Na akci Made by Google 2026 (YouTube) bude oficiálně představena jedenáctá generace telefonů Pixel s novým čipem Google Tensor G6 a hodinky Pixel Watch 5.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se spolu s partnery z dalších zemí připojil ke společnému upozornění (Joint Cybersecurity Advisory) týkajícímu se probíhající kybernetické kampaně skupiny LAUNDRY BEAR zaměřené na uživatele e-mailové platformy Zimbra Collaboration Suite (ZCS) nejméně od července 2025. NÚKIB doporučuje organizacím využívajícím Zimbra Collaboration Suite neprodleně ověřit, zda
… více »Intel vydal 42 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20260811 mikrokódů pro své procesory.
Sny o designu GNOME Shellu, článek s náhledy a videi, představuje dlouhodobou vizi týmu GNOME pro vylepšení uživatelského rozhraní GNOME Shellu. Zatímco nedávné verze přinášely spíše drobné úpravy, designéři nyní plánují zásadnější změny.
Byla vydána nová verze 10.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Nově vyžaduje podporu ECC (Elliptic Curve Cryptography) v libcrypto, včetně křivky NISTP521.
Byla vydána nová verze 10.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. S novými obrazy pro Orange Pi 4 Pro, Orange Pi Zero 3W a Odroid M1/M1S/M2. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Námořní drony používané elitními jednotkami britského královského námořnictva tajně posílaly údaje do Číny. Stroje vybavené čínskými komponenty měly být využívány pro vojenské operace na Blízkém východě. Kamery na dálkově řízených průzkumných člunech K3 Scout byly vybavené součástkami, které bez vědomí britského námořnictva odesílaly informace do spojeného zařízení v Číně. Britské námořní síly využívaly flotilu námořních dronů
… více »Alza.cz nabízí herní AlzaPC s předinstalovaným Linuxem (YouTube), konkrétně s linuxovou distribucí Bazzite (Wikipedie).
Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Zapscape aneb CVE-2026-64561. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala 6 let (od července 2020 do července 2026).
Našiel som pár projektov, ktoré sa mi zdajú zaujimavé a preto sa chcem podelit o ne.
Bude to ako zvyčajne krátky blog, ale dúfam že zaujme.
Takže začíname!
1) Chrome OS Flex
Ako prý projekt, ktorý stojí za povšimnutie je priamo od Google, jedná sa o vetvu operačného systému Chrome OS s nazvom Chrome OS Flex.
O Čo ide? Je to špecialna edícia určená pre X86 architektúru, samozrejme 64bit a má všetko ako normalný Chrome OS až na absenciu android aplikácií, je to take nazvyme to sito, ktoré rozhodne či si tento OS dáte alebo nie. Pre tých, ktorým postačia klasické web aplikacie postačí ale tý ktorý by chceli normal aj android apky budú musieť si kúpiť nejaký ten Chromebook.
Zmienka na DistroWatch: DistroWatch.com: ChromeOS Flex
Pripájam odkaz odkiaľ sa dá stiahnúť obraz disku, ktorý je možné aplikovať na USB kľúč, napr pomocou aplikácie Rufus: Chromium Dash
2) Haiku
Pred pár desatročiami populárny BeOS prišiel už trochu neskoro, aj keď v svojom čase to bol úžasne nabitý funkciami OS, postavený na vlastnom API vlastné GUI jednoducho super, po tom čo tento projekt stroskotalnašli sa priaznivci, vývojári, ktorý sa chytili kormidla a zahajili práce na open source verzii najpr s nazvom OpenBeOS, potom Haiku ako ho poznáme do dnes. Je to super OS a možno s tých ne-Linuxových distribúciu asi najlepší. Má podporu pre moderný hardvér, je aktívne vývijaný a vďaka unikátnemu baličkovaciemu systému aj kopec portovaného softvéru. Momentálne je dostupný ako beta a nočné zostavenia. A pritom každé ma ešte dve vetvy GCC2 koli kompatibilite a GCC4.
Zmienka na DistroWatch: DistroWatch.com: Haiku
3) AROS Amiga
Podobne ako Haiku, vlastná licencia, stále vývijaný OS a hlavne už dnes vštádiu, že sa dá používať, ale sú tu kompromisyv podpore hardvéru a podľa mňa čo som zaznamenal aj trošku miestami nestabilita oproti iným OS.
Zmienka o AROS-e: AROS Research Operating System
4) Gershwin Desktop
Pre Linux, pre BSD nie len podoba na macOS ale aj podobný ak nie rovnaký základ v podobe použitia GNUstep. Tento počin vznikol len pred časom, je to také šité horúcou ihlou narýhlo ale už teraz sú dostupné ISO obrazy s Linuxom, či BSD.
Zmienka na GitHube odkiaľ sa dajú sťiahnúť ISO obrazy: GitHub - gershwin-desktop/gershwin-desktop: Desktop Environment based on GNUstep welcoming to switchers · GitHub
5) bellatrix
Zase Amiga ale trošku z iného cesta a zatial je to v počiatočnom štádiu ale vraj funkčné, mne sa to nepodarilo rozchodiť, možno neskôr. A čo to je ten bellatrix? Je to OS, ktorý beží na Raspberry Pi 3B a slúži ako emulátor Motoroly 68K a nielen to ale aj podporných Amiga čipov
GitHub - JJDSNT/bellatrix: A bare metal generic Amiga machine emulation for raspberry pi 3B · GitHub
Dúfam, že ste sa dozvedeli niečo zaujímavé a dajte Like.
Tiskni
Sdílej:
Promin, ale já v tom nic zajímavého nevidím. Beos zajímavý. OS s GUI na jednu tří a půl palcovou disketu, to bylo unikum a u toho želbohu zůstalo. Dávno. Dávno tomu. Haiku? Mrtvě narozené dítě.
ChromeOS? Jdi mi k šípku s takovým bastlem. Bez sítě jsi na tom jako Baťa s dřevákama.
Aros.org poslední zpráva září 2025. OK. Každý máme nějaký ten koníček a kurevsky málo času.
O tom zbytku nemluvě. So long my boy and Good luck. My time is a more worth for this.
.. ale este nedozrel cas aby to bol moj hlavny OS
A želbohu nikdy nedozreje. Se s tim smiř.
My time is a more worth for thisTak ho použij na výuku angličtiny, komouši smradlavej s tou vaší ruštinou.
Angličtina, to není jen newspeak který jsi pochytil ty.
A kde jsi přišel na komouše a ruštinu ty e-mentále?
A kdo tě oprávnil? AI?
Tak fajn, Docucej si ten prst a jdi si povídat o nesmyslech s tím svým anonymním kámošem, který má k těm rusky komunikujícím komoušům mnohem blíž než já.