Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
. Je však dobré se podívat do historie a všude tam, kde levice vládne. (Jistě, třeba ve Skandinávii také má velký vliv - ale to je trochu něco jiného, zde je zachována demokracie v plném slova smyslu). Každý takový systém, který mění přerozdělování, musí své metody bránit. To právě vede k totalitářství.Jenze pravdivost tohodle vrzeni (a celeho prispevku) velmi zavisi na vhodne zvolene definici toho, co znamena 'levice'. Pokud se budu drzet rozdeleni na levici a pravici tak, jak se bezne pouziva zapadnim tisku, tak levice a pravice se bezne strida v zapadni evrope a USA (demokrate a republikani) a nevidim, ze by to tam vedlo k totalitarstvi (a pokud to tam nekde castecne smeruje, tak spis ze strany politiku, ktere jsou 'pravicovejsi' nez jejich oponenti - treba Bush ci Berlusconi). Nema ale moc smysl prit se o tom, ktera definice levicovosti ci pravicovosti je 'spravnejsi', definince pojmu jsou v podstate arbitrarni. Hlavni chyba tohoto prispevku D. Smolika je v tom, ze pomoci zmateni pojmu vznika falesne dilema - kdo oponuje 'pravici' (v Jilko-Smolikove pojeti) musi byt priznivce 'levice' (v Jilko-Smolikove pojeti), i kdyz mezi temi pojmy je takova mezera, ze se do ni vejde pulka zapadnich politiku.
Pane Jílku, problém je hodně v tom, že zdejší čtenáři a autoři příspěvků jsou většinou podstatně mladší než jsme my. Zkušenosti jsou nepřenosné. Levicové ideály jsou velmi chytlavé a méně zkušení lidé jim snadno podlehnou, zejména v době nestability a krizeNo mě naopak přijde, že levicově orientovaní čtenáři abclinuxu se rekrutují z oblasti těch starších a drtivá většina návštěvníků ze skupiny 20-30 jsou pravicově orientovaní.
zkusenosti mi fakt chybi, ale kdyz je nekdo ma tak se necham poucit
Pokud si tedy nejaky ekonomicky nazor na prerozdelovani ten narok cini, a bali to do nejake objektivni pravdy, je to podvod.Ale to prece neni pravda. Muzu mit prece normativni, mimoekonomicky (treba politicky) stanovenou cilovou funkci, a pak hledani cesty jeji maximalizace je ciste objektivni odborna ekonomicka otazka, kde v moznych resenich muze byt zahrnute treba prerozdelovani.
Uznavam, ze to tak byt muze, ale pokud se bavime o beznych ekonomickych smerech (ktere se oznacuji za pozitivisticke, jako treba neoliberalismus), tak ty se (i pres proklamace) timto problemem nezabyvajiPokud je mi znamo, tak bezne ekonomicke smery se vubec nestaraji o cilovou funkci, jako spis o predikci typu 'kdyz se udela to a to, pak vysledek bude takovy a takovy' bez ohledu na nejake cile. Ekonomie ma sice tvrzeni o pareto-optimalite volneho trhu, ale to neznamena, ze by pozadovala dosahovani pareto-optimality (napr. Samuelson ve sve ucebnici exlicitne varuje pred michanim politickych cilu a ekonomickych tvrzeni). Neoliberalismus je spis politicky nez ekonomicky smer (i kdyz castecne svazany s neoklasicistickymi ekonomy).
To moje prohlaseni se tedy tyka soucasne situace, kdy v mediich vystupuji ruzni "ekonomicti odbornici"Mam pocit, ze tito 'ekonomicti odbornici' jsou casto stejni ekonomicti odbornici, jako jsou ruzni 'pocitacovi specialiste' vystupujici v mediich pocitacovi specialiste.
rikaji normativne vetsine obyvatel, co by se melo udelat, a pritom to vydavaji za pozitivisticka tvrzeniAno, takove manipulace jsou nechutne, nicmene nemene casty je i opacny pripad, kdy se argumentuje normativne na veskrze pozitivistickou otazku.
Za socíku bylo špatně? Mám známého na venkově, ten tvrdí, že ne. Měl pivo za dvě koruny, jistou práci, večer hospoda a klid. Teď se musí o práci bát, pivo je dražší. A to, že může cestovat nebo mít jiné vymoženosti, jej nezajímá.Jak říká můj kamarád. Někomu holt stačí kus žvance a Rudé právo ....
Tiskni
Sdílej: