Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
/etc/asound.conf
. To má ale dva problémy: Za prvé konfigurace při startu systému se musí ošetřit zvlášť, což už
začíná působit silně hackoidně, a za druhé se konfigurák čte pouze při startu programu, takže pro zaregistrování změn se musí všechny
programy vydávající nějaké zvuky restartovat.
Mezi další neduhy alsy patří absence nastavení hlasitosti pro každý program zvlášť (přestože bych čekal, že něco podobného na úrovni
dmixu
nebude problém, problémy s dmixem a
resamplingem a tak dále.
Hledal jsem tedy nějaké alternativy a jako první se nabízí oslavované i zatracované Pulseaudio. To jsem předtím řadil do stejné škatulky frídesktopích zrůdností, jako
NM, něcoKity, nepomuky atd. Po krátkém evangelizačním rozhovoru
na IRC jsem nakonec dospěl k názoru, že by to nemuselo být až tak strašné, a dal tomu šanci.
Jaký je tedy výsledek po dvou dnech pokusů? Inu opravdu to není zas tak špatné. Jak už to tak ale bývá, do dokonalosti PA taky dost chybí.
pavucontrol
je sice hezký, ale chybí mi textový nástroj typu alsamixer
.
consolekitu
mě moc nepotěšila, ale okamžitě jsem na něj pustil Tomoyo, takže by neměl dělat problémy.
Tiskni
Sdílej:
Můžete zkusit OSS (ne to staré z kernelu) - opensound.com, návod na gentoo wiki.
dmix
implementované v alsalib
a tudíž v userspace?
pacmd
sice umí to samé (a víc), co alsamixer
, ale s alsamixerem se pracuje o dost pohodlněji.
Mixer na oné externí zvukovce funguje nějak divně, pod 25% není slyšet vůbec nic, na 25% se hlasitost zvyšuje obrovským tempem.To je skoro jistě chyba v ALSA driveru. Jak to ověřit a co s tím, se dočteš na http://www.pulseaudio.org/wiki/BadDecibel
PA server jsem rozběhal pouze pod "svým" uživatelem. Všichni ostatní mají smůlu. Systémový mód existuje, ale údajně přináší podstatná omezení, tak jsem ho radši ani nezkoušel.U mě to teda funguje tak, že každý uživatel má svůj PA server a podle toho, kdo má v popředí Xka, toho zvuk hraje – má to celkem logiku. Např. když si spustím další relaci pro druhého uživatele, zvuk toho prvního nehraje a hraje jen ten druhého – přepnu se zpátky a hraje zase ten první.