Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tenhle semestr budu dělat bakalářku, cílem bude udělat jednak "serverovou" část - aplikaci, která bude parsovat webové stránky apod a vyzobávat z nich obsah a jednak obecné miniaplikace (plasmoid, screenlet...) které budou tento obsah zobrazovat...
Když se podíváme na miniaplikce (dosaďte si za to slovo, které je vám milejší) v různých prostředích zjistíme, že spousta z nich si je v prinicipu velmi podobná. Alespoň mi se to teda zdá:) Jedny zobrazují fotku dne, další počasí, další nějaký kus webu... a uživatel potřebuje pro každou tuhle věc další miniaplikaci - musí ji stáhnout, nainstalit, aktualizovat (fotka dne mu přestane fungovat a on musí stahovat verzi 0.7 místo 0.6 protože se cosi změnilo na původní stránce)... takhle bude stačit jedna a URL ze kterého stahovat data.
Serverovou část chci psát v Ruby on Rails, jednak je to pro mě pohodlné, jednak jsou tam některé věci fajn (XML, Hpricot) a taky mají "zabudovaný" web server, takže když by si to chtěl někdo vyzkoušet mělo by to být jednodušší. Vznikne tak jakýsi "framework" pro získávání dat pro miniaplikace a bude jednodušší dopsat podporu pro další stránky, služby apod. KDEčko tohle řeší pomocí dataenginů, což je boží, ale: je to jen pro KDEčko; a uživatel musí řešit dataengine a plasmoid, přijde mi to složité. Ta serverová část by měla umět ten obsah vracet v různých formátech - XML, HTML, a co bude potřeba...
Jestli to někoho zaujalo tak bych měl pár dotazů - pro jaké prostředí vytvořit ty miniaplikace? Plasmoid do KDE, to je jasné, do GNOME mi teď přijde jako oficiální Screenlet... když by mi zbyl čas a chtěl nějaké další? Co používáte? Lákalo by mě ještě Maemo.
A další věc, z jakých webů získávat data? Nějaké tipy, nejlépe věci, které nejsou a chybí vám...
Jestli je něco nejasné, ptejte se, nastínil jsem to v rychlosti. Prosím takové ty lidi co se vyrojí když někdo píše o bakalářce a chtějí napsat že za jejich časů se dělaly mnohem drsnější věci tak prosím nepiště:)
Díky za podněty
Tiskni
Sdílej:
Jen by mě zajímalo, jak se ten plasmoid (screenlet…) bude lišit od plasmoidu, který zobrazuje webovou stránku (třeba WebKitem) a občas ji obnoví (což může dělat i ta stránka samotná bez podpory plasmoidu). Prostě mi přijde, že na straně klienta není moc co programovat. Ta serverová část bude zajímavější.
Máte pravdu, ti klienti budou primitivní. Jako pohrávám si s nápadem že když by dostávali XML tak by tam šlo elegantněji nadefinovat různé layouty zobrazení, více dat a v intervalu je měnit... jenže tohle všechno půjde nejspíš udělat i s HTML a JS...
Ono je jak HTML, tak XML univerzální, ale každé v jiném smyslu. XML jsou čistá data, která je možné zobrazit jakkoli (nějakým webovým jádrem, ale i třeba tlustým klientem), nebo je snadno konvertovat na něco jiného. (X)HTML je zase univerzální v tom smyslu, že pojme libovolná data (nejsme omezeni DTD/Schématem, které jsme si nazačátku napsali), ale pohybujeme se v jiné vrstvě (prezentační).
Asi bych to posílal jako XHTML, aby se toho na klientovi dělalo co nejmíň a aby se nemusel aktualizovat a byl univerzální (určitě už něco takového existuje). A akorát na serveru mít data v nějakém obecném formátu (XML, databáze), abychom je mohli v případě potřeby posílat a vykreslovat i jinak, než jako HTML.
Určitě, ještě v brzkých dobách začínajících KDE 3 jsem měl applet na počasí a když se odpojilo od netu tak z něho vyskakovalo pop-up okno... děs, to určitě nechci:)
Ty ryze lokální údaje nechám na ryze lokálních miniaplikacích... tady si myslím že je konkurence dobrá a navíc by každý musel mít ten server poskytující info spuštěný na lokále a moje vize je spíš že jeden server bude obsluhovat spousty lidí...