Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
AMD je vynikajúca voľba pre menej náročný linuxový desktop.
Rozhodol som sa pre upgrade pc a po neuspešnom pokuse som znovu siahol po značke AMD tentokrát po niečom menej náročnom. Trošku mi prišlo vhod uvedenie AM1, ktoré splnilo moje očakávania: je to úsporné riešenie s dostatočným výkonom aspoň oproti Celeronu 847 od Intelu.
Bez zbytočných slov uvediem HW ktorý som vybral:
ASUS dodáva hneď dvojicu dosiek pre AM1 cpu a to v mini itx a micro atx veľkosti, ASUS AM1M-A
http://www.alza.sk/asus-am1m-a-d1148627.htm
s procesorom AMD Athlon 5350 funguje linux bez problemov, jedná sa o APU a pre svoju funkčnosť grafická jednotka Radeon R3 vyžaduje uzavreté Catalysty ktoré musia byť aspoň vo verzii 14.1 (zatial som nenašiel pre Ubuntu PPA repozitar s najnovším Catalystom). V distribúcii Slackware / Salix sa inštalácia podarila bez problémov a funguje aj 3D.
Tiskni
Sdílej:
Lubuntu mi nabehlo s KMS v nativnom rozliseni 1920x1080 ale 3D bolo nepouzitelne. pre Ubuntu zatial nie je PPA repozitar, zvolil som teda Slackware kde som si driver skompiloval. nakoniec som sa rozhodo lze vyuzijem graficku kartu co mi ostala s predosleho pc, NVIDIU GT620 od Gigabyte.
pre tu nvidiu taktiez uzavrety driver a funguju cez wine na medium detaily take veci ako Oil Rush, Diablo III ci Starcraft 2
V distribúcii Slackware / Salix sa inštalácia podarila bez problémov a funguje aj 3D.Vždyť ten výpis z glxgears pod tím ukazuje, že nefunguje (minimálně vsync).
suhlasim vyssie nieco je s 3D, ktore nefunguje korektne s najnovsimi uzavretymy Catalystamy. Cez wine sa mi nepodarilo spustit hru Oil Rush pretoze chybalo nejake extension, nejako som to neriesil kedze som do systemu pridal NVIDIU GT620 graficku kartu