Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Slovo chlapa:
Když jsem rýpal do Bibriho, že se mu to bude těžko vysvětlovat, měl jsem na mysli přesně tohle. Přesto držím palce a pokusím se šířit osvětu dál i sám;o)
No, uspáno sice Ubuntu úspěšně bylo, dokonce jsem ho potom i probudil, ale zjistil jsem pár základních chybek:
Kdyby se někdo pídil, tak v Ubuntu 5.04 a.k.a. Vousatý ježek funguje s původním jádrem přechod do režimu spánku
Dělá se to třeba takhle: sudo echo 4 > /proc/acpi/sleep
(Zdroj: http://www.linuxsoft.cz/diskuze.php?id_vazba=2316&type_item=8
Úspěšně otestováno, pohříchu při vzdáleném připojení přes ssh, takže sice počítač spinká jako nemluvně, ale nemám nejmenší potuchy jak ho odsud probudit;o))) To se pozná lama... a já to chtěl jen vyzkoušet;). Co už, holt počká než přijdu z práce domů
Jde mi o to, že jak přímo v mém (mám dneska druhé "výdenní", bude se slavit;o), tak v celé řadě dalších bločků tady na abclinuxu se množí série "pochlubení se" řešením zcela triviálních problémů (moje /var/lib/dpkg/lock, někdo vysvetluje, co je to ./configure a tak))
Rád bych znal názor místních (a jiných;o) guru, ba dokonce přímo admina/ů (LL?), jestli je dobrý nápad takhle pěstovat širokou farmu úzkých odpovědí, nebo jestli se s tím máme jít zahrabat někam jinam.
Ptám se předem, než se z komentářů stihnu dozvědět, že ventilování vlastní blbosti sem ale vůůůbec nepatří;o)))
PS: Yeti - už píšu s diakritikou;o)))
Tady dole jsem si stěžoval, že po sobě není Synaptic (apt?) schopný uklidit, konkrétně smazat soubor zámku /var/lib/dpkg/lock a já ho pod rootem musím pokaždé znovu umazat.
Opravdu to bylo (jak radil Peter) spuštěnou automatickou aktualizací. Ne že by měla co tahat, to ne, ale tak minutu trvá, než proběhne celý proces spuštění-očuchání updatu-ukončení. No a v půlce tohohle procesu jsem to vždycky sestřelil trojkombinací Ctrl-alt-Backspace, kvůli problémku s uvítací obrazovkou dm...
Teď už jenom zjistím, kde se automatická aktualizace vypíná a budu (skoro;o) úplně spokojenej.
Když jsem pouštěl Konsoli, abych zkusil pridat a zase odebrat ten nestastny kdetv, se kterým jsem jinak spokojeny, vybafl na me tip dne.
To si pak clovek rekne, ze si z nej vyvojari delaji srandu;o))) Posudte sami - jaky dojem myslite, ze takovy "Tip dne" udela dojem na cloveka, ktery skutecne Tipy dne a Pomocnicky, sponky, zarovicky a podobne ptakoviny cte a pouziva?
Víte že:...že můžete umožnit Konsoli nastavit aktuální adresář jako titulek okna? Pro Bash vložte 'export PS1=$PS1"\[\e]0;\H:\w\a\]"' do svého ~/.bashrc .
Tak nevim. Bud jsem malo svihlej, malo guru, moc lama, nebo je to proste rozbity...;)
Hlásím postupné pokroky;o)))
Už jsem přišel na to, že je blbý nápad zkoušet pouštět KdeTV, když mi to pokaždé shodí Xka, a přešel na XawTV, potažmo TVTime...
Xawtv ale nenajde žádné kanály. Tvtime-scanner je sice najde, ale už je nenechá tvtime po jeho startu načíst - tj. velkolepá přehlídka šumu... Nicméně i šum je krok správným směrem od přemýšlení, jestli náhodou nebudu rekompilovat jádro kvůli saa7134 modulu;o)))
Vedeli jste, ze si muzete nechat poslat CD s Ubuntu zdarma?
Zkuste to tady: http://shipit.ubuntulinux.org/
Chce to jen registraci (to prezijeme;) a pak vyplnit formular, necukalo se to ani pri zadavani CR do adresy a implicitne je tam vyplnena objednavka na 10 CD... Ja vzal pet, aspon to rozdam po kamaradech;o)))
Jestli to skutecne prijde, je to podruhe v zivote, co jsem neco dostal skutecne zdarma;o) (To prvni byla tri DVD se SuSE 9.1;)
Tak jsem taky podlehl módní vlně a k XPckum, troskam Slackwaru a Mandraku (nebo se ted v newspeaku spravne rika Mandriva? Mandrive? A jak se to probuh vyslovuje? (Mandrýv? Mandrajv? Mandrive?) Chudak Bibri az to bude vysvetlovat vsem kolem:( A to za to ani nemuze:o) poridil i Ubuntu 5.04 Hoary Hedgehog.