Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
no pokud to bude GPL tak pravděpodobně ten kdo výrobek dostane nebo si ho koupí má právo na plány.
pokud to bude AGPL tak ten kdo s výrobkem pracuje bude mít nárok na plány. Pokud to třeba bude rádio tak ten kdo ho zaslechne by měl mít nárok na plány protože přichází do styku z výstupem výrobku.
Tedy pokud bych poskytnul výrobní dokumentaci k nějakému stroji a ve svém regionu bych vyráběl(ani bych nemusel), tak by mě vubec nevadilo když by v africe vyráběli ten samý stroj, spíše bych participoval z jejih dalších myšlenek.Jo a co takhle kdyby ta afrika byla hnedka ve vedlejsim okrese, kraji nebo statu, kde by si to borec stahnul z netu, vykoumal vyrobni proces s vyrazne nizsimi naklady nez je ten tvuj, pretahl ti zakazniky a zruinoval ti sance na navratnost investic do vyvoje toho, co jsi tak radostne uvolnil...? Motivovalo by te to k navrhu dalsich veci? Z extremu do extremu. To je k nicemu. Urcita rozumna uroven ochrany intelektualniho vlastnictvi musi byt vzdycky.
2) tím že mě vezme zákazníky mě nezrujnuje, pouze střebas budu muset zavřít krám ale makat mužu v klídku na něčem jiném a až ten první týpek co mě o něco připravil bude muset investovat do dalšího vývoje mužu mu udělat to samé a zrujnovat ho stejným způsoběm jako on mne. Nehleděn a to že pokud jsme já tvořil výkresovou dokumentaci tak i když mě zrujnuje tak si muže nechat odemě dělat ruzný změny ve výkresech, samozřejmě za prachy a pod otevřenou licencí protože se už nakazil.
Ta úrověn intelektuálního vlastnictví je věc co si myslíš že je ale vlastně vubec není. Dnes číně už konkurovat nemužeš, mužeš ale podle mě s nimi vymejšlet dohromady a nebo se na ně totálně vykašlat a dělat si svoje věci pro region. Což znamená že zákazník si nebude objednávat schválně levnější věc z číny ale objedná si ho odemě protže jsem to vymyslel dodávám k tomu podporu a je to skvost. Prostě jistí lidé si radši koupí ferrari originál než kopii. A pro ostatní kteří jsou krátkozrací a budou nakupovat z číny hlava nehlava a tak dostanou svůj region či stát do sraček mě jsou jedno. Já vždicky budu mít doma nebo volně ke stažení výkresovou dokumentaci, tkaže si mužu kdykoliv cokoliv vyrobit pro vlastní potřebu a na společnost kašlat.Což znamená že mě je jedno že to budou v číně bouchat na tisíce, když na tom výrobku bude muset bejt napsáno že je jsem to vymyslel já a že je to free constructionA tim napisem na tom nakrmis sebe a svoji rodinu?
budou mě muset poskytnou kompletní výkresovou dokumentaci i s výkresama strojů co to vyrábějí.A krizovou vypravu bys na ne usporadat nechtel?
tím že mě vezme zákazníky mě nezrujnuje, pouze střebas budu muset zavřít krám ale makat mužu v klídku na něčem jinémV klidku? A co kdyz sis na vyvoj te veci pujcil penize s tim, ze je pak splatis z penez vydelanych prodejem te veci? Ty banky budou taky v klidku?
až ten první týpek co mě o něco připravil bude muset investovat do dalšího vývoje mužu mu udělat to samé a zrujnovat ho stejným způsoběm jako on mne.Vazne super system. Takze vysledek bude ten, ze se globalni trh redukuje na pomstu?
Nehleděn a to že pokud jsme já tvořil výkresovou dokumentaci tak i když mě zrujnuje tak si muže nechat odemě dělat ruzný změny ve výkresech, samozřejmě za prachy a pod otevřenou licencí protože se už nakazil.A proc by to delal? Co kdyz ma svoje inzenyry, kteri nemaji problem s tim to navrhnout, ale proste jen poskocil v case diky tomu, ze stavi na tvoji praci?
Dlaší věcí je že jak jsme už napsal mě motivouje k další konstrukci vidina té konstrukce a ne vidina těch peněz.A jak to bez tech penez delas?
Prostě někdo chce lítat do vesmíru a někdo chce vydělávat peníze.Milej zlatej, ja do vesmiru chci
jakou křížovou výpravu? Co to meleš? Když nedají tak nedají, já si jejich výobky taky nekoupím. Nebo ty ano?
Na vývoj si žádné peníze pujčovat nebudu a nidky jsem si nepujčoval. Většinou tvořím takové věci které potřebuju, takže si je vyrobím a v podstatě už první prototyp je funkční. Samo na dalších bych už odladil chyby. pochop že já nevytvářím pro peníze ale pro sebe, stejně jako GNU/Linux vývojáři. )
Trh se bude derukovat na tržní boj! )) Vítej ve skutečném trhu, kde má každej pomalu stejnou příležitost, což tedka není!
)) momentálně existují pouze korporace co mají nad námi nadvládu.
At inženýři klidně pracují. bude mi ctí když použijí mé myšlenky!
bez peněz tvořím protože mně nezajímají. Nemají pro mne žádnou hodnotu. Myslíš že umělec tvoří umění pro peníze? Mylsím že právě ty jsi případ kdy jsi totálně propadnul systému který ti nabulíkoval že i po manželce a dětech musíš chtít za vykonanou práci peníze. Co třeba by jsi narozenné dítě mohlo při narození vzít půjčku a do konce života ti splácet za to že jsi ho vytvořil??? probuď se chlape!
Do vesmíru musíš betj fakt dobrej aby tě tam poslali. Ty pořád hledáš nějakou výhodu přez peníze. ) Což je smutný...
Já přeci nepotřebuju Iphone, PalmPre... Nepotřebuji to ke svému životu... Ty ano? Podle mě až se najde dostatečná skupina lidí co něco potřebuje tak si to udělá, vyrobí, vyvine. Ostatně stejně jako je to v GNU/linuxu.
Penezma akorát urychlíš vývoj nic víc.
Já sice budu makat na zahradě ale míto toho abych si koupil papriku za 50kč, si tu papriku vypěstuji, místo toho abych si kupoval maso v sáčku radši zabiju kozu nebo prase a vodu si vyčerpám z vlastní studny, solárem i ohřeju vodu i v zimě a dřívím zatopím v baráku a vyrobím teplo. takže jediný na čem budu do cca 5-6 let závislej bude elektřina, a na tu a nějaký nákupy věcí už nějak vždicky vydělám... Ostatní jsem si chopen vyrobit sám.Jenze tak to nemuzou delat vsichni a nikdy ani nebudou.
Na vývoj si žádné peníze pujčovat nebudu a nidky jsem si nepujčoval. Většinou tvořím takové věci které potřebuju, takže si je vyrobím a v podstatě už první prototyp je funkční.Jasny, ale vis kolik je na svete lidi, co maji napad, ale nemaji prostredky na to, aby ho realizovali a zaroven nechcipli hlady a neopustila je rodina? Ty prachy si proste musi pujcit od nekoho, kdo tomu napadu veri a komu je pak zpatky splati.
bez peněz tvořím protože mně nezajímají. Nemají pro mne žádnou hodnotu. Myslíš že umělec tvoří umění pro peníze?To maj bejt vsichni umelci?
Hello, I like the ideas of FSF. Free software, free thoughts, free mind. However, that mostly goes only for software, where you don't need anything else but compiler+text editor to develop. I am very interested in opening hardware design, not only the eletrical, but everything you can touch, it has some documentation. And I want to open my designs, so as I am not alone, who wants to do that. But there is a little problem. I miss an appropriate license for such design. I am searching for license very much like GNU GPL, but usable for hardware. In this area, there are some specifical needs, that must be taken in account, in contrast with software. Has every user of ie. knife right to get its docs? I think so. So here I am with my question for you - is here any license like that? Or is GPL usable without modifications? If not, would you do anything to create such license? Because, you, the FSF, have resources and lawyers to form the license.
Linuxu taky prorokovali že na něm nebude nikdo pracovat protože nikdo za nic neplatí ale vida ono to funguje!Vsak taky na jadre drtivou vetsinu prace odvedou ti placeni
Proto jsem svýho času navrhoval vytvořit základní Linux systém bez závislostí s jasně definovaným softwarem a zbytek kompilovat staticky i za cennu dublování a zvyšováním zabraného místa na disku.To jsem tu zminoval taky nekolikrat, ale vzdy jsem byl ukrizovan linuxovymi ultrakonzervativci se slovy "tahni si zpatky k tomu svymu Mac OS X a neoblbuj nam nase ovecky"
Co třeba Creative Commons BY-SA?
Ale ty chceš aby bylo open i všechno co se vytvoří podle těch plánů? (myslim jako ten vlastní výrobek, ne jen plány)
to právě taky moc nevím ;) asi stejně jako jakýkoliv jiný ;)
Krasna utopia, fakt pekny post :)
Až všechno rozkradem, nebudem pracovat, všechno si budeme navzájem pučovat.
Ten pučí to a ten zas tohle a budem mít všechno všichni dohromady.
Tiskni
Sdílej: