Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »že každý vládní výdaj, znamená ochuzení privátní sféryStatni vydaje znamenaji ochuzeni privatni sfery pouze v pripade, kdy jsou plne vyuzite realne produktivni ekonomicke zdroje. Pokud tyto zdroje vyuzite nejsou (jak je tomu ve velke casti zapadniho sveta od nastupu ekonomicke krize), pak statni vydaje je pomahaji mobilizovat a snizovat tak ekonomicke ztraty zpusobene jejich nevyuzitim. Je pravda, ze statni vydaje budou v nejake forme placeny z vynosu dani, ale celkovy danovy vynos neni konstanta. Je umerny aktualni realne produkci ekonomiky - kdyz zdroje stoji nevyuzite, vybere se mene dani, aniz by nekdo tim ziskal.
vybrané daně odebírají privátním subjektům hotovost, kterou mohou použít pro svou potřebu mnohem účelněji, než to dokáže jakýkoliv státní úředník.Pravda.
Jeden státní projekt z peněz daňových poplatníků znamená mnohem méně soukromých projektů,- Zda jsou prostredky vyuzite ucelne a zda vytvareji pracovni mista, jsou dve zcela odlisna kriteria. - Produkce privatniho a produkce verejneho sektoru nejsou navzajem nahraditelne statky (Vetsinu veci bude nejspis efektivneji produkovat privatni sektor, ale v mnoha pripadech tomu muze byt naopak, nebo je privatni sektor vubec neni schopen produkovat, protoze neexistuje obchodni model, jak je financovat).
Dluhy vytvořené na podporu zaměstnannosti, z dlouhodobého hlediska podvazují privátní iniciativu díky chybějícímu kapitálu v privátní sféře.Coz by byla pravda, kdyby opravdu byly nejake znamky toho, ze v dane chvili je ekonomika limitovana nedostatkem kapitalu. Pri soucasnych nizkych urokovych sazbach a minimalni inflaci je videt, ze ekonomiku v soucasne dobe limituji jine veci, napr. nizke ocekavani budouciho vyvoje spotreby, nebo nizka ochota bank riskovat pujcky podnikum.
Je úplně jasné, že když zaplatím větší daně, zbyde mi méně peněz na soukromou spotřebu, snižuje to mou schopnost investovat, schopnost nakupovat, snižeje se poptávka.Je úplně jasné, že když zaplatíte větší daně, tak tato schopnost investovat zůstane zachována v místě, kde žijete (ani stát peníze nežere, ale ať už přerozdělováním nebo přes státní zakázky vrací do oběhu). Když zaplatíte menší daně, tak čím jste bohatší, tím víc těchto investičních prostředků zmizí úplně někam jinam, tím pádem se snižuje poptávka, zvyšuje se nezaměstnanost a místní ekonomika jde do kopru (typický příklad jsou nadnárodní vlastníci firem, kteří nejraději daně neplatí vůbec a zisky odvádějí do daňových rájů, kde skoro nikdo nežije). To, o čem píšete vy, by platilo tak někdy ve středověku, kdy jste se jako podnikatel prakticky nemohl vystěhovat z města, kde jste žil, takže jste taky musel tamtéž investovat. To už dávno neplatí.
kteří nejraději daně neplatí vůbecOdkaz měl jít semhle: Yes, Britain's open for business – the sort of business that doesn't pay tax
stát peníze žere a utrácí je za naprosté nesmysly a předražené projekty.Těmi nesmyslnými a předraženými projekty je ale vrací do privátní sféry... takže co? Ano, taky jsem toho názoru, že stát by měl zadávat méně státních zakázek těm nejbohatším a více přerozdělovat těm nejchudším, kteří tyto prostředky utrácejí v lokální ekonomice a nespekulují pak s nimi při nakupování finančních derivátů na druhém konci světa.
Je úplně jasné, že když zaplatím větší daně, zbyde mi méně peněz na soukromou spotřebu, snižuje to mou schopnost investovat, schopnost nakupovat, snižeje se poptávkaJe jasne, ze to snizi schopnost nakupovat a investovat, ale neni jasne, zda tato schopnost bude realne vyuzita, tedy zda to skutecne snizi poptavku, zejmena u zdaneni lidi s vysokymi prijmy. Nehlede na to, ze muj argument se primarne tykal nikoliv primo zdaneni, ale spotreby statu financovane jinym zpusobem (napr. prodanim dluhopisu centralni bance pri kvantitativnim uvolnovani meny).
V privátním sektoru, zdroje nejsou nevyužité,Ale samozrejme ze jsou, staci se podivat na statistiky. To ze klasicka ekonomie (kde klasicka ekonomie znamena ekonomie prelomu 19. a 20. stoleti) pracuje s idealizovanymi predpoklady, ze kterych ji vychazi, ze v privatnim sektoru nevyuzite zdroje byt nemohou, je jina vec. Rozdil mezi mnohymi ekonomy a treba fyziky je ale v tom, ze zatimco kdyz fyzik udela vypocet zalozeny na idealizovanych predpokladech a zjisti, ze realita je v nesouladu, tak je mu jasne, ze problem je v nerealistickych predpokladech, zatimco u tech ekonomu (nebo mozna spis politickych priznivcu daneho ekonomickeho smeru) je problem v te realite.
Na které statistiky? Na ty co si vytvořili ti co chtějí, co nejvyšší výběry daní? Která ze statistik se nedá falšovat?Čímž zároveň anulujete svoje vlastní zde prezentované názory, je vám to doufám jasné.
Hlavně cokoliv, co se dělá za státní peníze je neskutečně drahé.A co se dělá za soukromé peníze, je naopak neskutečně levné.
každý vládní výdaj, znamená ochuzení privátní sféry a nakonec i nižší zaměstnanost.Odkudpak se bere ten blábol, že bohatší privátní sféra znamená nakonec vyšší zaměstnanost? Asi z těch čísel, které ukazují, že čím víc privátní sféra bohatne, tím víc se zároveň zvyšuje nezaměstnanost?
Čím bohatší privátní sféra, tím větší poptávka, díky vyšší poptávce vyšší zaměstnanost.Sežeňte si čísla, ty vás vyléčí z vaší ideologické iluze.
protože já je utratím mnohem efektivněji a díky tomu podpořím truhláře, sklenáře, krejčího, protože si třeba pořídím plastová okna, nový oblek, případně skříň a tím dávám práci dalším a dalším.A já je utratím ještě efektivněji, protože si namísto pořizování toho, co už dávno mám, uložím u Madoffa anebo nakoupím finanční deriváty, co už ztratily kontakt s reálnou ekonomikou a jen tak poletují světem. Heč. A když mi takhle jednoduše stát zvedne míru zisku z mého podnikání, tak se vykašlu na nějaké inovace a budu dál produkovat maximálně neefektivně, když mám ty nižší náklady, však ono to tak může pokračovat donekonečna... až nebudu konkurenceschopný, tak si zařvu a nechám si snížit ještě daně anebo dokonce budu chtít dotace a zase budu king.
, pokud mi stát vezme 100 000 Kč a dá je na prožrání státnímu aparátu, který nic neprodukuje, jen bobtnáJo, jo, státní aparát je takový pohádkový drak, žijící v hluboké jeskyni a peníze žere a bobtná a bobtná. Tak, milé děti, a zítra tu o Červené karkulce, kde nám roli státního aparátu zastoupí vlk.
zatím v ideologickém zajetí jste vy a čísla jste nepředložil.Jo jo, vzdělání. Buď ho máte, anebo o něj musíte žebrat v internetových diskusích.
A přijde mi docela logická. Tedy, když uvažuji, že jsem soukromý investor, běžný člověk, který sice není lidumil, ale není ani zloděj, co většinu zisku, terý svou činností vytvořil, zase investuje do různých oblastí.Když tak uvažuji, že i když jednomu malému chudému českému rádobykapitalistovi, kterého sice živí prodej vlastní práce a který ač se prohlašuje za kapitalistu, tak své prakticky veškeré zisky zkonzumuje (a nazývá investicí, neboť tím přispívá k pracovním příležitostem jiných), by velice pomohlo, kdyby mohl takto privátně zkonzumovat i to, co dosud odvádí na daních do veřejné pokladny, neboť by tak zřejmě přispěl ještě více k pracovním příležitostem jiných a rozkvětu ekonomiky vůbec, tak mi nepřijde vůbec logické, že by takto mělo fungovat cokoliv jiného než malí čeští rádobykapitalisti.
Jestli mu většinu peněz vezme stát a rozdělí je mezi neschopné dady, kteří nic neprodukuji, pouze berou peníze, tak ten člověk pracovní místa nevytvoří.Na druhou stranu tím vlastně uvrhuje stát lidi do stavu nejrůznějších závislostí a čím více takových závisláků, tím více roste potřeba těch, co se léčbou závislostí živí, což se projevuje např. tak, že něco z těch peněz, které stát ostatním sebral, rozdělí veřejně financovaná instituce schopným jílkům. Takže nejenže vznikají pracovní místa, ale dokonce tím podporuje stát i nové kapitalisty
rozdělí veřejně financovaná instituce schopným jílkům.Práce v blázinci je na zdravotní pojištovnu, ale proti zdravotnímu a sociálnímu pojištění nic nemám.Ale zdravotní a sociální pojištění jsou taky de facto daně, které stát bere schopným a rozděluje neschopným. Uznejte, že kdyby stát nevymáhal zákonem TV poplatky, tak byste mohl svoje pořady prodat do nějaké komerční televize, anebo kdyby zákonem nevybíral a nepřerozděloval pojištění, tak byste si mohl smlouvat daleko lepší ceny s daleko bohatšími klienty, kteří by tak vytvářeli základ vašeho bohatství.
Lidi mají nehezký zvyk uvažovat v extrémech.Na to jsem četl krásný termín - odezdikezdizmus.
každý dolar vládních výdajů musí být okamžitě, nebo později zaplacen z daní.Mozna, ale neznamena to ze kazdy vydaj je spatny (pokud ano doporucuji Somalsko nebo Haiti tam zadny stat neni...). Rada vydaju jsou ciste investice -- pekny priklad je treba projekt Apollo, "sileny vydaj" ve sve dobe hodne kritizovany jako nepotrebny, dnes je zrejme ze to byla investice ktera se mnohonasobe vratila.
každý vládní výdaj, znamená ochuzení privátní sféry*kazdy vydaj* ...? tomu sam neverite
Fyzik ma stesti, ze muze od matematiky (drive ci pozdeji) prejit k pokusu a overit si co rika. Ekonomie to stesti nema...Což bohužel neznamená, že ekonomové pokusy nedělkají. Dělaní. Na nás. A často za bouřilvého jásotu. Alespoň ze začátku ... I když vlastně ano, je tu něco, kde je možné ekonomiku testovat: MMORPG. Některé mají HDP srovnatelné s menšimy rozvojovými zeměmi. Sice se poznatky ekonomiky založené na masakrování fantastických oblud v praxi asi moc neuplatní, nicméně i tak lze v takovýchto hrách testovat obecné ekonomické zákonitosti (hlavně inflaci) bez toho, aniž by vám do toho ekonomové a politici mluvili.
Poradil mi Pedro abych si zkusil načíst něco k ekonomické historii Velké Británie. Ortodoxně keynesiánská hospodářská politika 70 let vedla k recesi a ortodoxně neoliberální politika Thacherové vedla také k recesi. Vím, že jsem několikrát četl, že každá doba má svoje cykly. Dobu prosperity a dobu krize, případně recese.
Zdá se mi to podobné lidskému životu. Žijeme, stárneme, umíráme. Bez ohledu na kvalitu a způsob života. Zestárneme a máme potíže. Větší, menší. Pak umíráme. Bez ohledu na cokoliv. Stejný výsledek při rozdílnosti kvality života. Vlastně záleží jen jak onen život vnímáme, jestli jako svobodní lidé, což je pocit, nebo jako lidé, kterým se zdá, že vždy budou loutkami druhých, což je také pocit. Preferuji pocit svobodu. Proto preferuji „konservativní přístupy k životu.” Být za sebe odpovědný a pokusit se stát na vlastních nohou. Ne vždy vede onen přístup k nějakému zvláštnímu ekonomickému zázraku, ovšem pro mne je důležité být v rámci možností, odpovědný za svůj život sobě samému.
Tedy je mi bližší ten konservativní způsob života založený na vlastní odpovědnosti za svoje štěstí. Z toho důvodu třeba chodím pěšky o dovolené, protože ten to způsob cestování poskytuje onu možnost jít skutečně kam chci, kam hranice lidských, tedy mých schopností dovolují. Nejde mi o správnou teorii, ale o to co mi ona teorie poskytuje. Nevadí mi, že knihu napsal novinář, který nebyl ekonom. Nevadí mi, že je kolik let stará. Protože obsahuje principy, které vyznávám. Zažil jsem mnoho reforem libovolné oblasti. Na základě nejnovějších poznatků. Výsledek byl většinou tristní. Chaos, ještě větší dluhy, více nezaměstnaných, více nevzdělaných. Ty reformy zahajovali a hájili lidé, kteří byli přesvědčeni, že mají klíč k novému a vše staré je překonané.
Takže jsem se rozhodl vzdělat a vzdělávám se tím, co je mi asi nejbližší.Aneb fáze utvrzování se ve vlastních předsudcích (čtu jen to, co se mi líbí). Zajímavé to začíná být obvykle tehdy, když se člověk začne vzdělávat hlavně v tom, co ty jeho vlastní dosavadní iluze nemilosrdně bourá.
doporučuji Liberální institut a knihy on-line. je jich tam docela dost, aby jste konečně pochopil, že vaše komunistické bludy zůstanou bludy. Ty jsem četl, poslouchal čtyřicet let, nějak už je nemusím.Asi jste je nečetl a neposlouchal dost intenzivně, protože jinak byste si všiml, jak se ty komunistické bludy těm vámi doporučovaným liberálněinstitučním velice podobají. Hlavně povyšováním ideologie nad realitu.
Takže knihy z Liberálního institutu nemilosrdně bourají iluze i těch co propagují nutnost státních zásahů do ekonomiky za cenu nesplatitelných dluhů.No, já nemyslel vzděláním hltání ideologické propagandy, především ne to, že jednu vyměníte za druhou
2) Já nejsem státní zaměstnanec jako vy a nepobírám sociální dávku jako vy.
3) Já si hájím své zájmy. ))
I když, ono je to vlastně jedno, stejný pseudoargumenty po tolik měsíců, je to už nuda.
Bez základny není ani nadstavba... je krásné, když proponent liberální ekonomie používá ve své argumentaci Marxistická hesla.
ty základní finance byly a moc se nezadlužitMožná vás to překvapí, ale "finance" byly, jsou a budou příslibem dodání zboží/služeb v budoucnu, tedy vlastně dluhem.
Jen se nesmí půjčovat v době, kdy je problém se splácením. To je začátek konce. A také důvod půjčky je nesmírně důležitý. Půjčovat si na zbytné věci je chyba, pokud je finanční situace napjatá. To jsou prostě známá fakta.Známá fakta hlavně jsou, že jakmile USA poleví v životě na dluh, tak se hroutí světová ekonomika. To samé v menším se děje v evropských státech, které seškrtají příjmy (daně) a výdaje. To pak podusí interní poptávku a zbude jen vývoz... ale kam? Jedině tam, kde se ochotně zadlužují... jakmile si v místě našeho exportu přestanou půjčovat na zbytné věci, tak končí i náš export. Aneb ukažte jedinou fungující ekonomiku na světě, která se obejde bez zadlužení (což by popíralo samotnou podstatu peněz), podíváme se, jak to dělají a budeme mít vyhráno. Takže dluhy = ekonomický rozvoj, šetření = stagnace ve spirále až úpadek. Ukažte, kde to funguje jinak.
Stejne tak plati cim vyssi dane tim chudsi zeme. Protoze tim vetsi moznost rozkradeni.Nevím, jak se chcete srovnat s tím, že aspoň v Evropě platí, že čím nižší daně, tím více zadlužená země. Je to možná už za vaším obzorem vnímání, ale vědět byste to jako začínající ekonom měl (mimochodem, jedna z příčin řeckých problémů je právě snížení daní, ale o tom naše mediální propaganda raději mlčí, protože se to nehodí do módní ideologie). Možnost rozkradení zůstává úplně stejná, i když je v kase díky nízkým daní málo. Akorát to, co po tom rozkradení zbyde, je ještě míň než bylo předtím.
Takze plati cim mene penez ve statni sprave tim mensi moznost zchudnout jen proto, ze mi progresivni dan vezme tolik aby se mohlo nalit do cizich kapes ruznych zlodejicku jejichz schopnost krast se zvysuje kazdym prichodem na pracoviste za nadprumernou mzdu.Aneb když vás bolí noha, tak se bolesti zbavíte nejlépe tím, že ji uříznete. Taky možnost.
štýl toho pána s nickom dad to rozhodne nie je )
konfrontácie pre záujemcu )
Tiskni
Sdílej: