Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Poskládal jsem si staré PC - je to Celeron 600Mhz, nějaká ramka, 13GB disk... chtěl jsem mít prostě server za pár stovek a taky ho mám:)
Vedlo mě k tomu několik věcí:
jenže: Server dělá celkem dost hluk:( Větráky tam jsou jen dva: zdroj a procesor. A já se ptám: můžu z toho celerona sundat větrák aniž by se uvařil? Dá se do staré AT desky sehnat zdroj s pasivním chladičem?
Rád bych kdybyste se podělili s nápady na odhlučnění PC - svůj desktop mám zavřený ve skříni a obalený platama od vajec... jen čekám až uhořím...:)
Díky
Tiskni
Sdílej:
Ptáš-li se, jestli se dá uchladit PC pouze pasiven, tak zcela jistě dá. Jen si uvědom, že plocha chladiče musí být zhruba 5 až 10 krát větší (má li být stejmě ůčínný). Další možnost by byla chlazení do nového hliníkového vnějšího krytu počítače. Teplo od procesoru by se dalo odvést masivním plným hramolem (raději měď - má lepší tepelnou vodivost). Na izolaci (elektrickou) můžeš použít slídu (celou, žádný mikanitový papír), ta je docela dobře tepelně vodivá. Ve zdroji můžeš použít větší ventilátor a snížit mu otáčky. Osobně bych asi skusil postavit nový pasivní zdroj s trafem, ale ten by byl docela velký.
Nejjednodušší by bylo asi vodní chlazení. Dá se udělat i doma, pak je to za pár korun. Protože se používá destilka nebo glikol, daly by se chladit i součástky ve zdroji (medium není elektricky vodivé), pokud použiješ plastové hadičky. Problém ale může byt oběhové čerpadlo, aby moc nevrňelo.
Celkově je to dost zajímavý námět na laborování, ale pro člověka, který se bojí páječky asi ne.