Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Tiskni
Sdílej:
Na prečítanie tohoto blogu som musel niekoľkokrát posunúť scrollbar. Mňa to asi neposunulo nikam, ale bolo to fajn. Ostatne, ako vždy. Len drobná otázka: v Kanade sa dá rozumne praktikovať turizmus? Mal som za to, že je tam zima jak v ruskom filme
ze by to dneska u sazelu krapet protah?
Třeba svádí zas něj. sexykočku. Uvidíme. Možná bude další tematický blog.Tady má někdo schopnost předpovídat budoucnost, hustý!
freebsd a jeho "distribuce" na desktopy pc-bsd a desktop bsd sem uz taky zkousel, ale bylo to na me malo linuxovy. nicmene jestli to s linuxem pude takhle od desiti k peti dal (hodne lidi vcetne me si hodne stezuje na mizernou odezvu kdyz se ma neco zapisovat nebo cist z disku, k tomu se vsechno vecne prepisuje a predelava takze zrovna v momente kdy nejaka soucast zacne uspokojive fungovat tak ji nahradi necim uzasne novym co ani zdaleka nefunguje tak dobre a nez se to dodela uz tam zase cpou nejakou novinku), zvazim prechod ...
27 palcu to by se mi ani nevslo na stul Alt+F2 taky patri k mym oblibenym zkratkam.
jestli to s linuxem pude takhle od desiti k peti dal (hodne lidi vcetne me si hodne stezuje na mizernou odezvu kdyz se ma neco zapisovat nebo cist z disku, k tomu se vsechno vecne prepisuje a predelava takze zrovna v momente kdy nejaka soucast zacne uspokojive fungovat tak ji nahradi necim uzasne novym co ani zdaleka nefunguje tak dobre a nez se to dodela uz tam zase cpou nejakou novinku), zvazim prechod ...Taky o tom už dlouhou dobu uvažuji. NetBSD a FreeBSD občas používám už léta, ale nikdy jsem si to, kvůli praktickým potížím (ovladače, softwarová kompatibilita...) nemohl nasadit jako hlavní systém. Ale ten problém s prací disku je na Linuxu už na hranici snesitelnosti - ta chyba tam je už několik let, strašné spousty lidí to potvrdily, ale nikdo neví co s tím (jaderní vývojáři o tom dávno ví, vedly se o tom kilometrové diskuse, ale bezvýsledně). V podstatě pro mě na dnešním Linuxu jde buď číst/zapisovat z disku, nebo se systémem pracovat. Obojí současně už dlouho není možné, ten systém je při práci s diskem kompletně tuhý, celé dlouhé minuty vůbec nereaguje. Jediná záchrana pro mě bylo změnit I/O scheduler na ac, ale teď v nové verzi jádra přišli s tím vylepšením, že ten (podle nich zastaralý a zbytečný) I/O scheduler odstranili. Takže čekám jako na smilování až přijde NetBSD 5.1 a FreeBSD 8.1 a budu se modlit, aby ty zásadní problémy s nimi v těch nových verzích už pominuly... Protože pak už zbývá snad jen to Haiku (tam se taky blíží nová zásadní verze).