Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak program je konečně hotový. Předpokládám, že ještě dnes se objeví na oficiálních stránkách a zítra ho zveřejním i tady.
K mému zklamání se počet přednášejících nezvyšuje. Naopak možná, že budu nucen odmítnout příspěvky, které v minulosti zazněly už více než jednou.
Proto jsem se dnes trochu odvázal a obeslal jsem vyučující z některých univerzit a pozval je
Stále platí má pozvánka:
Přijeďte. Podiskutujeme a zkusíme něco i vyřešit.
Tak už se mi hlásí první přednášející. Potřeboval bych hlavně někoho s vlastními zkušenostmi z výuky nebo ze státní správy. Přijeďte nenechávejte si zkušenosti pro sebe
Rozhodl jsem se stát se chairmanem sekce Linux ve školství a státní správě konference LinuXchange. K tomuto (možná unáhlenému) kroku mne vedly následující motivy:
Doufám, že se tato sekce vydaří a bude hojná účast. Rovněž doufám, že dojde k diskuzi o výš uvedených problémech a návrzích řešení. Velmi bych uvítal ustavení skupiny pro přípravu výukových materiálů. Pokud vás tato konference zaujme, nenechte si to pro sebe.
Zatím jsem zveřejnil oznámení a začínám zvát lidi. Budu vás dále informovat jak probíhají přípravy
V rámci konference LinuxChange v Olomouci, bude 5. 11. 2005 probíhat samostatná sekce pracovně zatím nazvaná "Linux ve školství a státní správě". Zveme na ní všechny, kteří se touto problematikou zabývají, zejména pak všechny učitele od základních až po vysoké školy a zaměstnance státní správy pracující s Linuxem. Vítány jsou rovněž všechny příspěvky, zejména na tato témata:
Vstupné je jednotné pro celou konferenci, přednášející mají vstup zdarma. Začátek v 9:00. Program bude upřesněn podle počtu přednášejících.
Pokud se rozhodnete zúčastnit této sekce, anebo ještě lépe přednést příspěvek, kontaktujte buď pořadatele konference anebo přímo mne na adrese jipech@centrum.cz anebo na telefonním čísle 603 733 156. Dále mne anebo pořadatele informujte, potřebujete-li zajistit nocleh.