Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak jsem taky podlehl módní vlně a k XPckum, troskam Slackwaru a Mandraku (nebo se ted v newspeaku spravne rika Mandriva? Mandrive? A jak se to probuh vyslovuje? (Mandrýv? Mandrajv? Mandrive?) Chudak Bibri az to bude vysvetlovat vsem kolem:( A to za to ani nemuze:o) poridil i Ubuntu 5.04 Hoary Hedgehog.
Postreh prvni - pokud se chcete k sedivemu jezkovi (nebo mate lepsi preklad?;o) dostat rychle, sosnete si z ceskeho mirroru CDckovou verzi http://archive.ubuntu.cz/cdimage/releases/5.04/ubuntu-5.04-install-i386.iso
, pokud ovsem touzite (jako ja, kuze lina;o) po KDE, tak jedine KUbuntu. Ne ze by KDE neslo do Hoaryho doinstalovat (jako mne - kuzi line, nechtelo se mi cekat, nez se Kubuntu objevi na ceskem mirroru. Pres Synaptic byly pridany vsechny KDE-baliky bez mrknuti ocka, dokonce se instalator i zeptal na vyber window manageru. Tststs;). DVDcko jsem totiz funkcni nasel jen na torrentu a nemel jsem tu trpelivost cekat...
Zatim pretrvavajici problemy:
- SAA7134 tv karta, resp. jakykoli televizni program. Jede, ale neseje, teda tvari se loadnute, ale neni signal... Ja na to prijdu;o)
- zahadnym zpusobem se mi podarilo nalomit system tak, ze pri startu Xek napoprve nenabehne grafika (bez chybove hlasky, proste zadny signal do vystupu. Ctrl-alt-backspace to pokazde spravi. Mam podezreni, ze tou souvisi s problemem c. 3;)
- Synaptic po sobe zapomina smaznout lock ve /var/lib/dpkg/lock. Vzdycky ho musim rucne odmazat a to je otrava...
Piste zajimave zkusenosti, odkazy, pripominky, narazky na mou lenost dostatecne googlovat a tak;o)
Tiskni
Sdílej:
Nevite někdo jak se dělá taková ta patička dole? :o)