Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A co je vlastne ten "novy" grub zac?Nový…spíš staronový. Z uživatelského hlediska toho moc nového(až přejmenování některých příkazů a změnu některých konvencí – pro uživatele asi nejvíc viditelná změna) není. Z technického je toho nového hodně, třeba jen to že je komplet přepsaný od začátku a že implementuje nějaké nové technické náležitosti. Ale sem tam se najde i nějaká nová featurka pro běžného uživatele, kterou GRUB1 neobsahuje. Důležité je, že běžné linuxové distra lze nabootovat stejně tak dobře s jedním jako s druhým.
/etc/default/grub
mám:
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux irqpoll"Tím mám zajištěno, že při každém přegenerování (ať již ručně, nebo po
aptitude install novy-kernel
) budou tyto parametry uvedeny u všech linuxových jader. Jistě, můžu to dělat ručně, ale to v praxi většinou znamená že na to zapomenu a doplním až po prvním pokusu o suspend.
1. Why do you need to rewrite GRUB?
Because GRUB Legacy has become unmaintainable, due to messy code and design failures. We got many feature requests, and extended GRUB beyond the original scope, without redesigning the framework. This resulted in the state that it was impossible to extend GRUB any further without rethinking everything from the ground.Jak se říká, někdy je lepší všechno zahodit a začít znova. Taky mi to nepřipadá složitější, ale jen jiné.
takže v /etc/default/grub je riadok: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" a ja chcem doplniť acpi_osi="Linux"... a teraz mám dilemu, čo s tými úvodzovkami...A opravdu tam mají být? Já bych řekl že ne... no ale to je vedlejší.
vie niekto ako tie úvodzovky "Linux" doplniť do stringu "quiet splash" ???Je to normální shell script, takže zpětné lomítko, nebo použít místo vnějších uvozovek apostrofy.
ešteže je ten GRUB taký jednoduchý :)Co takhle si nejprve pořádně přečíst diskusi? Bylo zde již několikrát vysvětleno, že celé /etc/default není záležitost grubu, ale debianu (nebo Ubuntu). Generování konfiguračních souborů shellovskými scripty je standardní koncepce debianu co pamatuji (začínal jsem na slink).
Diky za jasne vysvetleni problematiky.
V predchozi verzi Grubu byl radek neco jako:
# End debian grub section
A pod nej se jednoduse daly pripisovat polozky pro dalsi systemy.
Vse bezproblemu funguje. Je to jednoduche a jasne.
Vami popsanou metodu vyzkousim ihned v praxi.
Tiskni
Sdílej: