isd (interactive systemd) je TUI (Text User Interface) nadstavba nad systemd. Videoukázky možností v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod GPLv3.
I QR kód může být nejednoznačný. Záleží na úhlu pohledu. Zkuste pootočit telefon. Pokud chce někdo zkoušet, Zachary Reese vytvořil webovou aplikaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu [Hacker News].
Před 40 lety, v roce 1985, začala hráče počítačových her na tehdy 8bitových počítačích vytáčet protipirátská ochrana LENSLOK (Wikipedie). Hru jste mohli zkopírovat, bez LENSLOKu jste ji ale nemohli spustit. Při spouštění hry se na obrazovce zobrazil "rozsypaný čaj" a pro pokračování jej uživatel musel dekódovat, tj. musel se na něj podívat přes čočky LENSLOKu, přečíst dvě písmena a ty napsat na klávesnici.
Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
zypper ar -f http://download.opensuse.org/source/distribution/leap/$releasever/repo/oss/ repo-source zypper ref zypper si ksysguard5 cp ksysguard5.spec /usr/src/packages/SPECS/ cp CPUINFOBUFSIZE.patch /usr/src/packages/SOURCES/ rpmbuild -ba /usr/src/packages/SPECS/ksysguard5.spec rpm -Uhv --force /usr/src/packages/RPMS/x86_64ksysguard5-5.12.8-lp151.1.1.pf.x86_64.rpm systemctl restart ksysguardd.serviceCPUINFOBUFSIZE.patch
diff -Naur ksysguard-5.12.8.orig/ksysguardd/Linux/cpuinfo.c ksysguard-5.12.8/ksysguardd/Linux/cpuinfo.c --- ksysguard-5.12.8.orig/ksysguardd/Linux/cpuinfo.c 2019-03-05 13:20:46.000000000 +0100 +++ ksysguard-5.12.8/ksysguardd/Linux/cpuinfo.c 2020-01-30 10:53:59.604577796 +0100 @@ -40,7 +40,7 @@ static int HighNumCores = 0; /* Highest # of cores ever seen */ static float* Clocks = 0; /* Array with one entry per core */ -#define CPUINFOBUFSIZE (32 * 1024) +#define CPUINFOBUFSIZE (64 * 1024) static char CpuInfoBuf[ CPUINFOBUFSIZE ]; static int Dirty = 0; static struct SensorModul *CpuInfoSM;V ksysguard5.spec je nutno přidat řádek odkazující na CPUINFOBUFSIZE.patch
Source: https://download.kde.org/stable/plasma/%{version}/ksysguard-%{version}.tar.xz #Source: ksysguard-5.12.8.tar.gz Source1: ksysguardd.service # PATCH-FIX-OPENSUSE 0001-Use-run-for-ksysguardd-s-pid-file.patch Patch0: 0001-Use-run-for-ksysguardd-s-pid-file.patch Patch1: CPUINFOBUFSIZE.patch BuildRequires: extra-cmake-modules >= 1.5.0 BuildRequires: kf5-filesystem BuildRequires: libsensors4-devel BuildRequires: systemd-rpm-macros BuildRequires: xz BuildRequires: cmake(KF5Config) BuildRequires: cmake(KF5CoreAddons) BuildRequires: cmake(KF5I18n) BuildRequires: cmake(KF5IconThemes) BuildRequires: cmake(KF5ItemViews) BuildRequires: cmake(KF5KDELibs4Support) BuildRequires: cmake(KF5NewStuff) BuildRequires: cmake(KF5SysGuard) >= %{_plasma5_version} BuildRequires: cmake(Qt5Core) >= 5.4.0 BuildRequires: cmake(Qt5WebKitWidgets) >= 5.4.0 BuildRequires: cmake(Qt5Widgets) >= 5.4.0 Requires: libksysguard5-helper
Tiskni Sdílej:
Pokud to měl být návod, jak si udělat upravený balíček pro openSUSE, pak bych spíš doporučil
osc checkout openSUSE:Leap:15.2:ksysguard5 # upravit osc build
nebo to rovnou udělat v OBS (a pak už je submit request otázkou jednoho příkazu navíc). Distribuční balíčky vesměs moc nepočítají s tím, že by někdo chtěl používat přímo rpmbuild, takže můžete narazit na různé záhadné problémy.
Ten první příkaz měl být
osc checkout openSUSE:Leap:15.1:Update ksysguard5
/proc/cpuinfo
, kde něco takového nemá šanci fungovat. Správné řešení je nesnažit se odhadnout velikost a načíst celý soubor najednou, ale zpracovávat ho postupně.
mmap()
, nemusím do detailu vysvětlovat, proč na procfs nepůjde použít.
proc_mmap
celkem v jádře existuje. Já tam vidím celé čtyři kusy - z toho tři jsou věci, které mají k něčemu jako /proc/cpuinfo
zatraceně daleko a jeden navíc existuje jen na powerpc.
linux-2.6$ git describe HEAD
next-20200316
linux-2.6$ git grep '[[:space:]]\.mmap[[:space:]]*=' | wc -l
516
Cely ten proc_* je wrapper okolo genericke implementace virtualniho FS v Linuxu, nad kterou je postaveny i sysfs, debugfs, configfs atd.
To jste si ale vymyslel úplně jinou otázku, než na jakou jsem se ptal.
Zkuste se nad tím trochu zamyslet. Ten soubor vzniká on demand a dopředu nezjistíte ani jeho velikost (dostanete nulu). Jak ho chcete mmapovat? Co tomu mmap()
předáte jako velikost?