Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Dvě stanice, jedna s gnu/linuxem, druhá s MS Windows a k tomu wifi AP. A hromada otázek k tomu.
Doposud jsme mněli doma jenom jeden počítač - tedy ješte pár dní to musí být dualboot gnu/linux (debian) || windows (pak to bude sice taky dualboot, ale gnu/linux || pc-bsd). Tento je připojen přes síťový kabel na wifi ap, které obstarává připojení do sítě providera. K tomuto počítači je připojena tiskárna (hp dj 5740 přes usb) (jinak tento model tiskárny vřele doporučuji všem, co se právě chystají koupit si tiskárnu).
Na druhém počítači bude běžet především ms win (xp) a pc je vybaveno síťovou kartou. Oba pc jsou skoro stejné 3 ghz intely (prvni pentium 4 a druhy celeron d), oba mají dostatek diskového prostoru na sata discích. Nuže,
1. otázka je, jak druhý počítač připojit k wifi ap - mám ho připojit přímo, nebo je lepší vložit za ap nějaký "sfič" nebo "svič" (nevím, jak se to píše :-/ ) a na ten připojit 1. a 2. pc?
(UPDATE): když bych si pořídil switch, jak se pak takové zařízení chová (má vlastní ip, nebo jak to pak je?)
(VYŘEŠENO) 2. jak zprovoznit tisk z druhého počítače na tiskárnu prvního (za použití vzniklé domácí sítě) - stačí nakopnout, jaký software
(VYŘEŠENO) 3. oba počítače budou obsahovat složku (a v ní samosebou další podslož.), u níž (nichž) bude žádoucí, aby byla na obou počítačích stejná; chtěl bych, aby docházelo a automatické synchronizaci ve chvíli, kdy budou oba pc běžet - stačí nakopnout, jaký software
(VYŘEŠENO) 4. jak udělat, abych nemusel psát $ ping 192.168.x.y
, ale stačilo například napsat ping civava
a provedlo se ping 192.168.x.y
5. jestli mátě nějaké dobré rady nebo skušenosti, sem s nimi.
6. před pár lety jsem viděl v síti pouze s ms winy aplikaci, která po síti přenášela obraz plochy jednoho pc na druhý a umožnovala posílat v opačném směru klávesové a myší podněty - opensource varianta pro kombinaci gnu/linux // ms win ?
Díky!
Tiskni
Sdílej:
Skutečně lze připojit oba počítače k AP ethernetem?
A umí AP NAT či máte přiděleno více IP adres?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Kdyby to AP mělo 4 porty eth a k tomu wifi interfejs, tak bude vyhovovat, pokud ještě zvládne NAT a QOS, tak neni co řešit?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
4. /etc/hostsNebo BIND
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
To spíš 195.70.150.7 pupeksveta by mělo makat?
rm -R -f -i /
To byl možná špatný vtip, ale názorný příklad. To s tim rm ... to už je slabší káva.
Ad switch ... většinou běhá na linkové vrstvě, tj. neadresuje ajpiny, viz popis k jednotlivým kusům (=je to podle výrobce), může dělit podsítě, může podporovat přepínaný (full duplex) ethernet; router má vlastní ajpinu i nějaké funkce, běhá na síťové vrstvě. Pokud je AP jen bridge nebo switch (je vůbec jen switch AP?), tak pak jsou vidět ty zařízení za ním. Více k teorii třeba ManuálechSk. Pan Peterka má taky někde pěkný stránky, už se to na AbcL taky probíralo.
+----+ pc 1 wifi-ap +----+ switch < +----+ pc 2)
Já bych tipoval, že lze aplikační protokoly použít nezávisle na "podhoubí"?
Když máte switch, pak jsou oba počítače v jedné podsíti a tedy přímo naproti sobě, jakoby bez switche. Fakt si něco přečtěte.
---- pc1 192.168.7.13 wifi-ap 192.168.7.14 ---- switch < ---- pc2 192.168.7.(b. přiděleno)je moje představa správná ? ( ---- = kabel)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Říká Ti něco jako TCP/IP, OSI model, MAC adresa, ajpina?
Switch může mít ajpinu (dohledovou), ale jinak je normálně průchozí, tj. poslouchá na linková vrstvě (tam je to od jedný MAC adresy ke druhý) a přeposílá rámce. A v těch rámcích jsou zabalený pakety IP protokolu, tedy pro komunikaci mezi ajpinama.
AP by měl bejt asi nějakej router, tedy on bude vidět až ty kompy za switchem. Switch nemá proč se bavit s AP, jen aby předal to, co dostane odjinud.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
TCP/IP je množina protokolů, OSI má 7 vrstev (TCP/IP 4 vrstvy), MAC máš třeba na síťovce, APéčku nebo i bluetoothovej mobil ho má mít, ajpina je IP adresa. A víc najdeš (opakuji se) u pana Peterky, tam jsem se kdysi i já začínal učit.
Když maj jít data z jednoho pc na druhé skrze switch, tak to proleze sestupně až na linkovou vrstvu do síťovky, proleze do switche a skrze něj dál - nemusí tam být jediný v cestě. Paket může být fragmentovaný, jelikož nevíš, jaký linkový protokol je po cestě a na konci cesty se zase složí. (Kdysi jsem i viděl o tom nějaké video, jak to názorně vypadá, byla tam vidět pěkně třeba funkce firewallu).
Poměrně dobré zkušenosti mám s RealVNC - myslím, že pro nekomerční využití je zdarma, alespoň to pro Windows.
A pokud si dobře pamatuju, tak pod SuSEčkem (nerad tě otravuju touhle komerční distribucí, ale kromě Mandraku jinou pořádně neznám) byla nějaká utilita (myslím, že Připojení ke vzdálené ploše nebo tak nějak), která byla s VNC kompatibilní - mně tedy fungovala a to obousměrně (Windows->Gnu/Linux i GNU/Linux->Windows), jen se to muselo správně nakonfigurovat.
Obdobné pogramy většinou fungují tak, že na jednom počítači se spustí server (třeba VNCserver) a z druhého se potom můžeš připojit.