V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak konečně snad mohu napsat program školské sekce. Omlouvám se za zpoždění, bylo způsobeno snahou získat co nejkvalitnější program a současně úvahami co zařadit, do které místnosti.
Sledujte rovněž oficiální program.
Tak program je konečně hotový. Předpokládám, že ještě dnes se objeví na oficiálních stránkách a zítra ho zveřejním i tady.
K mému zklamání se počet přednášejících nezvyšuje. Naopak možná, že budu nucen odmítnout příspěvky, které v minulosti zazněly už více než jednou.
Proto jsem se dnes trochu odvázal a obeslal jsem vyučující z některých univerzit a pozval je
Stále platí má pozvánka:
Přijeďte. Podiskutujeme a zkusíme něco i vyřešit.
Tak už se mi hlásí první přednášející. Potřeboval bych hlavně někoho s vlastními zkušenostmi z výuky nebo ze státní správy. Přijeďte nenechávejte si zkušenosti pro sebe
Rozhodl jsem se stát se chairmanem sekce Linux ve školství a státní správě konference LinuXchange. K tomuto (možná unáhlenému) kroku mne vedly následující motivy:
Doufám, že se tato sekce vydaří a bude hojná účast. Rovněž doufám, že dojde k diskuzi o výš uvedených problémech a návrzích řešení. Velmi bych uvítal ustavení skupiny pro přípravu výukových materiálů. Pokud vás tato konference zaujme, nenechte si to pro sebe.
Zatím jsem zveřejnil oznámení a začínám zvát lidi. Budu vás dále informovat jak probíhají přípravy
V rámci konference LinuxChange v Olomouci, bude 5. 11. 2005 probíhat samostatná sekce pracovně zatím nazvaná "Linux ve školství a státní správě". Zveme na ní všechny, kteří se touto problematikou zabývají, zejména pak všechny učitele od základních až po vysoké školy a zaměstnance státní správy pracující s Linuxem. Vítány jsou rovněž všechny příspěvky, zejména na tato témata:
Vstupné je jednotné pro celou konferenci, přednášející mají vstup zdarma. Začátek v 9:00. Program bude upřesněn podle počtu přednášejících.
Pokud se rozhodnete zúčastnit této sekce, anebo ještě lépe přednést příspěvek, kontaktujte buď pořadatele konference anebo přímo mne na adrese jipech@centrum.cz anebo na telefonním čísle 603 733 156. Dále mne anebo pořadatele informujte, potřebujete-li zajistit nocleh.