Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
What is expected from you is neither a search for the culprit nor detective work. When will you believe in me? That is all that matters. If you want to do some detective work, go ahead. If you believe that there is an answer, go and continue to search. This is eternal torture that will not end until you can believe in witches.
Tímto zápiskem bych chtěl zdejšímu obecenstvu představit japonskou "Visual novel" (česky termín asi neexistuje a doslovný překlad zní divně) pod názvem うみねこのなく頃に (Umineko no Naku Koro ni, Když křičí racci). Tento pojem je mimo Japonsko téměř neznámý, takže pro začátek asi bude vhodné zmínit, cože to taková "visual novel" (VN) vlastně je.
Jedná se v podstatě o knihy, které jsou zabaleny do počítačového programu. Text je doprovázen převážně statickými obrázky s jednoduchými grafickými efekty, hudbou a v poslední době je většina komerčních VN i plně namluvena. Výsledek pak může vypadat nějak takto:
Velmi častým prvkem je větvící se příběh s až desítkami možných zakončení, které závisí na sérii voleb během čtení. Celkově by se VN daly přirovnat k téměř zaniklému žánru adventur, ovšem bez hádanek.
Ale zpět k Umineko. Je to zcela lineární (tj. žádné volby ani větvení) VN vytvořená tříčlenným poloamatérským (Dōjin) týmem 07th Expansion.
Proto tu žádné namluvení čekat nemůžeme a grafika je slušně řečeno "celkem jednoduchá". Naopak hudební doprovod je naprosto špičkový a IMO
umocňuje zážitek ze čtení nejméně na dvojnásobek.
Příběh začíná jako typická detektivka. Kinzo Ushiromiya, hlava bohaté a vlivné rodiny, dožívá své poslední dny v rodinném sídle na
soukromém ostrově. Jeho bouřlivé mládí, kdy údajně získal velké bohatství od zlaté čarodějky Beatrice a s jejich pomocí pozvedl rodinu z
prachu na výsluní, už je dávno pryč. Teď je jeho životní náplní studium černé magie a marné pokusy o opětovné vyvolání Beatrice.
Během každoroční rodinné konference, tentokrát v duchu sporů o dědictví, je ostrov náhle zasažen bouří. Brzy poté začne docházet k nevysvětlitelným
a zdánlivě neproveditelným vraždám, nesoucím podpis zlaté čarodějky. Je vrahem člověk nebo zasáhly nadpřirozené síly? Proč se vraždy nápadně
podobají epitafu na čarodějčině portrétu? Přežije vůbec někdo? Tyto a další otázky se honí hlavou osmnácti přítomným členům rodiny a
služebnictvu.
To je ale pouhý povrch celého příběhu, který dál pokračuje naprosto nečekaným směrem. Bohužel popis toho, o čem Umineko doopravdy je,
by znamenalo vyspoilovat celou první epizodu, takže jen naznačím. Očekávejte dekonstrukci detektivního žánru, vrstvy a vrstvy metafikce,
zamyšlení na povahou příběhů a samozřejmě strhující akci . A trolly. Hodně trollů.
Zkrátka doporučuji všem, kdo mají rádi detektivky, originální přístup k vyprávění a podobné postmoderní věci.
K formátu: Umineko vychází po epizodách s půlročním odstupem. Zatím vyšlo sedm epizod a poslední, osmá, má vyjít poslední den v tomto roce.
Předpokládám, že většina lidí zde asi nevládne měsíčním jazykem, takže vás asi budou zajímat překlady. Český neexistuje, nicméně skupina
Witch Hunt pilně pracuje na anglických verzích a za pár týdnů se čeká dokončení sedmé epizody.
Návod k importu disků naleznete na stránkách Witch Huntu (i když předpokládám, že většina zájemců si nejprve ozkouší pochybněji získanou verzi )
Potěšující je rovněž fakt, že Umineko běží pod open-source enginem ONScripter, který lze nativně zkompilovat pro Linux (a pravděpodobně libovolný další systém, na kterém lze rozběhat SDL).
Takže na nic nečekejte a čtěte. Věřím, že nebudete zklamáni.
Tiskni
Sdílej:
…ostatně jako většina adaptací VN…Obzvláště jedná-li se o eroge… Bez těch scén to prostě není ono. Ale jsou i povedené adaptace (Kanon 2006, Clannad, ef aj.)