Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Takovou otázku jsem si skutečně položil. Nač všechny nové technologie, když máme jednu osvědčenou?
Pořád dořešuji malinkatou domácí síť - sice jenom dva počítače, ale už jsem z toho málem mněl hlavu jak dýni. Na "sdílení" tiskárny mi spousta lidí poradila sambu, a jenom jeden komentář zněl cups. Netušil jsem, že cups umožnuje tisk přes síť a tak jsem málem nainstaloval sambu. Tisk přes cups jede. Samba je podle mně pěkná prasárna, ve vší úctě k její komunitě. Zato ftp - bylo standartizované dříve, něž jsem se narodil (ftp 1985 - já 1990). Je to tak pekelně jednoduché, až to bolí.
V debianím repozitáři balíčků je hromada ftp serverů, ale jeden pure-ftpd
mně uchvátil. Akorát nefunguje skript v init.d - stop funguje, start ne (ani to nenapíše něco ve smyslu "Starting server").
No nevadí. Když jsem viděl konzolového ftp klienta od microsoftu, neubránil jsem se úšklebku. Člověk si mohl klidně číst linuxový manuál pro ftp a používat to na to microsoftí (ikyž některé věci nefungují). No, nevím odkud ms ftp získalo chování jako gnu ftp. Ale je mi to jedno, pořád lepší velice kompatibilní, nežli nekompatibilní.
Tiskni
Sdílej:
Je to sice z deště pod okap, ale u sebe mám místo toho WebDAVNevím proč, ale já WebDAV nějak nemám rád
na NFS mám tu a tam i 13 MB/s...No to už asi docela štěstí bude, když 100 Mbps je 12,5 MB/s