Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
emerge -uDNv world
emerge -ua worldProtože nebazíruju na tom, abych měl všechny balíčky absolutně up-to-date. Ty důležité balíčky se časem zaktualizují samy od sebe (protože je mám ve worldu), nebo nějakým jiným updatem.
etc-update
použím spolu s vimdiff
– co umí, to zmerguje sám, co neumí, to mi otevře ve vimu pěkně oba soubory vedle sebe se zvýrazněnými změnami. Upravím konfigurák podle svých představ, uložím a nechám etc-update, ať jím nahradí původní soubor (nebo naopak nechám smazat aktualizaci). Pro mne je to dostatečně pohodlné a přitom mám kontrolu nad tím, jaký konfigurák vznikne.
emerge -avu world
emerge -pv world
nebo emerge -pv system
a z vysledku vyberu par veci. a oneshoot nepouzivam takze muj world bude asi peknej bordel emerge -uavtDN world; revdep-rebuild; dispatch-conf
dispatch-conf má tu výhodu, že umí změny konfiguráků verzovat. Bohužel vydolovat ty změny z rcs už není nic jednoduchého
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No myslím si, že ty hypotetické optimalizace za to nestojí. Bohatě mi stačí když musím kvůli gcc kompilovat celý systém.
Jen malá poznámka: gcc se kompiluje třikrát už samo od sebe. Nejprve starou verzi gcc, pak novým gcc (zkompilované starou verzí gcc) a nakonec se ještě překompiluje sebou samým.
Navíc při kompilaci -e world se system zkompiluje taky, takže podle mě bohatě stačí
emerge -e system && emerge -e worldPřípadně před to můžu ještě dát
emerge -e gcc
Pokud by se kompiloval system i world dvakrát, tak se gcc zkompiluje celkem dvanáckrát.
No myslím si, že ty hypotetické optimalizace za to nestojí.O tom myslím není sporu
Jen malá poznámka: gcc se kompiluje třikrát už samo od sebe. Nejprve starou verzi gcc, pak novým gcc (zkompilované starou verzí gcc) a nakonec se ještě překompiluje sebou samým.To jsem netušil, je o tom někde víc info? To dělá Gentooovský ebuild nebo přímo gcc make?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ale to už je fakt jenom pro někoho, kde nechce v systému ani bit nějak spojený s předchozí verzí.bohužel toho standardními prostředky nedocílí, neb balíčkovač velmi často "zapomene" smazat staré soubory ... onehdy jsem na jednom stroji zjistil, že má v adresáři /usr/kde/3.4 spoustu blbostí, a přitom dávno jede na 3.5, tak jsem začal zjišťovat, kterým balíčkům patří, hm, žádným, takže by mi to v systému zřejmě zůstalo na věky, kdybych si toho nevšiml ...
Tak jsem to nakonec našel tady: Installing GCC: Building. Ve skutečnosti je to trochu komplikovanější
The bootstrapping process will complete the following steps:
miho ~ # emerge -upD system | wc -l 64 miho ~ # emerge -upD world | wc -l 273 miho ~ # hmm, tak na to prdim! -su: hmm,: command not found
emerge -uDatv system
emerge -uDatv world
dispatch-conf
revdep-rebuild
dispatch-conf
Tiskni
Sdílej: