Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Tiskni
Sdílej:
Jde o to, že každý, kdo script použije, má jiné disky, jiný počítač.
Právě to přizpůsobení se různým podmínkám má AutoYaST vyřešeno velmi dobře a pokud bych měl stejné míry univerzality dosáhnout ve vlastních skriptech, nakonec bych vlastně jen znovu dělal práci, kterou už jednou někdo udělal.
AutoYaST by mohl zkrátit downtime při instalaci jednoho stejného serveru.
Navrhoval jsem ho proto, že vám zkrátí downtime i při instalaci jednoho konkrétního stroje. Aspoň mně trvá poměrně dlouho (čti: déle, než je mi příjemné) proklikat se nastavením v úvodní části instalace a potom v druhé fázi po instalaci balíčků. S AutoYaSTem v ideálním případě jen nabootuju a za 15-30 minut je hotovo. Ale chce to samozřejmě trochu zkušeností a studia, takže pokud to vypadá, že byste AutoYaST jinak k ničemu nevyužil, tak se to nevyplatí. Můj pohled je samozřejmě zkreslený tím, že AutoYaST už asi sedm let používám, vyznám se v jeho profilech a mám počítač s instalačními a update repository několika posledních verzí.
Máte tam chybu, přepínači -p
příkazu useradd
se nepředává heslo ale jeho hash, tj. co mu zadáte, to se zapíše do /etc/shadow
. Chcete-li nastavit konkrétní heslo, můžete použít chpasswd
. Mimochodem, doufám, že ve skutečnosti používáte jiné heslo než to, které jste nám poslal ve skriptu. :-)
Jinak jen pár poznámek:
pwgen
./etc/sysconfig
).sed -i
postupně na stejný soubor není moc pěkné, IMHO by bylo praktičtější oddělit to do samostatných skriptíků a použít sed -f
.s
". :-)