Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
emerge -uDNv world
emerge -ua worldProtože nebazíruju na tom, abych měl všechny balíčky absolutně up-to-date. Ty důležité balíčky se časem zaktualizují samy od sebe (protože je mám ve worldu), nebo nějakým jiným updatem.
etc-update
použím spolu s vimdiff
– co umí, to zmerguje sám, co neumí, to mi otevře ve vimu pěkně oba soubory vedle sebe se zvýrazněnými změnami. Upravím konfigurák podle svých představ, uložím a nechám etc-update, ať jím nahradí původní soubor (nebo naopak nechám smazat aktualizaci). Pro mne je to dostatečně pohodlné a přitom mám kontrolu nad tím, jaký konfigurák vznikne.
emerge -avu world
emerge -pv world
nebo emerge -pv system
a z vysledku vyberu par veci. a oneshoot nepouzivam takze muj world bude asi peknej bordel emerge -uavtDN world; revdep-rebuild; dispatch-conf
dispatch-conf má tu výhodu, že umí změny konfiguráků verzovat. Bohužel vydolovat ty změny z rcs už není nic jednoduchého
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No myslím si, že ty hypotetické optimalizace za to nestojí. Bohatě mi stačí když musím kvůli gcc kompilovat celý systém.
Jen malá poznámka: gcc se kompiluje třikrát už samo od sebe. Nejprve starou verzi gcc, pak novým gcc (zkompilované starou verzí gcc) a nakonec se ještě překompiluje sebou samým.
Navíc při kompilaci -e world se system zkompiluje taky, takže podle mě bohatě stačí
emerge -e system && emerge -e worldPřípadně před to můžu ještě dát
emerge -e gcc
Pokud by se kompiloval system i world dvakrát, tak se gcc zkompiluje celkem dvanáckrát.
No myslím si, že ty hypotetické optimalizace za to nestojí.O tom myslím není sporu
Jen malá poznámka: gcc se kompiluje třikrát už samo od sebe. Nejprve starou verzi gcc, pak novým gcc (zkompilované starou verzí gcc) a nakonec se ještě překompiluje sebou samým.To jsem netušil, je o tom někde víc info? To dělá Gentooovský ebuild nebo přímo gcc make?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ale to už je fakt jenom pro někoho, kde nechce v systému ani bit nějak spojený s předchozí verzí.bohužel toho standardními prostředky nedocílí, neb balíčkovač velmi často "zapomene" smazat staré soubory ... onehdy jsem na jednom stroji zjistil, že má v adresáři /usr/kde/3.4 spoustu blbostí, a přitom dávno jede na 3.5, tak jsem začal zjišťovat, kterým balíčkům patří, hm, žádným, takže by mi to v systému zřejmě zůstalo na věky, kdybych si toho nevšiml ...
Tak jsem to nakonec našel tady: Installing GCC: Building. Ve skutečnosti je to trochu komplikovanější
The bootstrapping process will complete the following steps:
miho ~ # emerge -upD system | wc -l 64 miho ~ # emerge -upD world | wc -l 273 miho ~ # hmm, tak na to prdim! -su: hmm,: command not found
emerge -uDatv system
emerge -uDatv world
dispatch-conf
revdep-rebuild
dispatch-conf
Tiskni
Sdílej: