Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
sem toteďka myslela že *.ps1 sou zdrojáky v pascalu :D
Tímhle způsobem je správné přistupovat ke každým Windows (nebo jinému proprietárnímu OS). Ideálně virtualizovat, udělat obraz disku a když něco ve Windows shnije, tak se prostě obnoví celý disk. Ta virtuálka nebo fyzický počítač pak běží v oddělené síti, za firewallem, nemůže s nikým komunikovat a nic nemůže komunikovat s ní – kromě počítače, který slouží jako překladiště pro výměnu dat.
Díky tomu odpadá i ten problém s VPN – ten případný VPN klient běží jinde než na těch Windows (dávat do nich heslo k firemní VPN nebo soukromé klíče je hazard).
Já zásadně nic nepřeinstalovávám, vždy se snažím vše vyřešit a kápnout na problém, i když bych to měl řešit celý den. Výsledkem je, že jsem tím ve finále ušetřil spoustu času nejen sobě, ale i jiným správcům, co si přišli pro radu.
Tohle mi dává smysl u svobodného softwaru, kde máš možnost se podívat dovnitř a zjistit, jak to tam funguje (byť i to může zabrat dost času). Ale ne u proprietárního softwaru, který funguje jako černá skříňka, kde se věci prostě dějí a ty často nemáš šanci zjistit proč, natož, abys to chování mohl změnit.
Já se do něj párkrát dívat musel nebo jsem i něco měnil. Ale i když to sám neděláš a jen třeba najdeš hotové řešení na internetu, tak toto řešení dost často pochází od někoho, kdo se do těch zdrojáků podíval – a v případě proprietární černé skříňky tohle nikdo udělat nemůže – jen výrobce toho softwaru, který na to má monopol a na kterého jsi odkázaný.
Tiskni
Sdílej: