Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
V době, kdy se počítač už možná dvacet let staví jako LEGO, instalace Windows spočívá už pět let ve vložení CD/DVD, zatížení tlačítka Enter a následný doinstalaci ovladačů (...)No vidíš, a já jsem ani to CD s ovladači nepotřeboval.
Tak to pŕ :) Striderove blogposty čítam väčšinou rád, ale štylistika atď. teda vôbec nie je jeho silná stránka.
A ano, kompilace jádra pod NetBSD (i FreeBSD) je opravdu jednoduchá, taky mi to přišlo snadnější než v Linuxu.Asi neznas genkernel. ;o)
To přece není jejich práce, sledovat všechny exotické operační systémy světa (které na desktopu nikdo nepoužívá a pro které není hardware, který prodávají, určen)¨a zjišťovat, zda jedna každá komponenta pod nimi funguje. Odborníka nedělá odborníkem to, že má všechny takového konkrétní věci o každém (pro něj) bezvýznamném detailu v hlavě. I vám by jistě dělalo problémy takhle z hlavy poinformovat o tom, jestli váš hardware funguje pod systémy, které nepoužíváte (namátkou tipnu třeba Syllable, SkyOS – víte to z hlavy, bez internetu?).Jenže teď reaguješ něčím jiným, než bylo v blogu. Obchodník pronesl údajně tohle:
Ano televizní karty máme, jen nevím o čem mluvíte. Co to je FreeBSD a NetBSD?Nejednalo se určitě o supermarket, ale o odborný obchod. Tudíž, i kdyby dotyčný o *BSD systémech neslyšel, bylo by logické, že by mu mělo být jasné, že se jedná o nějaké (jemu neznámé) operační systémy. A věřím, že by byl Strider naprosto spokojený, kdyby reagoval řekněme takto:
ale to je tak asi konecna, o bsd a ostatnich se (tolik) nepise, nemluvi a nevi.
Tiskni
Sdílej: