Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
A co je vlastne ten "novy" grub zac?Nový…spíš staronový. Z uživatelského hlediska toho moc nového(až přejmenování některých příkazů a změnu některých konvencí – pro uživatele asi nejvíc viditelná změna) není. Z technického je toho nového hodně, třeba jen to že je komplet přepsaný od začátku a že implementuje nějaké nové technické náležitosti. Ale sem tam se najde i nějaká nová featurka pro běžného uživatele, kterou GRUB1 neobsahuje. Důležité je, že běžné linuxové distra lze nabootovat stejně tak dobře s jedním jako s druhým.
/etc/default/grub
mám:
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux irqpoll"Tím mám zajištěno, že při každém přegenerování (ať již ručně, nebo po
aptitude install novy-kernel
) budou tyto parametry uvedeny u všech linuxových jader. Jistě, můžu to dělat ručně, ale to v praxi většinou znamená že na to zapomenu a doplním až po prvním pokusu o suspend.
1. Why do you need to rewrite GRUB?
Because GRUB Legacy has become unmaintainable, due to messy code and design failures. We got many feature requests, and extended GRUB beyond the original scope, without redesigning the framework. This resulted in the state that it was impossible to extend GRUB any further without rethinking everything from the ground.Jak se říká, někdy je lepší všechno zahodit a začít znova. Taky mi to nepřipadá složitější, ale jen jiné.
takže v /etc/default/grub je riadok: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" a ja chcem doplniť acpi_osi="Linux"... a teraz mám dilemu, čo s tými úvodzovkami...A opravdu tam mají být? Já bych řekl že ne... no ale to je vedlejší.
vie niekto ako tie úvodzovky "Linux" doplniť do stringu "quiet splash" ???Je to normální shell script, takže zpětné lomítko, nebo použít místo vnějších uvozovek apostrofy.
ešteže je ten GRUB taký jednoduchý :)Co takhle si nejprve pořádně přečíst diskusi? Bylo zde již několikrát vysvětleno, že celé /etc/default není záležitost grubu, ale debianu (nebo Ubuntu). Generování konfiguračních souborů shellovskými scripty je standardní koncepce debianu co pamatuji (začínal jsem na slink).
Diky za jasne vysvetleni problematiky.
V predchozi verzi Grubu byl radek neco jako:
# End debian grub section
A pod nej se jednoduse daly pripisovat polozky pro dalsi systemy.
Vse bezproblemu funguje. Je to jednoduche a jasne.
Vami popsanou metodu vyzkousim ihned v praxi.
Tiskni
Sdílej: