V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Slovo chlapa:
Když jsem rýpal do Bibriho, že se mu to bude těžko vysvětlovat, měl jsem na mysli přesně tohle. Přesto držím palce a pokusím se šířit osvětu dál i sám;o)
No, uspáno sice Ubuntu úspěšně bylo, dokonce jsem ho potom i probudil, ale zjistil jsem pár základních chybek:
Kdyby se někdo pídil, tak v Ubuntu 5.04 a.k.a. Vousatý ježek funguje s původním jádrem přechod do režimu spánku
Dělá se to třeba takhle: sudo echo 4 > /proc/acpi/sleep
(Zdroj: http://www.linuxsoft.cz/diskuze.php?id_vazba=2316&type_item=8
Úspěšně otestováno, pohříchu při vzdáleném připojení přes ssh, takže sice počítač spinká jako nemluvně, ale nemám nejmenší potuchy jak ho odsud probudit;o))) To se pozná lama... a já to chtěl jen vyzkoušet;). Co už, holt počká než přijdu z práce domů
Jde mi o to, že jak přímo v mém (mám dneska druhé "výdenní", bude se slavit;o), tak v celé řadě dalších bločků tady na abclinuxu se množí série "pochlubení se" řešením zcela triviálních problémů (moje /var/lib/dpkg/lock, někdo vysvetluje, co je to ./configure a tak))
Rád bych znal názor místních (a jiných;o) guru, ba dokonce přímo admina/ů (LL?), jestli je dobrý nápad takhle pěstovat širokou farmu úzkých odpovědí, nebo jestli se s tím máme jít zahrabat někam jinam.
Ptám se předem, než se z komentářů stihnu dozvědět, že ventilování vlastní blbosti sem ale vůůůbec nepatří;o)))
PS: Yeti - už píšu s diakritikou;o)))
Tady dole jsem si stěžoval, že po sobě není Synaptic (apt?) schopný uklidit, konkrétně smazat soubor zámku /var/lib/dpkg/lock a já ho pod rootem musím pokaždé znovu umazat.
Opravdu to bylo (jak radil Peter) spuštěnou automatickou aktualizací. Ne že by měla co tahat, to ne, ale tak minutu trvá, než proběhne celý proces spuštění-očuchání updatu-ukončení. No a v půlce tohohle procesu jsem to vždycky sestřelil trojkombinací Ctrl-alt-Backspace, kvůli problémku s uvítací obrazovkou dm...
Teď už jenom zjistím, kde se automatická aktualizace vypíná a budu (skoro;o) úplně spokojenej.
Když jsem pouštěl Konsoli, abych zkusil pridat a zase odebrat ten nestastny kdetv, se kterým jsem jinak spokojeny, vybafl na me tip dne.
To si pak clovek rekne, ze si z nej vyvojari delaji srandu;o))) Posudte sami - jaky dojem myslite, ze takovy "Tip dne" udela dojem na cloveka, ktery skutecne Tipy dne a Pomocnicky, sponky, zarovicky a podobne ptakoviny cte a pouziva?
Víte že:...že můžete umožnit Konsoli nastavit aktuální adresář jako titulek okna? Pro Bash vložte 'export PS1=$PS1"\[\e]0;\H:\w\a\]"' do svého ~/.bashrc .
Tak nevim. Bud jsem malo svihlej, malo guru, moc lama, nebo je to proste rozbity...;)
Hlásím postupné pokroky;o)))
Už jsem přišel na to, že je blbý nápad zkoušet pouštět KdeTV, když mi to pokaždé shodí Xka, a přešel na XawTV, potažmo TVTime...
Xawtv ale nenajde žádné kanály. Tvtime-scanner je sice najde, ale už je nenechá tvtime po jeho startu načíst - tj. velkolepá přehlídka šumu... Nicméně i šum je krok správným směrem od přemýšlení, jestli náhodou nebudu rekompilovat jádro kvůli saa7134 modulu;o)))
Vedeli jste, ze si muzete nechat poslat CD s Ubuntu zdarma?
Zkuste to tady: http://shipit.ubuntulinux.org/
Chce to jen registraci (to prezijeme;) a pak vyplnit formular, necukalo se to ani pri zadavani CR do adresy a implicitne je tam vyplnena objednavka na 10 CD... Ja vzal pet, aspon to rozdam po kamaradech;o)))
Jestli to skutecne prijde, je to podruhe v zivote, co jsem neco dostal skutecne zdarma;o) (To prvni byla tri DVD se SuSE 9.1;)
Tak jsem taky podlehl módní vlně a k XPckum, troskam Slackwaru a Mandraku (nebo se ted v newspeaku spravne rika Mandriva? Mandrive? A jak se to probuh vyslovuje? (Mandrýv? Mandrajv? Mandrive?) Chudak Bibri az to bude vysvetlovat vsem kolem:( A to za to ani nemuze:o) poridil i Ubuntu 5.04 Hoary Hedgehog.