Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
- se vyzná ve win, skryptování apod. - programuje pod linuxem - má hafo volnýho času (nudí se)V opačném případě by musel chvíli studovat dokumentaci k WMI apod. věcem, být víc placen a ehm, asi jsem pesimista, ale nedávám tomu tady nějak velkou reálnou šanci ... :-/
A pokud se týká scanování těch komplů tak stačí aby to nacanovalo jaké počítače jsou na síti třebas by to mohl zbírat informace týden... jejich jméno, OS, HW a jejich softwarové vybavení (hlavně win). je pravy že u unixu zkoumat jejich soft je docela nereálný, lepe řečeno se mužeme akorát zaměřit na to jestli v systému nejsou známé komerčn programy, ale spíš na scanování linuxu, unixu bych se asi vybodl, protože zjištovat jeslti je v unixu program třebas ls, mv je kravina.
. Pak tu máme houmy (ty by snad i měly být oukej), ale pak tu jsou starý verze jako win 98 a tam WMI prostě nejni. Ve win2000 něco je a něco se dá doinstalovat. Proto říkám, že by byl asi nej onen klient ...Další věcí je, že nevím, jak z linuxu používat WMI, podle mě asi něco takovýho by nešlo, takže musí být prostě klient ...
Samozřejmě že bych si chtěl vydělat prachy a za tvorbu open-source programu by to bylo ještě lepší. Ale tohle vypadá alespoň na týdny práce, a s 5 tisíci Kč by to chtělo s prominutím obrátit se spíše na free software komunitu (free jako free beer)... (Teď mě napadá, že nějaký celkem pěkný web k tomuhle programu by mohl stát akorát tak těch pět litrů.) Jediný open-source software, který se píše téměř „sám od sebe“ je ten, který jeho autor nutně potřebuje k životu. Takže místo nudících se studentů hledat spíše nudící se správce sítě, kterým by se to taky hodilo...
V čem vlastně AuditiSX nestačí - že to neběží v KDE? A nešlo by to pustit v mono nebo wine?
Když každej z uživáků linuxu z čr dá 10kč tak by jsi měl za tenhle program 20 000kč.
Ale chápu že je to věcí názoru. Já jednoduše nemám rád polovičaté věci...
A alespon pak někdo muže řícdi ano předem na linux protože je tam tenhle a tamten nativní prográmek a funguje to velice dobře.
) Ale mě jako I uživáka jde o to aby byla GUI alternativa v KDE, tedy je mě jedno jeslti se sebere už někde hotový kus kodu a doplní se to frontedem. Hlavně jde o to aby kdžy se potom chce přecházet na Linux takse jenom řekne , ano na tyto věci alternativa existuje!
jinak ve větších firmách takovejhle soft k užitku je, u malých(5 PC) je to celkem asi naprd. Samozřejmě samodomo štáralové v linuxu to asi nepoužijou...
nejsem jako jiní přizdichcáči...
skript si mužeš udělat na cokoli ale moc user friendly to není voe.
)
jsi nicka a jako s takovým se s tebou budu bavit! FUCK oFF a začni si mě blokovat aby jsi nepřišel k ujmě ty nicUNIX GURU!
))))
Ani nedokážeš mít mysl dostatečně otevřenou na to aby jsi přihodil nějaký to polínko do ohne. Prostě ty jsi člověk(typ programátora), který to potřebuje nalajnovaný jako kráva která dostane do žlabu žrádlo a prostě žere. Ty dostaneš zadání a prostě programuješ, na invenci, přemýšlení o tom jak by to mohlo být jednoduše nemáš... Možná bohudík...
Na mých nápadench není nic zajímavýho, pouze to že já se snažím o věci které mě zajímají a který já vidím že by se mohli udělat. Pokud je někdo línej a nebo neschopnej a nebo ho to nezajímá tak at neprudí. Já nidky neprudím lidi kteří něco chtějí udělat. Spíše jim vyjevuji podporu at je to cokoli, ale snáším od pseudo GNU/linuxářů maření cesty jen proto že jsou sami neschopní.
Tot vše.
)
Kdyby tě náhodou zajímalo, do čeho bych byl ochotnej investovat čas (na testování, reporty chyb) a třeba i peníze, tak věz, že by to klidně mohl bejt i ten tvůj tolik vysněnej CAD, protože to už považuju za věc poměrně široce využitelnou (já si v CADu třeba přestavoval nábytek v bytě). Primárně mě prostě zajímaj věci, který může využít nejširší veřejnost, nějaký ty, jak se tu nedávno psalo, killer apps. To při vší úctě k tobě a tvý práci prostě nástroje, který bys chtěl, nejsou a nebudou.
Tiskni
Sdílej: