Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
emerge -uDNv world
emerge -ua worldProtože nebazíruju na tom, abych měl všechny balíčky absolutně up-to-date. Ty důležité balíčky se časem zaktualizují samy od sebe (protože je mám ve worldu), nebo nějakým jiným updatem.
etc-update
použím spolu s vimdiff
– co umí, to zmerguje sám, co neumí, to mi otevře ve vimu pěkně oba soubory vedle sebe se zvýrazněnými změnami. Upravím konfigurák podle svých představ, uložím a nechám etc-update, ať jím nahradí původní soubor (nebo naopak nechám smazat aktualizaci). Pro mne je to dostatečně pohodlné a přitom mám kontrolu nad tím, jaký konfigurák vznikne.
emerge -avu world
emerge -pv world
nebo emerge -pv system
a z vysledku vyberu par veci. a oneshoot nepouzivam takze muj world bude asi peknej bordel emerge -uavtDN world; revdep-rebuild; dispatch-conf
dispatch-conf má tu výhodu, že umí změny konfiguráků verzovat. Bohužel vydolovat ty změny z rcs už není nic jednoduchého
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No myslím si, že ty hypotetické optimalizace za to nestojí. Bohatě mi stačí když musím kvůli gcc kompilovat celý systém.
Jen malá poznámka: gcc se kompiluje třikrát už samo od sebe. Nejprve starou verzi gcc, pak novým gcc (zkompilované starou verzí gcc) a nakonec se ještě překompiluje sebou samým.
Navíc při kompilaci -e world se system zkompiluje taky, takže podle mě bohatě stačí
emerge -e system && emerge -e worldPřípadně před to můžu ještě dát
emerge -e gcc
Pokud by se kompiloval system i world dvakrát, tak se gcc zkompiluje celkem dvanáckrát.
No myslím si, že ty hypotetické optimalizace za to nestojí.O tom myslím není sporu
Jen malá poznámka: gcc se kompiluje třikrát už samo od sebe. Nejprve starou verzi gcc, pak novým gcc (zkompilované starou verzí gcc) a nakonec se ještě překompiluje sebou samým.To jsem netušil, je o tom někde víc info? To dělá Gentooovský ebuild nebo přímo gcc make?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ale to už je fakt jenom pro někoho, kde nechce v systému ani bit nějak spojený s předchozí verzí.bohužel toho standardními prostředky nedocílí, neb balíčkovač velmi často "zapomene" smazat staré soubory ... onehdy jsem na jednom stroji zjistil, že má v adresáři /usr/kde/3.4 spoustu blbostí, a přitom dávno jede na 3.5, tak jsem začal zjišťovat, kterým balíčkům patří, hm, žádným, takže by mi to v systému zřejmě zůstalo na věky, kdybych si toho nevšiml ...
Tak jsem to nakonec našel tady: Installing GCC: Building. Ve skutečnosti je to trochu komplikovanější
The bootstrapping process will complete the following steps:
miho ~ # emerge -upD system | wc -l 64 miho ~ # emerge -upD world | wc -l 273 miho ~ # hmm, tak na to prdim! -su: hmm,: command not found
emerge -uDatv system
emerge -uDatv world
dispatch-conf
revdep-rebuild
dispatch-conf
Tiskni
Sdílej: