NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
sem toteďka myslela že *.ps1 sou zdrojáky v pascalu :D
Tímhle způsobem je správné přistupovat ke každým Windows (nebo jinému proprietárnímu OS). Ideálně virtualizovat, udělat obraz disku a když něco ve Windows shnije, tak se prostě obnoví celý disk. Ta virtuálka nebo fyzický počítač pak běží v oddělené síti, za firewallem, nemůže s nikým komunikovat a nic nemůže komunikovat s ní – kromě počítače, který slouží jako překladiště pro výměnu dat.
Díky tomu odpadá i ten problém s VPN – ten případný VPN klient běží jinde než na těch Windows (dávat do nich heslo k firemní VPN nebo soukromé klíče je hazard).
Já zásadně nic nepřeinstalovávám, vždy se snažím vše vyřešit a kápnout na problém, i když bych to měl řešit celý den. Výsledkem je, že jsem tím ve finále ušetřil spoustu času nejen sobě, ale i jiným správcům, co si přišli pro radu.
Tohle mi dává smysl u svobodného softwaru, kde máš možnost se podívat dovnitř a zjistit, jak to tam funguje (byť i to může zabrat dost času). Ale ne u proprietárního softwaru, který funguje jako černá skříňka, kde se věci prostě dějí a ty často nemáš šanci zjistit proč, natož, abys to chování mohl změnit.
Já se do něj párkrát dívat musel nebo jsem i něco měnil. Ale i když to sám neděláš a jen třeba najdeš hotové řešení na internetu, tak toto řešení dost často pochází od někoho, kdo se do těch zdrojáků podíval – a v případě proprietární černé skříňky tohle nikdo udělat nemůže – jen výrobce toho softwaru, který na to má monopol a na kterého jsi odkázaný.
Tiskni
Sdílej: