Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
úplne zhodné problémy, aj u nás po vodárňach aktuálna privatizácia teplární, toto by vraj malo pomôcť transparnetnosti zaobchádzania s verejnými financiami, ale aj keď všetci vedia už aj bez toho, ako to chodí a kto je v čom namočený, podstatné je, že sa s tým aj tak nič nedá robiť, veľké lúpeže sú beztrestné
Ty svině jsou nepoučitelný. V Brně zprivatizovali teplárny krátce po revoluci a najednou zjistili, že máme nejdražší teplo a nemůžou s tím nic dělat. Tak je pak horko těžko a draze získávali zpátky.
A tak je to se vším. Důchodový systém přes soukromé fondy šel všude, kde to zkoušeli do háje a vrátili se k průběžnému státnímu systému. Ale oni to prostě u nás musí zkusit taky, a že se v tom utopí miliardy korun obyvatel je jim jedno. Podobně rušení železničních tratí atd.
ruda trolluje ))
Ono je toho víc. Z člověka, který způsobil okupaci i nástup komunistů u nás se stal ten, který "se zasloužil o stát". Zasloužil se, o protektorát i o ruskou říši
A pak mi řikejte, že se tu dějou normální věci.
Prý Vojcechovský s Prchalou na Beneše dost důrazně naléhali, někdy 29.9.1938. Ale puč neudělali.
Beneš kapituloval a odevzdal kompletní a fungující zemi nepříteli. Bez svolení a schválení Parlamentem. Včetně oné výzbroje pro 40 divizí, včetně našich tanků, které měl Rommel při průlomu ve Francii.
No to je docela silne prekrucovani historie, tvrdit, ze Benes zpusobil protektorat a komunismus. Je to asi stejne divne jako tvrdit, ze Saddam mohl za 2. valku v Iraku. Ty letadla a tanky totiz poslal nekdo jiny.Způsobit a "zasloužit se" není totéž. Ale těžko to házet na Beneše. Je tak trochu příznačné, že tyhle národní katastrofy teoreticky vzato proběhly vlastně pěkně podle všech tehdejších pravidel, zákonů a smluv (ano, za použití vydírání, nátlaku, zastrašování apod., ale to se v politice dělá dodnes, i v té mezinárodní), takže součastníci to těžko mohli nějak napadat. Každý zúčastněný (včetně Beneše i Hitlera) se mohl vždy velice efektivně bránit tím, že "žádný zákon neporušil" - a všimněte si politiků dnes, čím se brání před nařčením ze škodlivého jednání. Tím samým. Vlastenčíci mohou být tak trochu v šoku nad tím, že pan Prezident Budovatel nebyl Němci ani zatčen, ani deportován za hranice, ale že prostě včas složil úřad a odcestoval ze země jako soukromá osoba (když si analyticky vyhodnotil českou politickou a občanskou tradici a to, že kdyby zůstal do hořkého konce státu, byl by nakonec svými spoluobčany nejspíš označen za toho, kdo to všechno zavinil a popraven - viz Hácha). V tom se podle mě naopak projevil jako politik velice prozíravý, jako jeden ze zakladatelů tohoto státu asi dobře věděl, co je tenhle stát a jeho obyvatelé zač a nedělal si proto žádné iluze.
(včetně Beneše i Hitlera)zapomněl jsem připsat Gottwalda
že kdyby zůstal do hořkého konce státu, byl by nakonec svými spoluobčany nejspíš označen za toho, kdo to všechno zavinil a popraven - viz Hácha
Hácha zemřel dřív, než mohl proběhnout soud, takže nemá cenu spekulovat o rozsudku.
V tom se podle mě naopak projevil jako politik velice prozíravý, jako jeden ze zakladatelů tohoto státu asi dobře věděl, co je tenhle stát a jeho obyvatelé zač a nedělal si proto žádné iluze.
Myslíte, že v jiných okupovaných zemích to dopadlo jinak? Politici, kteří neemigrovali, neměli moc na výběr. Němci si mohli diktovat a člověk se jim buď postavil a riskoval přinejmenším koncentrák, nebo jim musel jít aspoň trochu na ruku a potom měl problémy po válce. Tyhle kecy o českém národě mě docela vytáčejí, protože si nemyslím, že se Češi během WWII chovali hůře než jiné okupované národy. Žádná analýza k tomu neexistuje a někteří chytráci si projektují své představy.
Hácha zemřel dřív, než mohl proběhnout soud, takže nemá cenu spekulovat o rozsudku.To jo. Ale kde a za jakych okolnosti...
Jestli v tom neni tak trochu pýcha a lehkomyslnost. Vždycky jsme se, my Češi zvedli. Co bychom to nedokázali znova po "chvíli" pobytu na dně?
Jak slovanská? Slovenská nesvornost
Já narážel na rozdělení v roce 1993
Mimochodem slyšel jsem drb, že prej Rusáci nabízeli někomu (Havlovi? Čalfovi?) po roce 1989 připojení Zakarpatské Ukrajiny k ČSSR a Slováci byli proti, nechtěli se dostat do třetinového podílu na fungování federace.
Já narážel na rozdělení v roce 1993 ahaaa... tak v tom prsty nemám A pokiaľ ide o to druhé, neviem o tom nič. Ale Rusíni majú u nás kodifikovaný jazyk a sú uznaní ako samostatná národnosť.Na rusínsky ,,problém" pozri tu.
Podkarptaská Rus mala mať tak ako Slovensko v ČSR, ktorá vznikla po 1. svetovej vojne autonómiu. Tam sa ale presadila tá koncepcia unitárneho štátu. Rusíni ( ktorí sa pokladali za samostatný národ, nie za Ukrajincov) chceli samostatný štát, ale Wilson s tým nesúhlasil a zo všetkých možností sa im potom zdalo najlepšie pripojiť sa k ČSR ( Versailleský systém, Saint Germainská zmluva).
Rusínom sa ani u Horthyho, ani v ZSSR a ani na samostatnej Ukrajine v 90.r. nepáčilo tak ako v v ČSR pred vojnou. Takže nejaké táte nápady, ako sceliť národ v rámci československa mohli zase vzniknúť. Stále snívali o autonómii. Medzi Ukrajincami a Rusínmi bolo napätie aj medzi u nás, vo federácii.( Chodila som do školy v Priešove, tam to bolo zrejmé.) Tí čo sa hlásili k Rusínom sa hádali s tými, čo sa hlásili k Ukrajincom. Ale o nejakých ofic. snahách o znovupripojenie Zakarpatia k ČSR neviem.
By mě zajímalo, kdo vůbec dobrovolně něco vrátí. Obecně je nechuť o něco přijít.
Tak třeba Američané ovládali Filipíny, ale nakonec jim poskytli nezávislost, i když by neměli problém je udržet. Rusové nikdy nic nedobrovolně nevrátili, východní blok se rozpadl jen díky jejich totálnímu ekonomickému kolapsu.
Američané jsou jen dobře oblečení a umytí Rusové, jak říká starý vtip, jeden za 18, druhý bez 2 za 20.
To je opravdu jen vtip. Není náhoda, že se lidé stěhují z Ruska do USA, zatímco pohyb opačným směrem prakticky neexistuje. Hlasování nohama nelze obelhat.
Rusíni nikdy nijaký štát nemali.V 90. rokoch by sa ich museli vzdať nie Rusi, ale Ukrajinci, ale Ukrajinci existenciu rusínskeho národa popierajú.Ukrajina má (aha ) k Rusínom iný postoj ako SR.
Věřim, že s tim člověkem, co mi to řek, že ještě něco dokážem. Jsou slabé (nebo silné) chvilky, kdy se lidi svěřujou. Třeba budou další.
Kdyby byl link, tak o tom ví celej internet. Víc teď nemohu sloužit.
Mali by ste byť na seba viac zdravo hrdí. Máte byť na čo. Veľká kultúra, múdri, vynaliezaví ľudia.Zkuste se na to podívat objektivně. "Velká kultura" jsou co se Česka týče vyčnívající jednotlivci, kteří se za vrchol ledovce označit nedají. Moudří a vynalézaví lidé byli a jsou ve svých dobách spíše exoti - ukažte mi jediného "mudrce" a vynalézavého člověka, kterého národ vzal za svého ("jednoho z nás") dřív než byl bezpečně mrtvý a tedy jeho nepohodlné myšlenky pohodlně umravnitelné. Česká kultura není to, že nějaký "vyděděnec" dosáhne světového věhlasu a uznání. Kultura národa je to, co vidíte na ulicích (na silnicích), v obchodech, v úřadech, v parcích, v knihovnách, ve školách a univerzitách, v politice, v médiích, nakonec i v rodinách a pracovištích. Dejte se do toho a popisujte. Já vám pomůžu: stačí se porozhlédnout po tom, jakou roli hraje ta naše superkultura byť jen 100 km od našich hranic i dále.
Hácha zemřel dřív, než mohl proběhnout soud, takže nemá cenu spekulovat o rozsudku.1) Není to spekulace o rozsudku nad Háchou 2) Je to spekulace o rozsudku nad Benešem, kdyby byl býval zůstal prezidentem za protektorátu (neopustil svůj drahý národ)
nemyslím, že se Češi během WWII chovali hůře než jiné okupované národy.Během samozřejmě ne. Jenomže já o válce nemluvím. Mluvím o tom, jak k ní přišlo a že tehdejší politici si to všechno krásně dokázali odůvodnit platnými pravidly. A co se týče chování... Lokajové jsme byli vždycky vzorní. Teprve po válce, když páni zdrhli a nad hřbety poddaných nesvištěl žádný karabáč, se Češi chovali hůře než jiné okupované národy. Podívá-li se člověk bez ideologických klapek nacionalismu, tak to vypadá, jako bysme si tu komunistickou diktaturu vlastně podvědomě bytostně přáli, aby zaplnila to vzduchoprázdno po Němcích.
Teprve po válce, když páni zdrhli a nad hřbety poddaných nesvištěl žádný karabáč, se Češi chovali hůře než jiné okupované národy.
Opravdu? Ve srovnání s kým? V jiných zemích neprobíhalo zúčtování se zrádci a kolaboranty, ať již skutečnými či domnělými?
Podívá-li se člověk bez ideologických klapek nacionalismu, tak to vypadá, jako bysme si tu komunistickou diktaturu vlastně podvědomě bytostně přáli, aby zaplnila to vzduchoprázdno po Němcích.
Diktaturu si přál málokdo. Sympatie pro komunisty byly po válce velké, ale ne kvůli diktatuře. Většina lidí věřila, že komunismus přinese nový a lepší řád, protože kapitalismus selhal (krize, Mnichov).
V jiných zemích neprobíhalo zúčtování se zrádci a kolaboranty, ať již skutečnými či domnělými?Nevím o tom, že by někde probíhal podobným způsobem odsun velké části původního obyvatelstva (navíc pěkně davovým lynčováním s tichým požehnáním či nepřihlížením úřadů). Jistě, v Polsku, ale tam se jednalo o vyhnání z "dobytého" nově zabraného území. A když už jsme u toho, na aktuální téma: tuším, že jako základ pro určení toho, kdo je či není Němec zařazený do odsunu, sloužily úřadům údaje ze sčítání lidu z 20. let a to v kolonce mateřský jazyk. K tomu se tyhle hromadně sbírané údaje skutečně skvěle hodí.
Diktaturu si přál málokdo. Sympatie pro komunisty byly po válce velké, ale ne kvůli diktatuře. Většina lidí věřila, žeJá myslím, že tu nemusíme rozebírat, co to znamená přát si něco "podvědomě". Samozřejmě, že si diktaturu nikdo nepřál, ale málokdo dělal něco pro to, aby to tak neskončilo. Ona je taková diktatura přece jen přehlednější rozdělení na černé a bílé, zlé a hodné, ve kterém se dá žít psychicky pohodlněji než ve skutečné svobodě - podívejte se na naše dnešní pravičáky, ti ten ideologicky jednoduchý černobílý svět potřebují dodnes a hrozně je ruší složitá realita.
Nevím o tom, že by někde probíhal podobným způsobem odsun velké části původního obyvatelstva (navíc pěkně davovým lynčováním s tichým požehnáním či nepřihlížením úřadů).
Nebude to třeba tím, že v jiných státech kromě Polska tak velké německé menšiny neexistovaly, takže ani nebylo koho odsunout? Ale podívejte si třeba na historii Alsaska-Lotrinska, tam se s Němci také nezacházelo v rukavičkách, a to dokonce už po WWI.
Jistě, v Polsku, ale tam se jednalo o vyhnání z "dobytého" nově zabraného území.
Zaprvé nevím, jestli je v tom nějaký rozdíl. Zadruhé v Polsku žilo před válkou 800 tisíc Němců a ti byli také kompletně odsunuti.
že se Češi během WWII chovali hůře než jiné okupované národy. Žádná analýza k tomu neexistuje a někteří chytráci si projektují své představy.A kdopak by tu analýzu asi provedl? Čeští historici? Tipuju na pilnou práci ÚSTR...
A kdopak by tu analýzu asi provedl? Čeští historici? Tipuju na pilnou práci ÚSTR...
Tohle by musel udělat někdo na evropské úrovni a myslím, že je to téměř neproveditelný úkol. Už jen vyhodnotit podíl kolaborantů, mlčící většiny a hrdinů v jednotlivých národech je asi nemožné. Dále by se musely započítat další faktory, jako přírodní podmínky pro odboj, vzdálenost od Británie kvůli zásobování atd.
Mne se "libi" to falesne sebemrskacstvi. Ono je to ve zkutecnosti mysleno jako: "V tomhle state jsou vsichni blbci, teda krome me, samozrejme."Nevím, co by mělo být sebemrskačského na tom, když není člověk zrovna na všechno, co se v dějinách jeho země událo, zrovna hrdý. A já mám za to, že dokud si to ani nepřiznáme, tak to pravděpodobně budeme v nějaké formě zase opakovat.
Nevím, co by mělo být sebemrskačského na tom, když není člověk zrovna na všechno, co se v dějinách jeho země událo, zrovna hrdý.Jenomze ty spis predvadis priohybani (ci rovnou prekrucovani) zkutecnosti. To, ze u nas bylo nemalo zmetku kolaborujicich s Nemci a po valce zahlazujicich stopy je obecne zname. Za sebemrskacstvi povazuju napr. naprosto nerealisticky predpoklad, ze mela vladni garnitura zustat v republice a podobne nesmysly. To je nezkutecna pitomost. Mohli si vybrat jestli delat nemcum poskoky nebo se zapojit do valecneho usili. A ja schvaluju tu druhou moznost. Uplne stejne jako schvaluju utek byvalych vojaku do zahranicni armady. Nebylo jich moc (napr. pro nas byla rezervovana cisla peruti 310-319, ale zaplnili jsme jenom 4), coz je ale, vzhledem k tomu, jak museli cestovat, celkem pochopitelne a ostatne, i komuniste uz tehdy ukazali, co je to za sebranku. Doma se komuniste odmitali zapojit do odboje az dokud nedostali popud z Moskvy (po spusteni Operace Barbarossa), cimz odhalili, jak je jim vlastni zeme draha, a v Anglii zase hvezdari (byvali interbrigadiste) provedli incident znamy jako "vzpoura v Cholmondeley", kdy rovnez odmitli bojovat proti Nemcum. Takze, ja nemam problem priznat, ze se nemalo cechu zachovalo spatne. S cim mam ale problem je to, ze ty mas utkvelou predstavu, ze se cesi chovali hure nez jinde. Tim nechci nic omlouvat, prave naopak, priznavam, ze nejsme o nic lepsi nez jini. Ale tvou myslenu, ze jsme byli horsi (nebo podstatne horsi) uz povazuju za sebemrskacstvi a nesmysl.
Jenže tady nejde o to, že by byli Češi relativně horší než jiní, ale o to, že jsou špatní absolutně (podle subjektivních měřítek, pochopitelně).
O subjektivních měřítcích nemá smysl diskutovat, protože jsou subjektivní. Subjektivně si můžu vyvodit cokoliv, ale je třeba to aspoň trochu podepřít fakty. Špatné věci (korupce, vraždy, kolaborace s okupanty) se dějí a děly všude, někde více, někde méně. Momentální situace v ČR není nic moc, na druhé straně na mnoha místech planety (nebo i Evropy) je podstatně horší.
Špatné věci (korupce, vraždy, kolaborace s okupanty)Špatnost těch věcí je subjektivní, tudíž o tom vůbec nemá smysl diskutovat.
Momentální situace v ČR není nic moc, na druhé straně na mnoha místech planety (nebo i Evropy) je podstatně horší.Přesně o tom jsem psal. Přístup "buďme rádi, mohlo by být hůř" je prostě špatně. Pokud se budete srovnávat s průměrem, na špičku se nedostanete.
Špatnost těch věcí je subjektivní, tudíž o tom vůbec nemá smysl diskutovat.
Tak jinak. Pokud někdo vykřikuje něco ve smyslu, že se Češi během WWII projevili jako nárok lokajů a kolaborantů, tak by toto tvrzení měl nějak podpořit fakty. Třeba porovnat naše chování s např. s Francouzi. Chovali jsme se lépe než oni nebo hůře? Už jen stanovení kritérií pro porovnání je téměř neřešitelný úkol.
Chovali jsme se lépe než oni nebo hůře? Už jen stanovení kritérií pro porovnání je téměř neřešitelný úkol.Je celkem jedno, jestli se český národ (jako celek, ne několik jedinců) choval hůře nebo lépe než nějaký jiný, jde o tom, jaké to zanechalo stopy na naší národní kultuře (na tom, co si tu doslova "pěstujeme"). Ale když už chcete, tak si myslím, že právě Češi mají velký problém s tím si vůbec přiznat, že lepší než jiné národy nejsou. Objektivní skutečnost je, že protektorát nebyla pro Němce žádná horká půda a obyvatelstvo bylo celkově viděno loajální k tomu, kdo měl moc. Jenomže to není z mé strany žádná výtka. Já mám problém s tím, co začalo po skončení války, jakým způsobem probíhal tzv. "odsun", jakým způsobem se odkoukané nacistické manýry promítly do praxe budování nových systémů, hlavně toho komunistického, jak politici buď křivácky lhali a připravovali podrazy (anebo jen neschopně lapali po dechu), a to za jásotu všech úrovní obyvatelstva (jako by nám skutečně těch 6 let pod nacisty najednou začalo chybět), a konečně i s tím, jak se s těmito tématy zacházelo při budování moderní české nacionalistické mytologie, na straně jedné mlčení o loajalitě k německým pánům, na druhé straně heroizace a zobecňování výjimečných jednotlivostí, mlčení o skutečných náladách a chování po válce (a vůbec se nehodlám spokojit s alibistickým konstatováním, že za to můžou komunisti - nemůžou, komunisti jen ochotně převzali a podporovali to, co už dávno existovalo, a co stejně tak existuje i po tom, co komunisti o moc přišli).
O subjektivních měřítcích nemá smysl diskutovat, protože jsou subjektivní.Přeneseno na lidské individuum: nemá smysl diskutovat o tom, jestli jsem nebo nejsem svině, protože objektivní měřítko toho "být svině" se těžko hledá?
Za sebemrskacstvi povazuju napr. naprosto nerealisticky predpoklad, ze mela vladni garnitura zustat v republice a podobne nesmysly. To je nezkutecna pitomost.Taky jste si ji sám vymyslel (do diskuse narouboval). Nemůžu za to, že vám to straší v hlavě a čtete to tam, kde nic takového psáno není. Když už tak se diskutuje nikoliv o útěku, ale o tom, že vše bylo provedeno tak, aby vše bylo formálně v pořádku, pěkně podle pravidel, podle zákonů. Takže on do exilu neodjel prezident obsazeného státu, ale soukromá osoba, která se před tím sama funkce prezidenta vzdala. Stejně tak komunisti neprovedli formálně žádný puč, protože vše proběhlo podle zákona a objektivně viděno demokratických pravidel (i když přiohnutých různými nátlakovými metodami v zákulisí), takže ti, kdo se dnes zaklínají tím, že "nebylo dokázáno porušení zákona" jen pokračují v této tradici. A pointa je, že i když nebylo dokázáno porušení zákona, tak to je ještě neznamená, že je to tak všechno v pořádku. O tomhle se vede diskuse.
Jak tomu muzeme zabranit? Lze se uz nekam pripojit? Jak pomoci?
http://www.youtube.com/watch?v=CtzQDantj6A
Problém týhle země je, že z ní utekla inteligence. Utíkalo se před válkou, po osmačtyřicátým, po osmašedesátým. Kdy byl trochu inteligentní, tak vzal kramle.pochopil jsem správně, že ty v ČR ještě furt seš? ... tak tedy klobouk dolů před takovou sebekritikou
Take se jiste i zde rozkrada, ale bezny clovek nic takoveho dnes a denne nevidi.Logicky, neboť je to kupodivu stále považováno za neslušné.
Lide zde zvolili Zelene i proto, ze to byli oni, kteri chteji prosadit u tak velkych projektu plebiscit a u toho velkeho projektu uz prosadili, ze volici jsou zapojeni do vsech fazi projektu.Zatímco u nás budou přemlouvat bábu, jen aby se proboha mohlo krást nerušeně dál (viz volby 2010 a úspěch marketingového kalouskorecyklátu). Protože kdo tady nekrade, je ňákej divnej a vyčleňuje se z kolektivu.
z dlouhodobeho hlediska by bylo byvalo lepsi vybudovat solidni mezilidske a pravni vztahy nez se tolik starat o plne penezenky.Jenomže tohle čeští postbolševici, dnes horlivá pravičácká úderka (účel světí prostředky), naprosto nechápou a nikdy nepochopí. Zlato je pro ně prostě to, co se třpytí, i kdyby to bylo čerstvé hovno.
jen my (jako stát) jsme firma ve fázi, kdy ty miliony už není kde krástAle je, dokud státu někdo bude půjčovat, a koneckonců dokud se budou platit daně..
Občas nějaké jiskřičky jsou vidět aneb Pirátské noviny: Achab Haidler končí jako ředitel – kandidoval za Piráty a kritizoval korupci v komunální politice.
Ještě před pěti minutama jsem o tom nevěděl vůbec nic
Aneb: NEBÁT SE, NEKRÁST a INFORMOVAT!
Tiskni
Sdílej: