Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
emerge -uDNv world
emerge -ua worldProtože nebazíruju na tom, abych měl všechny balíčky absolutně up-to-date. Ty důležité balíčky se časem zaktualizují samy od sebe (protože je mám ve worldu), nebo nějakým jiným updatem.
etc-update
použím spolu s vimdiff
– co umí, to zmerguje sám, co neumí, to mi otevře ve vimu pěkně oba soubory vedle sebe se zvýrazněnými změnami. Upravím konfigurák podle svých představ, uložím a nechám etc-update, ať jím nahradí původní soubor (nebo naopak nechám smazat aktualizaci). Pro mne je to dostatečně pohodlné a přitom mám kontrolu nad tím, jaký konfigurák vznikne.
emerge -avu world
emerge -pv world
nebo emerge -pv system
a z vysledku vyberu par veci. a oneshoot nepouzivam takze muj world bude asi peknej bordel emerge -uavtDN world; revdep-rebuild; dispatch-conf
dispatch-conf má tu výhodu, že umí změny konfiguráků verzovat. Bohužel vydolovat ty změny z rcs už není nic jednoduchého
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No myslím si, že ty hypotetické optimalizace za to nestojí. Bohatě mi stačí když musím kvůli gcc kompilovat celý systém.
Jen malá poznámka: gcc se kompiluje třikrát už samo od sebe. Nejprve starou verzi gcc, pak novým gcc (zkompilované starou verzí gcc) a nakonec se ještě překompiluje sebou samým.
Navíc při kompilaci -e world se system zkompiluje taky, takže podle mě bohatě stačí
emerge -e system && emerge -e worldPřípadně před to můžu ještě dát
emerge -e gcc
Pokud by se kompiloval system i world dvakrát, tak se gcc zkompiluje celkem dvanáckrát.
No myslím si, že ty hypotetické optimalizace za to nestojí.O tom myslím není sporu
Jen malá poznámka: gcc se kompiluje třikrát už samo od sebe. Nejprve starou verzi gcc, pak novým gcc (zkompilované starou verzí gcc) a nakonec se ještě překompiluje sebou samým.To jsem netušil, je o tom někde víc info? To dělá Gentooovský ebuild nebo přímo gcc make?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ale to už je fakt jenom pro někoho, kde nechce v systému ani bit nějak spojený s předchozí verzí.bohužel toho standardními prostředky nedocílí, neb balíčkovač velmi často "zapomene" smazat staré soubory ... onehdy jsem na jednom stroji zjistil, že má v adresáři /usr/kde/3.4 spoustu blbostí, a přitom dávno jede na 3.5, tak jsem začal zjišťovat, kterým balíčkům patří, hm, žádným, takže by mi to v systému zřejmě zůstalo na věky, kdybych si toho nevšiml ...
Tak jsem to nakonec našel tady: Installing GCC: Building. Ve skutečnosti je to trochu komplikovanější
The bootstrapping process will complete the following steps:
miho ~ # emerge -upD system | wc -l 64 miho ~ # emerge -upD world | wc -l 273 miho ~ # hmm, tak na to prdim! -su: hmm,: command not found
emerge -uDatv system
emerge -uDatv world
dispatch-conf
revdep-rebuild
dispatch-conf
Tiskni
Sdílej: