Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Vždycky jsem měl rád nějaké ikonky nebo obrázky či fotečky uživatelů. Tak kde to šlo a připadalo mi to smysluplné, jsem se snažil mít své.
Kdysi jsem používal prostě svoji fotku, pak nakreslený avatar. Ten byl myslím pěkný. Ale jednou jsem si řekl, že je to moc staré a že si udělám nový. Jenže jsem vypadal jak právě opustivší nějaký cvokhaus. No tak to ne. Druhý pokus byl sefektovat svou vlastní fotku v GIMPu, tak aby to vypadalo zajímavě. Ale přeci nevypadám jako zombie (mi řekl spolužák), natož jako nějaká postava z vřískotu, ne?
Jak se to říká, "a teď, babo, raď!" ... snažit se o vytvoření vlastního kresleného avataru? Nebo si obrázek odněkud zkopírovat? Nebo mít radši čistou, neupravenou fotku? Nebo snad nic?
Možná podoknu, že škrtuté wokýnko MS Windows (c) nepovažuji za avatar, protože nikdo nevypadá jako škrtutné okýnko. Teda, jestli tady někdo takový obličej má, ať se přihlásí. Předem přeji upřímnou soustrast.
Aby snad někdo nechtěl říct, že jsem bez estetického citu nebo graficky slepý, tak se může podívat sem
Tiskni
Sdílej:
Možná podoknu, že škrtuté wokýnko MS Windows (c) nepovažuji za avatar, protože nikdo nevypadá jako škrtutné okýnko. Teda, jestli tady někdo takový obličej má, ať se přihlásí. Předem přeji upřímnou soustrast.Zjisti si vyznam slova avatar
Most hacker types don't go in for garish avatars, because they know that it takes a lot more sophistication to render a realistic human face than a talking penis.
Neal Stephenson - Snow Crash, 1992
(Tohleto ať v žádném případě nikdo nebere osobně.)