abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Zajímavý článek

    Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2025. Ke konci roku 2025 vlastnila 349 462 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, byla 1,36 %. V roce 2024 to bylo 1,57 %. V roce 2023 to bylo 1,70 %. V roce 2022 to bylo 1,37 %.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:55 | Zajímavý software

    Nástroj sql-tap je proxy mezi aplikací a databází, které zachytává všechny SQL dotazy a zobrazuje je v terminálovém rozhraní. Zde lze téměř v reálném čase zkoumat dotazy, sledovat transakce a spouštět SQL příkaz EXPLAIN. Podporované databázové systémy jsou pouze PostgreSQL a MySQL. Zdrojový kód je dostupný na GitHubu, pod licencí MIT.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.2 textového editoru Vim (Vi IMproved). Přináší vylepšené doplňování, podporu schránky ve Waylandu, podporu XDG Base Directory (konfigurace v $HOME/.config/vim), vylepšené Vim9 skriptování nebo lepší zvýrazňování změn. Vim zůstává charityware. Nadále vybízí k podpoře dětí v Ugandě. Z důvodu úmrtí autora Vimu Brama Moolenaara a ukončení činnosti jím založené charitativní organizace ICCF Holland projekt Vim navázal spolupráci s charitativní organizaci Kuwasha.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    14.2. 12:33 | Zajímavý projekt

    Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    14.2. 12:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.7.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.2. 05:00 | Komunita

    Všem na AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, Mastodon, 𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    13.2. 19:44 | Zajímavý projekt

    Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.2. 17:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.2. 12:11 | IT novinky

    Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    13.2. 11:44 | IT novinky

    Před 34 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně (a slavnostně) připojila k Internetu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (3%)
     (4%)
     (1%)
     (12%)
     (27%)
    Celkem 873 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Linux Desktop, Everyday

    "freely ye have received, freely give"



    Ako nainštalovať ChromeOS Flex: budeš potrebovať
    Chrome prehliadač do ktorého
    nahodíš Chromebook Recovery Utility,
    cez ktorú vytvoríš si USB kľúč.


    For all scenarios, why not use something old, but stable and nice? https://trinitydesktop.org/

    "Ia_Ora_Blue.kcsrc" refers to a color scheme file for the Ia Ora Blue theme, which was a default and highly popular visual style for the KDE desktop environment, specifically associated with Mandriva Linux around 2008.

    Obľubujem používanie open source aplikácii ako je Firefox, OpenOffice, LibreOffice, Inkscape, VideoLan - VLC.

    # Linux user since 1998.

    Aktuální zápisy

    Dva dni s linuxom

    26.6.2017 23:14 | poslední úprava: 26.6.2017 23:14

    V mojom poslednom zápisku som sa rozpísal o tomto ako som si obľúbil jednu zaujímavú distribúciu linuxu koli jej istým kvalitám. Porteus je fajn distribúcia a je aj aktívne vyvíjaná.

    Otázka je ako sa človek dostane k používaniu takejto distribúcii ktorej hlavnej výhodou je možnosť spúšťania z usb kľúča. Všetko to začalo pred pár rokmi keď som objavil slax ktorá mimochodom je pôvodom tunajšia. Mensim problémom je ako s nostalgii spustiť túto vec na novšom železe? Takže dá sa to a teraz mi slax beží jedna radosť na skylake inteligentné aj na haswelli. S menšími zmenami a prekompilovanim live kit + ramdisku a sb obsahujúci 4.4.14 smp pae jadrom.

    Vážne rozmýšľam či sa pustit do rebuildu aj celého distra teda base,xorg.

     

    V priebehu týždňa keď bude čas hodím na ulož.to

           

    Hodnocení: 50 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    27.6.2017 14:25 michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dni s linuxom
    Pár poznámek.

    Distribuce se v současnosti pravděpodobně nevyvíjí, leda že by někdo autorovi poslal nějakou sumu na podporu, možná by ten vývoj zase rozjel - (nevím jistě, ale myslím si to).

    Aspoň jádro se určitě dá lehce aktualizovat (na net kdosi dává mj. dokonce jádra určená přímo pro zmíněné distro, takže ten hw nemusí být zase takový problém ani pro málo zkušeného uživatele).

    Problém je hlavně v tzv. modulech, které obsahují různé applikace. Autor distra už před časem jich několik odstranil ze stránek (asi ty které nefungovaly). Ale překvapivě nechal na stránkách řadu jiných, které také nefungují. Bez funkčních modulů je distro tohoto typu k ničemu, protože jen se základním softwarem nelze vystačit. Ledaže by si člověk potřebné moduly sám udělal (což není práce pro nezkušeného uživatele) nebo buhvíkde sehnal...

    Mimochodem, pokud máš čas a možnosti, určitě udělej ten rebuild, o kterém píšeš. Dává to smysl.
    27.6.2017 19:53 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dni s linuxom
    zdravim, len koli sebe som si updatol jadro kedze slax sa mi pacil a co sa tyka tych modulov ono vytvorit modul nie je zlozite zvladne to uplne kazdy par prikazov

    napr jednoduchsia cesta

    vytvorit /tmp/pkg kedze slax je na slackwarovi tak rozbalis balicek do /tmp/pkg a spravis modul cez mksquashfs -keep-directory... a je to mas sb modul

    ono spravit live distro bez ukladania zmien nie je zlozite staci spravit ramdisk s busyboxom ktory nastartuje, nacita moduly a chrutne sa do toho systemu, skor ide o ten cas chapem toho povodneho autora kolko mu dalo v tej dobe sa s tym babrat.

    na tom porteusovi mi vadi napr to ze par bugov ale inac je to dokonale distro

    co sa tyka toho mojho pokusu nastartuje mi normalne distro vsak som aj hodil screen tuna na abicko ale usb je dostupne az po nabehnuti, teda ak som v ramdisku usb nenajde aj ked dal som aj moduly tam takze cca 25mb ramdisk aj s modulmy a taktiez do init skriptu som pridal cez modprobe uhci,ehci,xhci ale nevytvori mi v /dev/ patricne usb

    ak vie niekto pomocst nech tu napise ako to spravit. ci by pomohlo cez mknod spravit rucne napr tie zariadenia, este dodam ze po spusteni mdev -s sa nic nespravy

    no necham to tak mam daco lepsie kedze casu mam kopec chcem skusit zostavit vlasne moduly s CRUX linuxu namiesto slackware
    3.7.2017 15:44 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dni s linuxom
    Já jako Live Distribuci používám Arch Linux. Mám ho buď na externím pevném disku (má přiděleno asi 10GB) a jinak i 32GB flashdisk.

    K tomu flashdisku jsem si takovým tím rozepínacím řetízkem přidělal druhý, 16GB flashdisk, kde mám jeho instalační CD (dd if=arch.iso of=/dev/sdX). Ty flashdisky se mi válí na stole, ale hodí se, když máte půjčený počítač s 256 MB RAM a Windowsem s několika antiviry a blbostmi. :-)

    Instalačka se hodí na opravy linuxu, protože je tam příkazový řádek VELMI SNADNO dostupný.

    Kdysi jsem slax používal (to byl jediný linux doma když odešel pevný disk).
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
    9.12.2022 04:12 baccaratsite
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dni s linuxom
    From some point on, I am preparing to build my site while browsing various sites. It is now somewhat completed. If you are interested, please come to play with baccaratsite !!

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.