abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 146 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 8.5. 17:35
    Rozcestník

    Anglicko-český slovník pro Nook Simple Touch

    3.3.2014 23:35 | Přečteno: 689× | poslední úprava: 3.3.2014 23:34

    Nejsem si jist, zda je tu mnoho uživatelů e-ink čteček od Barnes & Noble, na abclinuxu jsem našel jen několik málo příspěvků o této Androidem poháněné čtečce. Možná je to z důvodu neexistence oficiálního prodeje v ČR či kvůli nemožnosti platit českou kartou za nákup knih v jejich storu, ale třeba by se někomu mohl hodit anglicko-český slovník a skript, který jsem vytvořil.

    Ale od počátku. Čtečku Nook Simple Touch mi koupil kamarád v US hned po přečtení několika pozitivních recenzí. Zaujala mě zejména (ve své době) převratná technologie refreshe displeje bez probliknutí (většinou po přetočení 6 stran, ale může to být dříve pokud čtečka usoudí, že je zde příliš mnoho změn), výdrž přes 2 měsíce a přítomnost Androidu, která nahrávala customizaci. Častečný refresh jsem ocenil, jelikož na dříve zkoušených čtečkách mě vždy iritovalo neustále blikání z černé do bílé a Nook toto výrazně omezil. Někteří si sice stěžují na ghosting, ale ten je podle mě sotva postřehnutelný.

    Skoro od počátku ji mám rootnutou, nejdřív manuálně, kdy jsem chtěl otestovat všechny neofiko fíčury včetně Google apps, Opery, apod, později už přes NookManager. Ten proces rootnutí výrazně zjednodušil, ale v té době už jsem Nook používal primárně k účelu, ke kterému byl vytvořen, totiž jako čtečka knih bez rozptylujících funkcí v podobě přehrávače hudby, atd.

    Maximem bylo používání vestavěného anglického výkladového slovníku (Merriam-Webster's Collegiate Dictionary). A i když mi většinou zcela vyhovoval a pochopil jsem z kontextu neznámé slovo, někdy bych rád znal i jeho český překlad. To se projevilo nedávno u knihy IBM and the Holocaust (zatím nevyšla v češtině), kde mi některé historické termíny nebyly úplně jasné ani z výkladového slovníku. Tudíž jsem se jal hledat cestu, jak z toho ven. Možností byla spousta. Nejjednodušší bylo nainstalovat jinou čtečku (doporučovaný je například AlReader nebo Cool Reader), protože alternativní čtečky většinou podporují externí slovníky. Zkusil jsem tedy první jmenovaný, ale přehršle funkcí mě nijak neoslovila a neustálé ladění čtečky k obrazu svému mě velice brzy omrzelo. Takže jsem přešel zpět k vestavěné čtečce, kde kromě velikosti/typu písma a okrajů nelze změnit vůbec nic.

    Další možností bylo použít slovník v podobě externí aplikace, ale i s přemapovanými klávesami pro rychlé spuštění, mě odradila nutnost psát hledaný výraz namísto jednoduchého ťuknutí a podržení prstu a kliknutí na tlačítko. Pak jsem objevil možnost patchnout vestavěnou Reader app pomocí smali souboru, tak aby se namísto vestavěného slovníku spustila jiná aplikace (patch i příslušná aplikace Lookup-1.0.apk je dostupná na webu autorky - Renate NST). Jakkoli se mi tato možnost zdála ideální, jsou zde i nějaké problémy. Hlavním problémem je zneplatnění stávajícího podpisu aplikace, což může způsobit problémy s dalšími integrovanými službami od B&N. To sice lze taky řešit, ale podepisovat všechny vestavěné aplikace vlastním podpisem se mi nechtělo, nehledě na to, že se jedná o poměrně velký zásah do systému (a z mého pohledu zbytečný).

    Nakonec jsem tedy skončil u editace vestavěného slovníku. Naneštěstí se tato možnost ukázala jako vcelku jednoduchá, protože slovník tvoří jen několik sqlite3 databází, kde největším problémem je fakt, že každá stránka překladu je uložená v databázi v zazipované formě. Proto jsem napsal jednoduchý skript v Pythonu pro tvorbu DB z GNU/FDL anglicko-českého slovníku, který zatím splňuje moje požadavky. Přišel jsem sice o anglický výkladový slovník, ale ten bych chtěl v další verzi sloučit s tímto anglicko-českým, tak aby byly dostupné oba zároveň.

    Skript i hotový slovník lze stáhnout na mém GitHubu.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Anglicko-český slovník pro Nook Simple Touch, obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Fluttershy, yay! avatar 4.3.2014 10:48 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Anglicko-český slovník pro Nook Simple Touch
    Nešlo by nějak použít slovníky pro StarDict? Pro ten existuje nejen ten překladový pod GNU FDL, ale i několik méně svobodných výkladových slovníků včetně OALD a LDOCE. Možná už mě šálí paměť, ale mám pocit, že tyhle jsem nějak dostal do svého původního nooku (který už ale pár let nemám).
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    4.3.2014 14:52 geoRG77 | blog: TestTheWest
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Anglicko-český slovník pro Nook Simple Touch
    Asi by to šlo, jen jsem jako první vzal nejjednodušší formát slovníku co jsem našel :) Ale OALD a LDOCE by bylo určitě zajímavé.
    http://androtab.info/
    ghibulo avatar 4.3.2014 18:29 ghibulo | skóre: 6 | blog: ghibulo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Anglicko-český slovník pro Nook Simple Touch
    Skvělej počin... díky moc
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.