Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Instalace se nám povedla hned na poprvé, pouze jsme museli dát jiný jádro, protože x-server řádně nenastavoval rozlišení monitoru. Tuhle vadu jsem zachytil už předtím a i když jsem se pokusil ručně nastavit rozlišení v xorg.conf, tak nic. Až novější jádro zafungovalo.Kdo že jí to zachytil?
(Bavíme se o vašem TroubleMate a výstupu na externí monitor?
)
A co jste měl teda za problém s editací konfiguráku?
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1920x1440" "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
) Jakej proboha?
nerikam ze to nutne timhle, ale je to moznost. ja mam nastesti nvidii s binarnima ovladacema, tak se me to nedotklo, ale kdyz se kdysi (to sem mel jeste ubuntu) prepisovali nejaky firewire a usb ovladace v jadre, tak mi to taky poradne asi pul roku nefungovalo ...
musim to přepsat...
# File generated by XFdrake (rev )
# **********************************************************************
# Refer to the xorg.conf man page for details about the format of
# this file.
# **********************************************************************
Section "ServerFlags"
Option "DontZap" "False" # disable <Ctrl><Alt><BS> (server abort)
#DontZoom # disable <Ctrl>><Alt><KP_+>/<KP_-> (resolution switching)
AllowMouseOpenFail # allows the server to start up even if the mouse does not work
EndSection
Section "Module"
Load "dbe" # Double-Buffering Extension
Load "v4l" # Video for Linux
Load "extmod"
Load "glx" # 3D layer
Load "dri" # direct rendering
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "monitor1"
VendorName "Plug'n Play"
ModelName "21P4"
HorizSync 30-118
VertRefresh 50-160
Option "PreferredMode" "1600x1200"
# TV fullscreen mode or DVD fullscreen output.
# 768x576 @ 79 Hz, 50 kHz hsync
ModeLine "768x576" 50.00 768 832 846 1000 576 590 595 630
# 768x576 @ 100 Hz, 61.6 kHz hsync
ModeLine "768x576" 63.07 768 800 960 1024 576 578 590 616
EndSection
Section "Device"
Identifier "device1"
VendorName "ATI Technologies Inc"
BoardName "ATI Radeon X1950 and earlier"
Driver "ati"
Option "DPMS"
Option "AccelMethod" "EXA"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "screen1"
Device "device1"
Monitor "monitor1"
DefaultColorDepth 24
Subsection "Display"
Depth 8
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 15
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 16
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "layout1"
Screen "screen1"
EndSection
posraný < a >
ani <!-- / !--> nepomohlo
Navíc, když diskutuje moc lidí je to nepřehledný.LOL!
+1
a tenhle automaticky generovanej xorg.conf mam uz dlouho (a predtim sem dlouho fungoval uplne bez nej) a taky to funguje (a to tam zadny mody ani nenmam)! 
# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig: version 1.0 (buildmeister@builder63) Mon Mar 23 15:33:27 PST 2009
Section "ServerFlags"
Option "AutoAddDevices" "False"
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
EndSection
Section "Files"
EndSection
Section "Module"
Load "dbe"
Load "extmod"
Load "type1"
Load "freetype"
Load "glx"
EndSection
Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "Unknown"
HorizSync 30.0 - 110.0
VertRefresh 50.0 - 150.0
Option "DPMS"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection
od ty doby radsi vsude cpu nvidii (tam mi jde tv out zapnout/vypnout na jedno kliknuti a nemusi se vubec hrabat do xorg.conf, jenom s kvalitou vystupu nejsem uplne spokojenej)
lspci 1:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 661/741/760 PCI/AGP or 662/761Gx PCIE VGA Display Adapter
Nebo by to mohlo znamenat, že vám to neutáhne grafika (případně podpora v ovladači? monitor to neumí?), takže po restartu to najede do defaultu (což je ale vlastně asi blbost). Zamyslim se nad tim a zkusim si pustit obraz třeba ve 1542x 1186
Co to udělá
(II) RADEON(0): Printing DDC gathered Modelines: (II) RADEON(0): Modeline "1440x900"x0.0 106.50 1440 1520 1672 1904 900 903 909 934 -hsync +vsync (55.9 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "800x600"x0.0 40.00 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync (37.9 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "640x480"x0.0 31.50 640 656 720 840 480 481 484 500 -hsync -vsync (37.5 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "640x480"x0.0 25.18 640 656 752 800 480 490 492 525 -hsync -vsync (31.5 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "720x400"x0.0 28.32 720 738 846 900 400 412 414 449 -hsync +vsync (31.5 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1280x1024"x0.0 135.00 1280 1296 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync (80.0 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1024x768"x0.0 78.75 1024 1040 1136 1312 768 769 772 800 +hsync +vsync (60.0 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1024x768"x0.0 65.00 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -hsync -vsync (48.4 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "800x600"x0.0 49.50 800 816 896 1056 600 601 604 625 +hsync +vsync (46.9 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1280x1024"x0.0 108.00 1280 1328 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync (64.0 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1440x900"x0.0 136.75 1440 1536 1688 1936 900 903 909 942 -hsync +vsync (70.6 kHz) (II) RADEON(0): Printing probed modes for output VGA-0 (II) RADEON(0): Modeline "1440x900"x59.9 106.50 1440 1520 1672 1904 900 903 909 934 -hsync +vsync (55.9 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1280x1024"x75.0 135.00 1280 1296 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync (80.0 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1280x1024"x60.0 108.00 1280 1328 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync (64.0 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1440x900"x75.0 136.75 1440 1536 1688 1936 900 903 909 942 -hsync +vsync (70.6 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1024x768"x75.1 78.80 1024 1040 1136 1312 768 769 772 800 +hsync +vsync (60.1 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "1024x768"x60.0 65.00 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -hsync -vsync (48.4 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "800x600"x75.0 49.50 800 816 896 1056 600 601 604 625 +hsync +vsync (46.9 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "800x600"x60.3 40.00 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync (37.9 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "640x480"x75.0 31.50 640 656 720 840 480 481 484 500 -hsync -vsync (37.5 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "640x480"x60.0 25.20 640 656 752 800 480 490 492 525 -hsync -vsync (31.5 kHz) (II) RADEON(0): Modeline "720x400"x70.1 28.32 720 738 846 900 400 412 414 449 -hsync +vsync (31.5 kHz)No nevim o co se vlastně pokoušíte, ale to vaše "podivný rozlišení" tam nevidim
# File generated by XFdrake (rev )
# **********************************************************************
# Refer to the xorg.conf man page for details about the format of
# this file.
# **********************************************************************
Section "ServerFlags"
Option "DontZap" "False" # disable <Ctrl><Alt><BS> (server abort)
#DontZoom # disable <Ctrl><Alt><KP_+>/<KP_-> (resolution switching)
AllowMouseOpenFail # allows the server to start up even if the mouse does not work
EndSection
Section "Module"
Load "dbe" # Double-Buffering Extension
Load "v4l" # Video for Linux
Load "extmod"
Load "glx" # 3D layer
Load "dri" # direct rendering
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "monitor1"
VendorName "Plug'n Play"
ModelName "21P4"
HorizSync 30-118
VertRefresh 50-160
Option "PreferredMode" "1600x1200"
# TV fullscreen mode or DVD fullscreen output.
# 768x576 @ 79 Hz, 50 kHz hsync
ModeLine "768x576" 50.00 768 832 846 1000 576 590 595 630
# 768x576 @ 100 Hz, 61.6 kHz hsync
ModeLine "768x576" 63.07 768 800 960 1024 576 578 590 616
EndSection
Section "Device"
Identifier "device1"
VendorName "ATI Technologies Inc"
BoardName "ATI Radeon X1950 and earlier"
Driver "ati"
Option "DPMS"
Option "AccelMethod" "EXA"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "screen1"
Device "device1"
Monitor "monitor1"
DefaultColorDepth 24
Subsection "Display"
Depth 8
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 15
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 16
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "layout1"
Screen "screen1"
EndSection
Matně si vzpomínám, že jsem se ale kdysy rejpal ještě někde jinde, když jsem přemlouval 14' nebo 15' CRT na 1280x1024
Potřebuji ihned, tj. dnes funkční monitor? Vyzkouším nové jádro a problém je vyřešen. A pak někdy, v době zimního spánku (kdy se ani polštáře na zahradu nehýbou
) prověřím, jak to vypadá s tou konfigurací ..
Já jsem prostě praktik a co v praxi funguje, to se pro mě počítá. *** Potřebuji ihned, tj. dnes funkční monitor?V tom případě bych doporučil změnit distro
pak jsem na sebe hrdý, že jsem našel řešeníTo já samozřejmě vždycky taky
ale už sem to dlouho nepotřeboval.
nesnidam, nesvacim, nestihnu to nestacim ... 
vypada to na obrazovce delsi nez to ve skutecnosti je. navic to bylo dneska zajimavy, o to to bylo snazsi. jen tak dal ...
asi bych mel jit taky, co jinyho taky muzu delat? reagovat na vlastni komentare je trapny. tak prani dobre noci vsem lide dobre (z)vule ...

a pri trose stesti mi zbydou i drobny na to pivo ...
kdyz si clovek dobre vybere hardware tak mu nejmin pulka potencialnich problemu hnedle odpadne.Tak tohle sem nikdy nedělat nemusel
povedla se ti pekna konstrukce vetna
že i za Alžírské války, bylo mnoho Arabů, co bojovaly za Francii a nakonec velká část muslimů žijících dnes ve Francii, jsou potomci těchto vojáků. Ti co neuprchli po válce do Francie s těmi se zase nemilosrdně vypořádali Arabové. Jo 130 let společných dějin Francouzů a Arabů má něco do sebe. Asi by to stálo za prostudování.
tohle že by byl napsal jílek? 
Tiskni
Sdílej: