V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Začínají se množit (povětšinou přisprostlé) negativní reakce na nový grub (ten co je v novém Ubuntu, 1.97beta nebo tak nějak). Jelikož nenávist často pochází z neznalosti, pojďme si velice stručně říct jak to s nastavením grubu teď vypadá...
Kde se poděl menu.lst na který jsem byl zvyklý!
Ten se poděl do /boot/grub/grub.cfg
, ale needitujte ho (je to naznačeno v samotném souboru na začátku):
# # DO NOT EDIT THIS FILE # # It is automatically generated by /usr/sbin/grub-mkconfig using templates # from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub #
Takže se pojďme podívat do /etc/grub.d!
grub.d# ls README 00_header 05_debian_theme 10_linux 20_memtest86+ 30_os-prober 40_custom
Tyhle shell skripty se postupně provádějí při spuštění toho zmíněného /usr/sbin/grub-mkconfig (nebo v mojem distru funguje update-grub apod). Co dělají? Když do nich nakoukne i bash amatér jako já tak mu to tak nějak docvakne, třeba 10_linux "prohledá" /boot a přidá do boot menu všechny jádra co tam najde - ano, kdysi jste museli bastlit menu.lst, teď jen dáte update-grub, není to hezké?
Nehci, nechápu, já chci editovat ten /boot/grub/grub.cfgNedělejte to, kdykoliv vaše distro aktualizuje jádro spustí update-grub a přepíšese to, vaše bizarní věci přidávejte do 40_custom, nějak takhle:
menuentry "Linux Next" { linux (hd0,1)/boot/vmlinuz-2.6.32-rc5-next-20091029 root=/dev/sda1 initrd (hd0,1)/boot/initrd.img-2.6.32-rc5-next-20091029 }
A abych nezapomněl v /etc/default/grub
najdete takové ty obecné volby, jako jak dlouho čekat před bootem nebo jaká položka bude default.
Hodně štěstí. Další info viz tenhle zdroj: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1285897
Tiskni
Sdílej:
A co je vlastne ten "novy" grub zac?Nový…spíš staronový. Z uživatelského hlediska toho moc nového(až přejmenování některých příkazů a změnu některých konvencí – pro uživatele asi nejvíc viditelná změna) není. Z technického je toho nového hodně, třeba jen to že je komplet přepsaný od začátku a že implementuje nějaké nové technické náležitosti. Ale sem tam se najde i nějaká nová featurka pro běžného uživatele, kterou GRUB1 neobsahuje. Důležité je, že běžné linuxové distra lze nabootovat stejně tak dobře s jedním jako s druhým.
/etc/default/grub
mám:
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux irqpoll"Tím mám zajištěno, že při každém přegenerování (ať již ručně, nebo po
aptitude install novy-kernel
) budou tyto parametry uvedeny u všech linuxových jader. Jistě, můžu to dělat ručně, ale to v praxi většinou znamená že na to zapomenu a doplním až po prvním pokusu o suspend.
1. Why do you need to rewrite GRUB?
Because GRUB Legacy has become unmaintainable, due to messy code and design failures. We got many feature requests, and extended GRUB beyond the original scope, without redesigning the framework. This resulted in the state that it was impossible to extend GRUB any further without rethinking everything from the ground.Jak se říká, někdy je lepší všechno zahodit a začít znova. Taky mi to nepřipadá složitější, ale jen jiné.
takže v /etc/default/grub je riadok: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" a ja chcem doplniť acpi_osi="Linux"... a teraz mám dilemu, čo s tými úvodzovkami...A opravdu tam mají být? Já bych řekl že ne... no ale to je vedlejší.
vie niekto ako tie úvodzovky "Linux" doplniť do stringu "quiet splash" ???Je to normální shell script, takže zpětné lomítko, nebo použít místo vnějších uvozovek apostrofy.
ešteže je ten GRUB taký jednoduchý :)Co takhle si nejprve pořádně přečíst diskusi? Bylo zde již několikrát vysvětleno, že celé /etc/default není záležitost grubu, ale debianu (nebo Ubuntu). Generování konfiguračních souborů shellovskými scripty je standardní koncepce debianu co pamatuji (začínal jsem na slink).
Diky za jasne vysvetleni problematiky.
V predchozi verzi Grubu byl radek neco jako:
# End debian grub section
A pod nej se jednoduse daly pripisovat polozky pro dalsi systemy.
Vse bezproblemu funguje. Je to jednoduche a jasne.
Vami popsanou metodu vyzkousim ihned v praxi.