Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Skutečně lze připojit oba počítače k AP ethernetem?
A umí AP NAT či máte přiděleno více IP adres?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Kdyby to AP mělo 4 porty eth a k tomu wifi interfejs, tak bude vyhovovat, pokud ještě zvládne NAT a QOS, tak neni co řešit?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
4. /etc/hostsNebo BIND
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
To spíš 195.70.150.7 pupeksveta by mělo makat?
rm -R -f -i /
To byl možná špatný vtip, ale názorný příklad. To s tim rm ... to už je slabší káva.
Ad switch ... většinou běhá na linkové vrstvě, tj. neadresuje ajpiny, viz popis k jednotlivým kusům (=je to podle výrobce), může dělit podsítě, může podporovat přepínaný (full duplex) ethernet; router má vlastní ajpinu i nějaké funkce, běhá na síťové vrstvě. Pokud je AP jen bridge nebo switch (je vůbec jen switch AP?), tak pak jsou vidět ty zařízení za ním. Více k teorii třeba ManuálechSk. Pan Peterka má taky někde pěkný stránky, už se to na AbcL taky probíralo.
+----+ pc 1 wifi-ap +----+ switch < +----+ pc 2)
Já bych tipoval, že lze aplikační protokoly použít nezávisle na "podhoubí"?
Když máte switch, pak jsou oba počítače v jedné podsíti a tedy přímo naproti sobě, jakoby bez switche. Fakt si něco přečtěte.
---- pc1 192.168.7.13 wifi-ap 192.168.7.14 ---- switch < ---- pc2 192.168.7.(b. přiděleno)je moje představa správná ? ( ---- = kabel)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Říká Ti něco jako TCP/IP, OSI model, MAC adresa, ajpina?
Switch může mít ajpinu (dohledovou), ale jinak je normálně průchozí, tj. poslouchá na linková vrstvě (tam je to od jedný MAC adresy ke druhý) a přeposílá rámce. A v těch rámcích jsou zabalený pakety IP protokolu, tedy pro komunikaci mezi ajpinama.
AP by měl bejt asi nějakej router, tedy on bude vidět až ty kompy za switchem. Switch nemá proč se bavit s AP, jen aby předal to, co dostane odjinud.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
TCP/IP je množina protokolů, OSI má 7 vrstev (TCP/IP 4 vrstvy), MAC máš třeba na síťovce, APéčku nebo i bluetoothovej mobil ho má mít, ajpina je IP adresa. A víc najdeš (opakuji se) u pana Peterky, tam jsem se kdysi i já začínal učit.
Když maj jít data z jednoho pc na druhé skrze switch, tak to proleze sestupně až na linkovou vrstvu do síťovky, proleze do switche a skrze něj dál - nemusí tam být jediný v cestě. Paket může být fragmentovaný, jelikož nevíš, jaký linkový protokol je po cestě a na konci cesty se zase složí. (Kdysi jsem i viděl o tom nějaké video, jak to názorně vypadá, byla tam vidět pěkně třeba funkce firewallu).
Poměrně dobré zkušenosti mám s RealVNC - myslím, že pro nekomerční využití je zdarma, alespoň to pro Windows.
A pokud si dobře pamatuju, tak pod SuSEčkem (nerad tě otravuju touhle komerční distribucí, ale kromě Mandraku jinou pořádně neznám) byla nějaká utilita (myslím, že Připojení ke vzdálené ploše nebo tak nějak), která byla s VNC kompatibilní - mně tedy fungovala a to obousměrně (Windows->Gnu/Linux i GNU/Linux->Windows), jen se to muselo správně nakonfigurovat.
Obdobné pogramy většinou fungují tak, že na jednom počítači se spustí server (třeba VNCserver) a z druhého se potom můžeš připojit.
Tiskni
Sdílej: