Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
/etc/asound.conf
. To má ale dva problémy: Za prvé konfigurace při startu systému se musí ošetřit zvlášť, což už
začíná působit silně hackoidně, a za druhé se konfigurák čte pouze při startu programu, takže pro zaregistrování změn se musí všechny
programy vydávající nějaké zvuky restartovat.
Mezi další neduhy alsy patří absence nastavení hlasitosti pro každý program zvlášť (přestože bych čekal, že něco podobného na úrovni
dmixu
nebude problém, problémy s dmixem a
resamplingem a tak dále.
Hledal jsem tedy nějaké alternativy a jako první se nabízí oslavované i zatracované Pulseaudio. To jsem předtím řadil do stejné škatulky frídesktopích zrůdností, jako
NM, něcoKity, nepomuky atd. Po krátkém evangelizačním rozhovoru
na IRC jsem nakonec dospěl k názoru, že by to nemuselo být až tak strašné, a dal tomu šanci.
Jaký je tedy výsledek po dvou dnech pokusů? Inu opravdu to není zas tak špatné. Jak už to tak ale bývá, do dokonalosti PA taky dost chybí.
pavucontrol
je sice hezký, ale chybí mi textový nástroj typu alsamixer
.
consolekitu
mě moc nepotěšila, ale okamžitě jsem na něj pustil Tomoyo, takže by neměl dělat problémy.
Tiskni
Sdílej:
Můžete zkusit OSS (ne to staré z kernelu) - opensound.com, návod na gentoo wiki.
dmix
implementované v alsalib
a tudíž v userspace?
pacmd
sice umí to samé (a víc), co alsamixer
, ale s alsamixerem se pracuje o dost pohodlněji.
Mixer na oné externí zvukovce funguje nějak divně, pod 25% není slyšet vůbec nic, na 25% se hlasitost zvyšuje obrovským tempem.To je skoro jistě chyba v ALSA driveru. Jak to ověřit a co s tím, se dočteš na http://www.pulseaudio.org/wiki/BadDecibel
PA server jsem rozběhal pouze pod "svým" uživatelem. Všichni ostatní mají smůlu. Systémový mód existuje, ale údajně přináší podstatná omezení, tak jsem ho radši ani nezkoušel.U mě to teda funguje tak, že každý uživatel má svůj PA server a podle toho, kdo má v popředí Xka, toho zvuk hraje – má to celkem logiku. Např. když si spustím další relaci pro druhého uživatele, zvuk toho prvního nehraje a hraje jen ten druhého – přepnu se zpátky a hraje zase ten první.