Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na druhou stranu mi vadi, ze je treba casto zbytecne mapovat pres map, imap i vmap to same. Co se tyce maker, mam radsi automaticke mapovani - ano, Vim to taky umoznuje, ale ma tu urcite ale ohledne nazvu. Jinak vimovska makra jsou fatalne neprehledna, coz povazuji za velky problem.
Co se tyce Vimu, je to rozhodne skvely editor, ale ma jednu podstatnou vadu – neni prilis delan pro pouziti out-of-the box. Vim, ze za to tu budu zlincovan, protoze prece "kazdemu vyhovuje neco jineho a kazdy si chce svuj editor prizpusobit podle sebe", ale na druhou stranu potreby uzivatelu se do opravdu znacne miry shoduji. Vim mam opravdu rad, ale nepouzivam ho prave proto, ze je delan tak, aby si ho kdokoliv mohl, ci spise receno musel nastavit podle sebe - ja chci, aby proste fungoval bez nejakeho hodinoveho nastavovani. Totez, ale jeste ve vetsi mire plati pro Emacs. Skvely editor, ale aby ho clovek nastavoval pul roku. Pouzivam TextMate a jsem spokojeny.
Hmm, no ja mam svoje vypiplane nastaveni veVim mam opravdu rad, ale nepouzivam ho prave proto, ze je delan tak, aby si ho kdokoliv mohl, ci spise receno musel nastavit podle sebe - ja chci, aby proste fungoval bez nejakeho hodinoveho nastavovani.
.vimrc
, ktere nosim s sebou na flash disku. Kdyz nahodou potrebuji pracovat jinde nez u sveho pocitace, je nahrani tohoto malickeho konfiguracniho souboru dilem okamziku.
:set encoding=utf-8nebo do souboru připsat
vim:encoding=utf-8:
Tiskni
Sdílej: