Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
ďakujem.
Ahoj Tomáš.. jedine čo som zmenil je wallpaper. CentOS je velmi svižné distro.. Veľká zmena hlavne úžas je že GNOME je 2.16 a Firefox je v 3 verzii :) jedna z veci co som urobil hned je update balikov a bolo to do 200mb. inac testovana verzia ktoru som skusal je 5.3
Jakej má distro vliv na podporu virtualizace? Vždyť to samý bych mohl používat třeba na Archu...
Zatial som ešte neskúšal Xen ale podla mna ja na Fedore/CentOS rozchodim virtualizaciu skor nez ty na Archovi.
KVM by mi na Archu klidně jelo, kdybych na to měl CPU a Xen mě nezajímá (ale v AURu je kernel26-xen).
Jak říkají lidé z Red Hatu... "Testování na živých králicích"... ;)
ako som napisal ked som dal instalovat KVM tak mi nahodilo jadro bez PAE.. mozno bude aj tu problem.
ak smiem.. ako je to z legalnostou Vmware? Player je free a vytvorenie virt ako je na tom?
Neviem už odkial som stiahol Flachplayer 10 pre i386 a ako rpm baliček a normalne prehrava flash ale na youtube sem tam problem s videjkom kedze zobrazi len sedu plochu a zvuk ide. neviete s tym niekto helfnut?
To AVG normalne preskenuje windows particiu pripojenu na RW. AVG je dostupny ako free a ako rpm balicek tiez. Tiez aj Acrobat reader normalne sa da stiahnut ako rpm balicek.
Tiskni
Sdílej: