Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
[citation needed]
moc toho typka nepoznam... je z ruska ale co mi povedal ze to pisal sam. co mu zase ja moc neverim,.. je take porekadlo, ze sa hovory : "to si az priam pyta aby niekto za tym bol" takze tak... urcite za tym je niekto z MS
existuje určitá množina úkonů, která na Windows dělat nejde, nebo se na nich dělá mnohem hůře, je nepopiratelný fakt. Samozřejmě to platí i opačně, existují věci, které nejdou na Linuxu - zejména co se týče specializovaného SW/HWJenomže s tím, jak rychle se vyvíjí i naprosto nespecializovaný SW v nelinuxovém světě a ten linuxový za tím klopýtá, nejdou najednou na Linuxu ani úplně triviální věci, jako např. vytisknout text k události z kalendáře v prostředí KDE v plném rozsahu, tady je prostě systém chytřejší a text po první stránce pro tisk prostě neexistuje a víc než jednu stránku nevytiskne - možná prkotina, na kterou jsem narazil zrovna teď, ale tyhle a podobné věci popírají tolik proklamovanou svobodu uživatelů linuxových OS, a to bych se vsadil, že to je jen proto, že se při vývoji nemyslelo na to, že by tohle (plánovací kalendář) mohl chtít někdo vážně používat. “Linux should not go to schools because most of its applications look like as if schoolboys created them.” Sometimes it seems that Linux developers simply humiliate users because this huge amount of mistakes and faults cannot be explained in other reasonable ways. Něco na tom bude.
ale tyhle a podobné věci popírají tolik proklamovanou svobodu uživatelů linuxových OS “Linux should not go to schools because most of its applications look like as if schoolboys created them.” Sometimes it seems that Linux developers simply humiliate users because this huge amount of mistakes and faults cannot be explained in other reasonable ways.Mně se zdá, že obrovské množství takovýchto nedomyšleností je všude. Nemyslím si, že by na tom např. SW od MS byl nějak výrazně lépe.
Nemyslím si, že by na tom např. SW od MS byl nějak výrazně lépe.Ale je. Jde o to, že skutečně při vývoji open source je zájem vývojáře tím určujícím pro funkčnost programů: co používám já, to bude funkční, co nepoužívám já, s tím se nebudu mazat. Určitě legitimní přístup, o to se hádat nechci. Řekl bych, že se MS určitě více řídí tím, co bude používat většina uživatelů SW (tím sice znechutí určitý malý okruh specialistů, kteří mají svérázné potřeby v jedné speciální oblasti SW a vůbec žádné potřeby v oblasti všeobecného SW; ale to nemůže vadit, ani z logiky přístupu k vývoji ani z logiky udržení tržního podílu).
Nemyslím si, že by na tom např. SW od MS byl nějak výrazně lépe.Třeba takové MS Office, ať už si o nich myslí kdo chce co chce, jsou podle mě v tomto směru fakt dobrý SW. Ve směru dotaženosti, komplexnosti funkcí, a přítomností "chyb blokujících práci" - jako že třeba nejde něco vytisknout, protože se s tím nepočítalo. Používám MS Office z roku 2003 bez jakéhokoliv service packu, jen s konvertorem pro ten jejich OOXML nebo jak se ty něcoX formáty jmenují. Občas člověk narazí na nelogičnost v chování, ale přestože používám v takovém Wordu většinu funkcí, nikdy jsem nenarazil na evidentní bug. Poslední OpenOffice už se tomu začínají funkčně přibližovat, bohudík. Přeci jen je na tom viděl, že je to dělané stylem: vývoj funkcí - testování - opravy - testování - release. A ne jako u většiny OSS, kde jsou fáze vývoje/testování/release prolnuté, a radši než precizní oprava známých chyb se pořád pracuje na vylepšování, čímž se zase nové chyby vytvoří.
eh to vyzera na to iste :) mozno to je jeho stranka.....
"Další zajímavá věc je statitika ukazující že procento uživatelů Linuxu je téměř identické s procentem duševně chorých lidí."Že by i v Rusku znali našeho BLEKa?
Pamatuju, jak se tvářili spolucestující, když jsme jednou při cestě vlakem probírali téma "Mezihvězdné válčení a jaké zbraně při něm použít".A toto plané fantazírování řadíš mezi odborné debaty nebo ty filozofické?
No, byla to obdoba "uvadění románových příběhů na pravou míru", takže spíš odborná, tedy alespoň tak odborná, jak může být odborná debata vedená amatéry. Nakonec jsme došli v debatě k tomu, že kosmická válka ve stylu toho, co se vyskytuje ve filech a seriálech, by nejspíš vůbec nefungovala, jenže na druhou stranu válčení, které by bylo realistické, by bylo z diváckého pohledu nezajímavé.Pamatuju, jak se tvářili spolucestující, když jsme jednou při cestě vlakem probírali téma "Mezihvězdné válčení a jaké zbraně při něm použít".A toto plané fantazírování řadíš mezi odborné debaty nebo ty filozofické?
Otázka na Rádio Jerevan: „Je pravda, že kosmonaut Gagarin vyhrál v loterii automobil?” Odpověď: „Ano, máte naprosto pravdu. Nebyl to však kosmonaut Gagarin, nýbrž učitel Afanasij Krivošejov, a nevyhrál automobil, ale ukradli mu bicykl.”
http://en.wikipedia.org/wiki/Illumination_Software_Creator
) video záznam je uveřejněný na youtube
prezentace v roce 2009: http://www.youtube.com/watch?v=YoYL4R3Te2s
v roce 2010: http://www.youtube.com/watch?v=xkgahANeq14
PS: Tenhle týpek dělá na youtube už nějakou dobu pořad Linux action show, takže bych to bral jako celkem objektivní pohled :)
Tiskni
Sdílej: