Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Na prečítanie tohoto blogu som musel niekoľkokrát posunúť scrollbar. Mňa to asi neposunulo nikam, ale bolo to fajn. Ostatne, ako vždy. Len drobná otázka: v Kanade sa dá rozumne praktikovať turizmus? Mal som za to, že je tam zima jak v ruskom filme
ze by to dneska u sazelu krapet protah?
Třeba svádí zas něj. sexykočku. Uvidíme. Možná bude další tematický blog.Tady má někdo schopnost předpovídat budoucnost, hustý!
freebsd a jeho "distribuce" na desktopy pc-bsd a desktop bsd sem uz taky zkousel, ale bylo to na me malo linuxovy. nicmene jestli to s linuxem pude takhle od desiti k peti dal (hodne lidi vcetne me si hodne stezuje na mizernou odezvu kdyz se ma neco zapisovat nebo cist z disku, k tomu se vsechno vecne prepisuje a predelava takze zrovna v momente kdy nejaka soucast zacne uspokojive fungovat tak ji nahradi necim uzasne novym co ani zdaleka nefunguje tak dobre a nez se to dodela uz tam zase cpou nejakou novinku), zvazim prechod ...
27 palcu to by se mi ani nevslo na stul Alt+F2 taky patri k mym oblibenym zkratkam.
jestli to s linuxem pude takhle od desiti k peti dal (hodne lidi vcetne me si hodne stezuje na mizernou odezvu kdyz se ma neco zapisovat nebo cist z disku, k tomu se vsechno vecne prepisuje a predelava takze zrovna v momente kdy nejaka soucast zacne uspokojive fungovat tak ji nahradi necim uzasne novym co ani zdaleka nefunguje tak dobre a nez se to dodela uz tam zase cpou nejakou novinku), zvazim prechod ...Taky o tom už dlouhou dobu uvažuji. NetBSD a FreeBSD občas používám už léta, ale nikdy jsem si to, kvůli praktickým potížím (ovladače, softwarová kompatibilita...) nemohl nasadit jako hlavní systém. Ale ten problém s prací disku je na Linuxu už na hranici snesitelnosti - ta chyba tam je už několik let, strašné spousty lidí to potvrdily, ale nikdo neví co s tím (jaderní vývojáři o tom dávno ví, vedly se o tom kilometrové diskuse, ale bezvýsledně). V podstatě pro mě na dnešním Linuxu jde buď číst/zapisovat z disku, nebo se systémem pracovat. Obojí současně už dlouho není možné, ten systém je při práci s diskem kompletně tuhý, celé dlouhé minuty vůbec nereaguje. Jediná záchrana pro mě bylo změnit I/O scheduler na ac, ale teď v nové verzi jádra přišli s tím vylepšením, že ten (podle nich zastaralý a zbytečný) I/O scheduler odstranili. Takže čekám jako na smilování až přijde NetBSD 5.1 a FreeBSD 8.1 a budu se modlit, aby ty zásadní problémy s nimi v těch nových verzích už pominuly... Protože pak už zbývá snad jen to Haiku (tam se taky blíží nová zásadní verze).
Tiskni
Sdílej: