenge password []:
An optional company name []:
Preniesť certziadost.csr do Windows, z Windows pripojiť sa prehliadačom na http://podnikovaca.firma.sk/certsrv, Request a new certificate -> Submit a certificate request by using a base-64-encoded CMC or PKCS #10 file... -> do poľa Saved request prilepiť obsah súboru certziadost.csr -> Submit -> Download Certificate base64 -> Uložiť do súboru jozko.mrkvicka.b64.cer, preniesť súbor do Linuxu.
uzivatel@server:~$ openssl pkcs12 -export -out jozko.mrkvicka.pfx -in jozko.mrkvicka.b64.cer -inkey sukromny.kluc
Enter Export Password:
Verifying - Enter Export Password:
A odteraz môžeme certifikát používať napríklad na VPN.
Tiskni
Sdílej:
Chápem že téma aj úroveň zápisu je žalostná
to ne, žalostná je uroveň mých znalostí na tohle tema - proto mi to zní jako klingonština - tak jsem to myslel :)
openssl req -new -subj /CN=Jozko\ Mrkvicka/OU=01PODZEMIE/OU=017KOTOLNA/OU=0171KURICI/DC=SK/DC=FIRMA/DC=PODZEMIE -key jozko.mrkvicka.key -out jozko.mrkvicka.csr