Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
AMD je vynikajúca voľba pre menej náročný linuxový desktop.
Rozhodol som sa pre upgrade pc a po neuspešnom pokuse som znovu siahol po značke AMD tentokrát po niečom menej náročnom. Trošku mi prišlo vhod uvedenie AM1, ktoré splnilo moje očakávania: je to úsporné riešenie s dostatočným výkonom aspoň oproti Celeronu 847 od Intelu.
Bez zbytočných slov uvediem HW ktorý som vybral:
ASUS dodáva hneď dvojicu dosiek pre AM1 cpu a to v mini itx a micro atx veľkosti, ASUS AM1M-A
http://www.alza.sk/asus-am1m-a-d1148627.htm
s procesorom AMD Athlon 5350 funguje linux bez problemov, jedná sa o APU a pre svoju funkčnosť grafická jednotka Radeon R3 vyžaduje uzavreté Catalysty ktoré musia byť aspoň vo verzii 14.1 (zatial som nenašiel pre Ubuntu PPA repozitar s najnovším Catalystom). V distribúcii Slackware / Salix sa inštalácia podarila bez problémov a funguje aj 3D.
Tiskni
Sdílej:
Lubuntu mi nabehlo s KMS v nativnom rozliseni 1920x1080 ale 3D bolo nepouzitelne. pre Ubuntu zatial nie je PPA repozitar, zvolil som teda Slackware kde som si driver skompiloval. nakoniec som sa rozhodo lze vyuzijem graficku kartu co mi ostala s predosleho pc, NVIDIU GT620 od Gigabyte.
pre tu nvidiu taktiez uzavrety driver a funguju cez wine na medium detaily take veci ako Oil Rush, Diablo III ci Starcraft 2
V distribúcii Slackware / Salix sa inštalácia podarila bez problémov a funguje aj 3D.Vždyť ten výpis z glxgears pod tím ukazuje, že nefunguje (minimálně vsync).
suhlasim vyssie nieco je s 3D, ktore nefunguje korektne s najnovsimi uzavretymy Catalystamy. Cez wine sa mi nepodarilo spustit hru Oil Rush pretoze chybalo nejake extension, nejako som to neriesil kedze som do systemu pridal NVIDIU GT620 graficku kartu